Dość często zdarza mi się słyszeć jedno pytanie dotyczące taśmy diodowej, a brzmi ono następująco: czy taśma LED się nagrzewa? Odpowiadając na to pytanie, mogę powiedzieć: tak, taśma ledowa się nagrzewa, aczkolwiek zaznaczam – nie w takim stopniu jak tradycyjne oświetlenie. Aby dosadniej odpowiedzieć na powyżej zadane pytanie, przeprowadziłem mały test.

czy taśma led się nagrzewa - test temperatury - poradnik - napis na tle pomiarów temperatur taśmy i żarówki tradycyjnej

 

Test porównujący nagrzewanie taśmy LED i tradycyjnej żarówki

W teście wykorzystałem tradycyjną żarówkę E14 o mocy 30W oraz taśmę LED IP20 3528SMD 60led/m.

taśma LED i żarówka tradycyjna użyte do testu temperatury nagrzewania

Oba źródła światła podłączyłem na okres 1 godziny w celu ich nagrzania. Taśma LED została naklejona na powierzchnię drewnianą. Poniżej przedstawiam zdjęcia, na których zostały przedstawione wyniki pomiaru temperatury obu źródeł za pomocą pirometru.

temperatura nagrzewania żarówki mierzona miernikiem wynosi 215,4 stopnie C temperatura taśmy LED mierzona miernikiem wynosi 30,2 stopni C

 

Czy taśma LED się nagrzewa? Wnioski

Wnioski nasuwają się same. Żarówka już po kilku minutach ma tak wysoką temperaturę, że bardzo łatwo można się poparzyć, a po godzinie świecenia osiągnęła wysokość 215°C. Taśma LED przyklejona do płyty meblowej (drewno bardzo słabo odprowadza ciepło) po tym samym czasie świecenia ma temperaturę zaledwie 30°C. Diodami LED nie da się poparzyć, lecz i ta temperatura ma wpływ na sam produkt.

WażneTemperatura pracy ma istotny wpływ na żywotność diody LED. Czym wyższa temperatura, tym dioda szybciej wypala się i traci swoje właściwości (emituje mniej światła).

 

Zależność mocy do temperatury

Taśma LED o wyższej mocy będzie oczywiście wytwarzać więcej ciepła.

 

Kilka podpowiedzi odnośnie wydłużenia żywotności taśmy LED

  • Taśmy IP44, której diody pokryte są silikonem nie będą chłodzone powietrzem tak dobrze jak taśmy bez tej powłoki. Dlatego należy je stosować tylko w miejscach wyjątkowo narażonych na wilgoć

 

  • Taśmy LED klejone na drewno lub płyty meblowe – drewno bardzo słabo odprowadza ciepło przez co taśma nie posiada radiatora. Taki montaż może skutkować przepaleniem się diod w taśmie w bardzo szybkim tempie

 

  • Ta sama zasada jak powyżej tyczy się montażu taśm na szkle

 

  • Montaż bezpośrednio na ścianie – jest to metoda, która jest poprawna i nie powinna mieć wpływu na spadek żywotności taśmy LED w większym stopniu, aczkolwiek takie rozwiązanie może prowadzić do szybszego zabrudzenia się taśmy przez co kurz może zwiększyć temperaturę pracy oraz zmniejszyć strumień świetlny diody ( inaczej mówiąc – będzie słabiej świecić)

 

  • Najlepszym rozwiązaniem przy wszystkich montażach jest wykorzystanie profili aluminiowych przeznaczonych do taśm LED. Profil aluminiowy będzie radiatorem dla wklejonej taśmy LED przez co temperatura jej pracy będzie dużo niższa. Dodatkowym atutem profilu jest posiadanie osłonki PCV, która ograniczy zabrudzenie się taśmy i ułatwi czyszczenie.

 

Info

Jeżeli potrzebujesz zestawu oświetlenia LED, to w naszym sklepie internetowym znajdziesz m.in.:

taśmy LED jednokolorowe oraz RGB wielokolorowe

profile LED aluminiowe zwiększające żywotność taśm

Możemy wykonać za Ciebie gotowy do montażu zestaw LED. Napisz na soled@soled.pl, a chętnie doradzimy Ci w wyborze odpowiednich rozwiązań.