Już dawno minęły lata, kiedy samochody miały służyć tylko do przemieszczania się z punktu A do B. Obecnie samochody stały się nie tylko wyznacznikiem statusu społecznego czy wygodnym środkiem transportu. Teraz równie ważne jest to jak wyglądają – wyposażenie czy design niejednokrotnie mówią też wiele o właścicielu.

Dowiedz się więcejCoraz popularniejsze staje się podświetlenie auta typu ambient. Delikatne smugi światła zdecydowanie dodają uroku wnętrzu, a mogą także stanowić użyteczną funkcję, np. oświetlając okolice klamek.

Podświetlenie LED pojawia się w nowych samochodach, ale to nie znaczy, że ty nie możesz mieć tego oświetlenia w swoim aucie.

Podobny efekt można uzyskać za pomocą światłowodu. Poniżej, w kilku krokach, przedstawimy jakie są możliwości i co powinieneś wiedzieć, jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie.

  • Krok pierwszy: Różne typy światłowodów

Na początku należy wybrać rodzaj światłowodu, który chcemy zastosować w podświetleniu auta. Dwa najpopularniejsze typy stosowane w samochodach to światłowody jednolicie świecące bokiem i świecące końcem.

 

Światłowody jednolicie świecące bokiem nadają się do instalacji np. w boczkach drzwi. Montaż jest zazwyczaj łatwiejszy niż w przypadku światłowodów świecących końcem. Dodatkowo często możesz liczyć na funkcję praktyczną – delikatne oświetlenie.

Światłowody świecące końcem nadają się do montażu np. w podsufitce – pozwalają uzyskać efekt gwieździstego nieba. Dla dobrego efektu będziesz potrzebował około 50 punktów na każdy metr kwadratowy.

  • Krok drugi: Co jeszcze będzie Ci potrzebne?

Dla wielu osób wydaje się to zaskakujące, ale światłowód sam w sobie nie świeci. Wybrany kolor pojawia się dopiero po przyłożeniu źródła światła.

W przypadku samochodów sprawa często jest ułatwiona.

Wystarczy zwykła dioda, którą podłączymy pod standardowe napięcie w samochodzie – 12V. Bardzo często możemy kupić diody z wypuszczonymi przewodami, a do podłączenia użyć szybkozłączek.

 

Niekiedy możesz trafić na gotowe generatorki światła – w tym przypadku będziemy mieli też obejmę, która będzie trzymała sam światłowód.

 

W niektórych przypadkach możesz wykorzystać gotową instalację, np. podłączenie pod włącznik krańcowy drzwi pozwoli na automatyczne włączanie się oświetlenia po otwarciu drzwi.

  • Krok trzeci: Najważniejszy jest plan

Musisz zaplanować gdzie i w jakiś sposób zainstalujesz światłowód i podłączysz źródło światła do zasilania.

Jeśli masz problem ze zdjęciem np. boczków drzwi, możesz posłużyć się poradnikami w internecie. Do zlokalizowania źródła napięcia możemy potrzebować miernika (wystarczy nawet najprostszy). W tym przypadku możemy też skorzystać ze schematów instalacji danego auta.

  • Krok czwarty: No to możemy zaczynać

W uproszczeniu cała instalacja powinna wyglądać następująco:

  1. Planowanie i przymiarki.
  2. Przymocowanie źródła światła do światłowodu.
  3. Montaż światłowodu.
  4. Podłączenie źródła światła do zasilania.

 

Instalacja światłowodu w samochodzie może być kompletnie różna dla poszczególnych modeli aut, ale poniżej znajdziesz trochę wskazówek, które mogą znacząco ułatwić życie.

 

InfoW wielu przypadkach nie musisz zdejmować tapicerek do instalacji światłowodu – za pomocą „płetwy” wsuniesz światłowód pomiędzy plastiki.

Jeśli wybrałeś światłowody świecące końcem to pamiętaj, żeby nie używać klejów typu kropelka, który na pewno zaingeruje w płaszcz światłowodu, utwardzi go i sprawi, że może pękać. Zalecany klej to dwuskładnikowy klej bezbarwny.

Ostrożnie demontuj elementy plastikowe – zwykłym śrubokrętem możesz podrapać delikatną fakturę tapicerki. Zestaw plastikowych narzędzi do demontażu tapicerek to koszt ok. 20 zł, a z pewnością wykorzystasz go nie raz.

Pamiętaj, żeby nie zginać światłowodu pod zbyt dużym kątem – może to osłabić efekt świetlny.

Jeśli masz problem z instalacją światłowodu na zagięciu czy łuku, to możesz podciąć płetwę. Podczas przycinania uważaj, by nie przeciąć części świecącej światłowodu.

Do cięcia światłowodów możesz wykorzystać zwykły nóż lub nożyczki.

 

Mamy nadzieję, że pomogliśmy lub zainspirowaliśmy. Światłowody w oświetleniu dają duże pole do popisu, a w wielu przypadkach ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Nie ma na co czekać – narzędzia w dłoń! 🙂

Dowiedz się więcejNa koniec zapraszamy jeszcze do obejrzenia filmu, który nagraliśmy specjalnie dla Was: