Zastanawiasz się, dlaczego zasilacz LED nie działa i jakie są tego możliwe przyczyny? Postaramy się w skrócie odpowiedzieć na te pytania w poniższym wpisie. I doradzić, co zrobić w sytuacji, gdy odkryjesz już powód kłopotów z zasilaniem.

zasilacz LED nie działa

 

Taśma LED najprawdopodobniej nie jest przyczyną

Przyjmijmy, że posiadamy zestaw składający się z: zasilacza LED i taśmy LED. Zestaw przestał działać. W „99%” możemy wykluczyć taśmę LED, gdyż jest bardzo mało prawdopodobne, że przepaliła się nagle cała taśma (chyba, że podłączymy ją bezpośrednio pod 230V 😉 – ale to co innego. ).

Zasilacze LED siatkowe o różnej mocy kupisz w sklepie: zasilacze LED instalacyjny.

zasilacze LED GLP ułożone obok siebie na białym tle

Zasilacze LED GLP o wybranej mocy kupisz w sklepie: Zasilacz LED wodoodporny GLP.

zasilacze LED ultraniskie o różnych mocach ułożone na białym tle obok siebie

Zasilacz LED ultraniskie o różnych mocach kupisz w sklepie: Zasilacz LED ultraniski.

 

Sprawdzamy napięcie na zasilaczu przy pomocy multimetru

Przyczyną tego problemu najprawdopodobniej będzie zasilacz LED. Po podłączeniu do wejścia INput zasilacza 230V na jego wyjściu OUTput powinno być stałe napięcie 12V. Czy tak faktycznie jest, możemy sprawdzić za pomocą multimetru (miernika).

miernik oświetlenia LED

Jeśli na wyjściu miernik nic nam nie wykaże, pewne jest, że zasilacz LED nie przepuszcza napięcia 12V DC na wyjście. Co może być przyczyną?

 

Dlaczego zasilacz LED nie działa? Przyczyny

Przyczyn może być kilka. Możliwe mogło nastąpić przepięcie w sieci, co spowodowało przepalenie się bezpiecznika w zasilaczu. Inną przyczyną może być to, że awarii uległy podzespoły zasilacza, takie jak: kondensatory, cewki lub stabilizatory. W budowie zasilacza jest wiele elementów, dlatego dokładne zdiagnozowanie, co dokładnie się popsuło, nie jest proste i należy mieć dużą znajomość układów elektronicznych.

Dowiedz się więcejZ tego wpisu dowiesz się jak prawidłowo dobrać zasilacz LED do taśmy LED. Poznasz ważne parametry, które warto brać pod uwagę przy zakupie zasilaczy ledowych, a także dowiesz się – jaki zapas dodać, aby wybrać zasilacz o odpowiedniej mocy do swojego zestawu oświetleniowego.

 

Co zrobić w sytuacji, gdy zasilacz LED nie działa?

Jeżeli okazało się, że Twój zasilacz LED nie działa i produkt posiada gwarancję, to należy oddać go na reklamację.

InfoJeśli potrzebujesz nowego zasilacza LED do swojego zestawu, zajrzyj do naszego sklepu internetowego i wybierz dobry zasilacz do swojej taśmy LED.