Taśma LED może być bardzo użyteczna w oświetleniu. Kluczowym słowem jest tutaj może, bo bardzo ważne jest dobranie tego komponentu tak, by rzeczywiście spełniał swoje zadanie i cieszył długą i bezawaryjna pracą. Jak wybrać taśmę LED? Poniżej znajduje się kilka kroków które zdecydowanie ułatwią wybór i odpowiednie dobranie taśmy ledowej.

jak wybrać taśmę LED

 

Stawiaj na jakość, a nie na to, żeby było jakoś

Wiele taśm LED jest do siebie bardzo podobnych, jeśli chodzi o wygląd, jednak to zastosowane komponenty świadczą o ich żywotności. Jeśli nie chcesz, aby taśmy diodowe świeciły nierównomiernie, czy aby diody się przepalały, zawsze wybieraj produkty ze sprawdzonych źródeł. Taśmy LED w bardzo niskich cenach mogą być pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

 

Jak wybrać taśmę LED odpowiednio do miejsca przeznaczenia, czyli co to jest to IP?

Oprócz typu zastosowanych diod czy koloru świecenia, jednym z parametrów określających taśmę LED jest wskaźnik IP (po polsku – stopień ochrony). Mówiąc językiem kolokwialnym – im wyższe IP, tym bardziej taśma LED będzie zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli mamy zamiar zastosować taśmę ledową np. w sypialni, to spokojnie wystarczy ta z oznaczeniem IP20. Taśma LED, która będzie narażona na parę wodną, np. w kuchni, musi mieć jednak dodatkowe zabezpieczenie w postaci silikonu i oznaczenie np. IP65.

porównanie taśmy IP65 oraz IP20 pomagające w odpowiedzi na pytanie jak wybrać taśmę LED

 

Taśma LED to tylko jeden z elementów zestawu, czyli dlaczego warto zainteresować się profilami

Bardzo istotne (szczególnie przy taśmach o większej mocy lub przy zastosowaniach w miejscach narażonych na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne) są profile LED. Nie tylko zabezpieczają taśmę przed czynnikami fizycznymi, ale też świetnie odprowadzają ciepło i zwiększają walory estetyczne.

profile LED do taśmy LED

Profile aluminiowe do taśmy LED. Fot: Soled.

 

Dobierz odpowiednią moc zasilacza do taśmy LED

Kolejnym komponentem ważnym dla prawidłowego działania zestawu jest dobór zasilacza o odpowiedniej mocy, a w przypadku taśm wielokolorowych także sterownika.

Moc potrzebnego zasilacza możemy obliczyć z poniższego wzoru.

InfoPobór prądu przez taśmę LED (W/m) x długość taśmy (m) x 1,15 = moc zasilacza

Przykład: 4,8 x 6 x 1,15 = 33,12

Zgodnie z przykładem. Mając 6 metrów taśmy LED o poborze mocy 4,8 W/m będziemy potrzebowali zasilacza o mocy minimum 33 W. Tutaj zaokrąglamy do góry i najbliższy pasujący model ma 36 W.

 

Zadbaj o prawidłowy montaż taśmy LED

Jeśli już wybraliśmy odpowiednie komponenty musimy to wszystko połączyć. Pamiętamy o tym, że nie powinniśmy podłączać więcej niż 7,5 m taśmy LED w jednym ciągu. Dodatkowo połączenia powinny być dokładne i zabezpieczone np. rurką termokurczliwą.

Dowiedz się więcejZ tego wpisu dowiesz się jak połączyć długie odcinki taśm LED, by działały poprawnie.

Poza tym profil LED musi być odpowiednio większy od taśmy. Stykanie się plastikowej osłonki i diod może znacząco skracać żywotność.

InfoJeśli nadal nie jesteś pewny jak wybrać taśmę LED, to napisz na soled@soled.pl, a chętnie Ci pomożemy. A jeśli przeraża Cię jedynie perspektywa lutowania, to nie martw się – kupując taśmy LED i zasilacze do taśm LED u nas, Twój zestaw chętnie połączymy za Ciebie, jeśli zechcesz. Ty zapłacisz jedynie za komponenty.

Mamy nadzieję, że te proste kroki ułatwią Ci wybór taśmy LED, które będą cieszyć latami.