Przed spopularyzowaniem technologii LED jedynymi sensownymi sposobami oświetlenia schodów było główne oświetlenie przy suficie lub niewielkie lampki mocowane w balustradzie schodów.Przyznam, że nie znalazłem żadnych danych statystycznych dotyczących wypadków w domach, ale wydaje mi się, że jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc są schody. Sam zaliczyłem bardzo pokaźny ślizg z pierwszego piętra, aż na parter źle stawiając stopę w ciemności. Nie mniej jednak – do rzeczy. W tym wpisie powiem Ci jak zamontować taśmę LED na schodach, tak by cieszyć się trwałym oświetleniem, które nie tylko wygląda efektownie, ale poprawia komfort i bezpieczeństwo.

Jak zamontować taśmę LED na schodach - poradnik - napis na tle zdjęcia, na którym mężczyzna stoi pod wiszącymi schodami z płyty OSB i montuje na nich taśmę LED

 

Wybierz odpowiedni sposób instalacji taśmy LED na schodach

Jedną uniwersalną zasadą jest odpowiedni sposób instalacji taśm LED. Najlepiej jest je umieścić tuż przy końcu stopnia. Około 5 cm od krawędzi.

profil LED zamontowany we frezie pod stopniem drewnianym

Podstawą jest plan. Jeszcze przed wyborem taśmy trzeba zastanowić się jakie możliwości instalacji dają schody. Sytuacja najbardziej komfortowa jest wtedy, gdy Twoje schody są na etapie projektu. Wówczas wystarczy omówić sprawę z wykonawcą, który może przygotować odpowiednie frezy. Aby umieszczenie w nich profili nie będzie stanowiło problemu. Dodatkowo oświetlenie LED na schodach nie będzie wystawać.

profil led do taśmy led na schodach

W przypadku drewnianych schodów tak zainstalowany profil trzeba przykręcić do stopni wkrętami. Schody z kamienia znacznie lepiej zniosą instalację z użyciem kleju montażowego.

 

rysunek techniczny profilu LED wpuszczanego we frez w stopniu

Taki rysunek techniczny z pewnością ułatwi przygotowanie frezów Twojemu wykonawcy

 

Jak zamontować taśmę LED na schodach gotowych?

Typową i częstą sytuacją są już gotowe schody, na których chcielibyśmy zamontować oświetlenie. Instalacja tutaj będzie przebiegała dosyć podobnie, jednak wykonanie frezów bardzo często nie jest możliwe, więc profil przykręcimy nawierzchniowo. W tym przypadku użycie kleju lub porządnej piankowej taśmy klejącej też jest możliwe.

nowocesne oświetlenie schodów LED w domu, stopnie wykonane z płyt osb zamontowane z jednej strony ściany, nie posiadają barierki i wyglądają jak zawieszone w powietrzu

 

Jak prawidłowo połączyć taśmy LED i zamontować je na schodach?

Następnym krokiem będzie instalacja oświetlenia. Bardzo istotne jest połączenie. Kolejne taśmy łączmy ze sobą równolegle z dwóch powodów. Po pierwsze unikamy zaniku napięcia na końcu taśmy – oświetlenie jest równomierne. Druga kwestia to przewody wyprowadzone tylko z jednej strony. To znacząco ułatwia ukrycie przewodów.

Instalacja samej taśmy jest bardzo prosta – taśma LED posiada pasek samoprzylepny, dzięki któremu unieruchomimy taśmę w profilu.

InfoOpcjonalnie przy takiej instalacji możemy zamontować sterownik schodowy. To urządzenie, oprócz ciekawego efektu wizualnego, zautomatyzuje włączanie i wyłączenie oświetlenia.

 

Jak zamontować osłonki w profilu LED?

Ostatnim krokiem przy montażu taśm na schodach jest instalacja osłonek. Tutaj też nie powinno być problemów – osłonki montujemy z góry na tzw. wcisk.

Skonfiguruj własny zestaw LED do swoich schodów
Wybierz odpowiednie parametry, takie jak: liczba, długość stopni, model opraw czy barwę świecenia, którą chcesz uzyskać, a my prześlemy Ci wycenę spersonalizowanego zestawu LED na wymiar Twoich schodów
Skonfiguruj

Ostatnią wątpliwością i pytaniem, które bardzo często dostajemy, jest:

 

Dlaczego zawsze polecamy profile do montażu oświetlenia LED na schodach?

W przypadku schodów są ku temu dwie bardzo ważne przesłanki.

  • Pierwsza z nich to odprowadzenie ciepła. Aluminiowe profile pozwalają na odprowadzenie nadmiernego ciepła emitowanego przez taśmy.
  • Druga to funkcja ochronna. Tak zabezpieczone taśmy znacznie łatwiej zabezpieczyć przed uszkodzeniem np. przez uderzenie stopą.

oświetlenie schodów LED

Mamy nadzieję, że wpis na temat tego jak zamontować taśmę LED na schodach okazał się pomocny i że na kolejne piętra będzie Cię prowadzić funkcjonalna i ładnie oświetlona klatka schodowa.