Jakie parametry zasilaczy LED są istotne? Na które warto zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy listę kilku parametrów, które warto poznać zanim zdecydujesz się na zakup zasilacza LED np. do taśmy ledowej. Zapraszamy do lektury.

6 parametrów zasilaczy LED - poradnik - napis na tle zdjęcia zasilacza POS siatkowego - parametry zasilaczy LED

 

Parametry zasilaczy LED, które warto znać

 

1# Obudowa zasilacza LED

Warto zastanowić się czy potrzebujemy zasilacza w zamkniętej, plastikowej obudowie, z którego wychodzą przewody InPut oraz OutPut. Czy może zasilacza w perforowanej metalowej obudowie, do którego przykręca się przewody w odpowiednich miejscach na zasilaczu.

Zasilacze LED w metalowej obudowie siatkowej

 

2# Maksymalne obciążenie mocy [W]

Każdy zasilacz LED posiada maksymalną moc obciążenia, jaką możemy do niego podłączyć. Na wejściu zasilacza mamy 230V, a na wyjściu 12V. Jeśli chcemy wiedzieć jaką mocą możemy go obciążyć (czyli jeśli np. taśma LED pobiera nam 4,8W/m), musimy przemnożyć napięcie 12V i prąd na wyjściu OUTPUT.

InfoPrzykład:
12[V] x 5[A] = 60W
InfoCzyli jaką długość taśmy LED możemy podłączyć do zasilacza?
60[W] / 4,8[W/m] = 12,5 [m]

 

3# Klasa szczelności zasilacza LED

Cecha ta pomoże nam w podjęciu właściwej decyzji odnośnie wodoodporności. Jeśli zasilacz będzie narażony na wodę lub wilgoć, to koniecznie należy wybrać klasę szczelności IP67. W innym wypadku nie ma takiej potrzeby, lecz czasem zasilacze LED o klasie IP67 mogą mieć mniejsze wymiary od IP20 i dlatego są stosowane nawet wtedy, gdy nie będą one narażone na wodę.

Klasy szczelności zasilaczy:

  • IP20 – niewodoodporny
  • IP67 – wodoodporny
zasilacze LED GLP ułożone obok siebie na białym tle

Zasilacze LED wodoodporne IP67

 

4# Wymiary zasilacza LED

Zazwyczaj – im większej mocy jest zasilacz LED, tym musimy się liczyć z faktem, że jego rozmiar będzie większy. Rozwiązaniem dla problemu ze zbyt dużym wymiarem standardowych zasilaczy LED są np. zasilacze ultraniskie.

zasilacze LED ultraniskie o różnych mocach ułożone na białym tle obok siebie

Zasilacze LED ultraniskie

 

5# Napięcie wyjściowe zasilacza LED

By wybrać odpowiednie napięcie wyjściowe, należy zastanowić się, co chcemy nim zasilić. Jeśli taśmę LED 12V, to wybieramy zasilacz LED z napięciem wyjściowym 12V, lecz czasem można spotkać się z taśmą 24V i wtedy wybieramy wariant drugi.

Napięcie wyjściowe, które możesz spotkać podczas porównywania zasilaczy:

  • 12V
  • 24V

 

6# Napięcie wejściowe zasilacza LED

Większość zasilaczy LED posiada zakres napięcia wejściowego między 110 a 230V. Oznacza to, że zasilacz LED możesz podłączyć bezpośrednio do instalacji elektrycznej.

InfoJeśli chcesz kupić zasilacz LED, zapraszamy Cię do naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz modele zasilaczy LED POS w metalowej obudowie, zasilacze wodoodporne GLP oraz zasilacze ultraniskie.