Każda kobieta o niej marzy. Coraz więcej ją ma. Toaletka – bo o niej mowa – to codzienny towarzysz, przy którym urodowe triki nabierają realnego kształtu, a błyszczyki i cienie do powiek posiadają z góry określone miejsce. Jak zaaranżować swoje domowe studio kosmetyczne? Wcale nie musi to być elegancki buduar z meblami w ludwikowskim stylu rodem z paryskich komnat. Czasem wystarczy niewielka przestrzeń i proste biurko z szufladami, na którym stoi szerokie lustro.

W sypialni czy w łazience?

Stanowisko do makijażu we własnym domu nie wymaga sporego metrażu. Niemal każde pomieszczenie będzie dobre – pod warunkiem, że zapewnimy tam optymalną ilość światła oraz wyposażymy je w niezbędne akcesoria. Jakie miejsce będzie najbardziej odpowiednie? Osobny, wydzielony pokój zagwarantuje dozę prywaty i z pewnością sprawi, że kosmetyki nie wpadną w niepowołane ręce. Jednak tego typu alternatywa przeznaczona jest dla nielicznych kobiet, które dysponują nieco większą powierzchnią mieszkania czy domu. Takie same zalety, ale też i bariery definiują toaletkę w garderobie. Najczęściej – z uwagi na ograniczoną przestrzeń – domowe studio kosmetyczne lokowane jest w sypialni.

źródło: blog Bakusiowo.pl, lustro marki Soled

źródło: Soled.pl, zdjęcie przesłane przez klientkę

Z praktycznego punktu widzenia i łazienka okazuje się trafionym pomysłem. Należy jednak uważać, aby skutecznie ochronić kosmetyki przed wilgocią oraz nieco wyższą temperaturą. Niektóre mazidła mogą bowiem nie podołać uciążliwym warunkom i po krótkim czasie stracą na jakości.

źródło: pixabay

Wyposażenie MUST HAVE

Aranżację własnego studia warto rozpocząć od solidnej podstawy. Może nią być zarówno masywne biurko w stylu nowoczesnym, jak i zwykły stolik czy blat w łazience. Najlepiej, by mebel wyposażony był w szuflady z przegródkami i organizerami, które pomogą zachować porządek wśród kosmetyków, a także ułatwią i skrócą czas wykonywania makijażu. Podobną rolę odegrają wyeksponowane na wierzchu ozdobne pudełka, kosze, stojaki na biżuterię oraz szkatułki. Poza optymalnym zagospodarowaniem przestrzeni należy zadbać o wygodę. Odnosi się ona do kwestii związanych z komfortowym siedziskiem umożliwiającym przyjęcie prawidłowej pozycji, jak i dostępem do gniazdek elektrycznych, gdzie bez trudu będzie można podpiąć suszarkę, prostownicę czy lokówkę.

źródło: Soled.pl, zdjęcie przesłane przez klientkę

WażneObowiązkowym elementem wyposażenia jest też lustro.

Jeśli toaletka zintegrowana ze zwierciadłem nie pasuje do wystroju wnętrza, sięgnijmy po model stołowy umieszczony na stabilnej nóżce. Innym wariantem jest lustro ścienne ze światłem na obwodzie, gdzie nie trzeba będzie zajmować się regulacją nachylenia oraz wysokości.

Jeszcze większą funkcjonalność zagwarantują dodatkowe lusterka umieszczone na wysięgniku pozwalającym na maksymalne przybliżenie i zauważenie niedokonaności skóry. Alternatywą są obracane lustra z dwustronnym odbiciem, w tym jednym powiększonym.

 

Światło – klucz do perfekcyjnego makijażu

Dowiedz się więcejNawet idealnie dopasowany mebel czy skrupulatnie zaadaptowana powierzchnia do przechowywania nie zdadzą egzaminu, gdy ilość i barwa światła nie będzie odpowiednia.

Jeśli borykamy się z deficytem naturalnych promieni słonecznych, najlepiej stworzyć optymalne warunki przy pomocy specjalnych luster do wizażu z żarówkami LED. Punkty świetlne okalające taflę bądź ciągnące się wzdłuż jej równoległych boków równomiernie doświetlą twarz. Podobny rezultat zapewnią dwa kinkiety umieszczone na wysokości osoby korzystającej ze zwierciadła.

InfoWarto też zwrócić uwagę na temperaturę barwową oświetlenia wyrażaną w Kelwinach. Powinna być neutralna, zbliżona do warunków dziennych i wynosić 4000 K. Współczynnik oddawania barw Ra (CRI > 80) pozwoli na bezbłędne postrzeganie kolorów.

 

Doskonały makijaż to nie tylko kwestia umiejętności i starannie dobranych kosmetyków. Tutaj liczą się odpowiednie warunki! Obowiązkowymi elementami – zarówno początkującej, jak i zaawansowanej wizażystki są więc komfortowe meble, wygodne krzesło, pojemne szuflady, lustra i lampy, których światło wyłapie każdy mankament i przyczyni się do uzyskania idealnego efektu.

 

Wpis gościnny powstał we współpracy z redakcją bloga nieruchomościowego Morizon.