Znalezienie już połączonego zestawu oświetlenia do kuchni to nie problem. O ile takie rozwiązanie może zdać egzamin podświetlając wnękę sufitową, to w kuchni najprawdopodobniej się nie sprawdzi. Jeśli chcesz wiedzieć jak zamontować oświetlenie nad blatem kuchennym, poznaj nasze dwa sposoby na ledowe oświetlenie blatu w kuchni.

jak zamontować oświetlenie nad blatem kuchennym - poradnik - napis na tle wizualizacji kuchni z wieńcami led

 

Oświetlenie do kuchni powinno być odporne na warunki pracy

Możesz zapytać dlaczego, ale i tak już prawdopodobnie znasz rozwiązanie. W kuchni mamy do czynienia z dużą ilością pary wodnej np. podczas gotowania. Takie warunki mogą być zgubieniem dla standardowych rozwiązań. Pomimo większej trudności oświetlenia blatu kuchennego, warto podjąć taki trud. Pozwoli to na stworzenie ergonomicznego miejsca pracy, tak by przygotowanie posiłków było bezproblemowe.

drewniana kuchnia z taśmą LED o barwie świecenia białej ciepłej

 

Żarówki nie zawsze się sprawdzają

Oczywiście najbardziej prostolinijne rozwiązanie to dobranie żarówek odpowiedniej mocy. Takie główne oświetlenie oczywiście poprawia wygląd całej kuchni, ale często doświetlanie blatów w taki sposób nie jest możliwe.

 

Wieńce kuchenne oświetlające blat i szafki wewnątrz

Na początku warto wspomnieć o rozwiązaniach, które idealnie sprawdzają się jako uzupełnienie szafek kuchennych. Wieńce szafkowe LED to nie tylko ładne doświetlenie blatu, ale także estetyczna i niewidoczna instalacja. W zależności od modelu, wieniec jest przykręcany do spodu szafki (model DOWN) lub zastępuje dno szafki (Model UP – DOWN).

Przykładowy sposób montażu wieńca

Jak zamontować oświetlenie nad blatem kuchennym? Przykładowy sposób montażu wieńca

 

W przypadku modelu UP-Down mamy nie tylko światło na blacie, ale też we wnętrzu szafki. Takie rozwiązanie daje świetny efekt, szczególnie gdy mamy oszklone drzwiczki.

wieńce led - dwie barwy świecenia

Wieńce led – dwie barwy świecenia do porównania

 

Wieńce do oświetlenia kuchni są wykonywane na wymiar, a dostępne modele możesz zainstalować w szafkach które są na etapie projektu lub w tych już zainstalowanych.

Skonfiguruj wieńce do podświetlenia blatu na wymiar
Wykonamy wieńce do podświetlenia kuchni na wymiar szafek kuchennych. Skorzystaj z konfiguratora i określ swoje potrzeby dotyczące modelu wieńca i barwy świecenia.
Skonfiguruj

 

Jak zamontować oświetlenie nad blatem kuchennym? Zestawy ZOK

Drugą opcją oświetlenia blatu jest zestaw ZOK. Do wyboru są 3 rodzaje opraw. Standardowa, do wpuszczenia we frez oraz kątowa. Każda oprawa jest aluminiowa. Ten materiał działa jak radiator – zabezpiecza taśmę przed uszkodzeniem mechanicznym i odprowadza ciepło.

Bardzo istotne są też możliwości personalizacji produktu. Różne kolory czy osłonki pozwalają na dobranie kombinacji idealnie pasującej do mebli. Długość opraw, długości przewodów czy opcjonalne wyposażenie tak jak np. włącznik zbliżeniowy wybiera się na etapie składania zamówienia. Taki indywidualnie wykonany zestaw będzie pasował i spełniał swoje zadanie w niemal każdej kuchni.

realizacja kuchni z taśmą LED białą ciepłą pasującą do drewnianych szafek

Skonfiguruj zestaw LED na wymiar blatu
Zestawy ZOK wykonujemy na wymiar blatu kuchennego, z wybraną barwą światła i kolorem opraw. Skorzystaj z konfiguratora
Skonfiguruj

 

Zasilacz LED do oświetlenia ledowego nad blatem w kuchni

Ostatnią kwestią są zasilacze. Bez względu na wybór rozwiązania warto też zwrócić uwagę na klasę szczelności. Zasilacz, jak i sama taśma są narażone na warunki pasujące w kuchni. Oba rozwiązania zaprezentowane powyżej mają w zestawach zasilacze wodoodporne. Poniżej widzimy zasilacze o klasie szczelności IP67. Komponent każdorazowo indywidualnie dobierany do wielkości danego zestawu.

zasilacze LED GLP ułożone obok siebie na białym tle

Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże podjąć Ci decyzję i ułatwi przyszłe prace w kuchni.