Sufity podwieszane to standard już od kilku lat. Jednym z najlepszych uzupełnień takiego rozwiązania jest nastrojowa łuna, która może dawać świetny efekt dekoracyjny. W tym wpisie zaprezentujemy kilka odpowiedzi na pytania jak oświetlić sufit przy pomocy taśmy LED i jak zamontować oświetlenie LED na suficie.

Jak zamontować oświetlenie LED na suficie - poradnik - tekst na tle zdjęcia sufitu napinanego z podświetleniem białym - sufit znajduje się w przedpokoju

 

Montaż taśmy LED w suficie podwieszanym i we wnękach

Tak jak wspomniano na początku, bardzo często uzupełnieniem sufitu podwieszanego jest oświetlenie LED. Teraz poznasz kroki, które proponujemy Ci wykonać przed decyzją o zakupie oświetlenia.

taśma LED biała zimna na suficie oświetla fototapetę abstrakcyjną w nowoczesnej jasnej sypialni, z prawej widzimy łóżko z pościelą z czarne kropki, obok łóżka znajduje się niska szafka nocna ze świeczką oraz komoda, meble biało-drewniane, najbliżej widza stoi koszyk w wiklinowym stylu z grafitowym kocem

 

Zmierz sufit podwieszany

Na początku potrzebne są oczywiście wymiary – na ich podstawie możliwe będzie wykonanie konkretnego zestawu oświetlenia sufitu lub dobranie poszczególnych komponentów.

 

Zaplanuj wcześniej miejsce na ukrycie zasilacza i sterownika

Jeszcze na etapie planowania dobrze jest przewidzieć miejsce, w którym ukryjemy zasilacz LED i ewentualny sterownik. Powinno to być miejsce dobrze wentylowane oraz takie, do którego będziemy mieli dostęp.

 

Wybierz odpowiednią taśmę LED do sufitu

Następnym krokiem jest oczywiście specyfikacja zestawu. Jeśli sufit podświetlamy np. w kuchni to warto pomyśleć o taśmie IP44 lub dodatkowym profilu. O ile taśma na suficie nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne, to para wodna wydobywająca się podczas gotowania może stanowić problem. Dlatego też, jednym z pierwszych pytań podczas ustalania zawartości zestawu będzie – jakie miejsce chcemy oświetlić?

Do taśmy potrzebujesz także zasilacza LED (dla taśm jedno i wielokolorowych) oraz ew. sterownika LED (dla taśm jednokolorowych) i koniecznie sterownika RGB (dla taśm wielokolorowych).

taśma LED biała w salonie - wizualizacja nowoczesnego pomieszczenia z kącikiem telewizyjnym i wypoczynkiem

 

Kup odpowiednie komponenty lub zleć wykonanie zestawu firmie

Gdy wszystko już mamy ustalone, możesz kupić samodzielnie wszystkie komponenty. Jednak może warto zlecieć wykonanie zestawu firmie? Mając wymiary danego sufitu czy wnęki przygotujemy dla Ciebie odpowiedni komplet oświetlenia sufitowego.

Skonfiguruj oświetlenie sufitu LED
Taki zestaw możemy wykonać na wymiar – możesz go skonfigurować klikając w przycisk poniżej
Skonfiguruj

Zamontuj zestaw LED na suficie

Potem należy go tylko podłączyć do prądu i rozłożyć taśmę na suficie. Ewentualnym dodatkowym krokiem będzie wstępny montaż profili.

Dowiedz się więcejO tym jak montować profili możesz przeczytać we wpisie: Jak zamontować profil LED?
Zestaw oświetlenia wnęk RGB produkcji SOLED

Zestaw oświetlenia wnęk RGB produkcji SOLED

taśma LED do podświetlenia sufitu

Podświetlenie sufitu taśmami LED – realizacja SOLED

 

Jak zamontować oświetlenie LED na suficie napinanym?

Kolejnym typem sufitu do oświetlenia będzie transparentny sufit napinany. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w przypadku klubów czy sal weselnych, jednak sprawdzi się też w mieszkaniu lub domu.

Taka instalacja jest zazwyczaj znacznie droższa, bo wymaga znacznie więcej taśmy LED. Na podstawie wartości takich jak typ sufitu i odległość folii od głównego sufitu będziemy mogli wyliczyć dokładną ilość taśmy oraz pozostałe komponenty. Jest to z pewnością dosyć kosztowne, ale efekt je powalający. Możesz go zobaczyć na poniższym wideo:

 

Oświetlenie LED w profilu architektonicznym

Ostatnia opcja to profile architektoniczne. Wiedząc, jakiego efektu szukamy, możemy dobrać odpowiedni profil tak, by oświetlenie spełniało swoje zadanie.

Jeśli potrzebujesz czegoś zbliżonego do standardowych opraw, idealnie sprawdzi się profil SO-Inter.

Profil LED SO-Inter

Profil LED SO-Inter przypomina formę lampy sufitowej

 

Oprócz tego możemy skupić się na uzyskaniu ciekawych świetlnych kształtów za pomocą profilu wpuszczanego w płytę GK SO-Kozus.

Profil LED SO-Kozus

 

Ostatnią opcją będą profile SO-Lit. Jest to rozwiązanie, przy którym warto się zatrzymać, bo jest to ciekawa nowość.

profil led SO-Lit

Profil led SO-Lit

Specjalnie ukształtowany profil możemy montować na suficie lub ścianach. Jego powierzchnia jest przygotowana pod gipsowanie. Taka instalacja zapewnia bardzo minimalistyczny efekt półki świetlej. Delikatna łuna wydobywająca się z profilu może odmienić niejedno wnętrze. Jeśli jesteśmy gotowi na dodatkowy etap gipsowania, ale zależy nam na nowoczesnym wyglądzie, to jest to idealne rozwiązanie.

 

Jak zamontować oświetlenie LED na suficie – podsumowanie

Podsumowując – jest wiele sposobów na oświetlenie LED sufitu. Wszystko sprowadza się do wypadkowej: efektu, który chcemy osiągnąć i zaplanowanego budżetu. Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal nie wiesz jaki efekt będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni lub masz jakieś dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami: soled@soled.pl.

 

InfoGotowe zestawy LED do sufitu kupisz w sklepie internetowym, zaś zestaw LED na wymiar skonfigurujesz przy pomocy konfiguratora.