Dużym problemem przy łączeniu taśmy LED jest spadek napięcia na taśmach LED, który postępuje przy coraz dłuższym odcinku oświetlenia. Co powoduje spadek napięcia na taśmie LED i dlaczego warto go uniknąć? Poprzez zmniejszenie napięcia na diodach LED następuje zmniejszenie jasności ich świecenia. Jak więc jak zapobiegać spadkom napięcia taśm LED? O tym dowiesz się z poniższego, krótkiego artykułu.

jak zapobiegać spadkom napięcia taśm LED?

 

Spadek napięcia na taśmie LED – jak powstaje?

Jeśli podłączymy taśmę LED z zasilaczem LED (transformatorem) to na samym początku taśmy występuje napięcie wychodzące z zasilacza, czyli 12V.

 

InfoNa taśmie LED znajdują się oczywiście diody LED SMD oraz rezystory. Napięcie przechodzi przez każdą diodę oraz rezystor. Te elementy tworzą opór – przez co napięcie ulega zmniejszeniu.

W większości przypadków standardowo sprzedawane są taśmy LED w odcinkach 5m, gdyż przy takiej długości spadek napięcia jest najmniej odczuwalny.

 

Jak zapobiegać spadkom napięcia taśm LED podczas łączenia długich odcinków?

Jednak co zrobić w przypadku, gdy potrzebujemy połączyć np. 10 m czy 15 m w jednym odcinku? Na poniższym zdjęciu przedstawiono jakie będzie napięcie na początku taśmy ledowej, a jakie na końcu – przy długości 10 m.

spadki napiecia taśm LED w długich odcinkach

Strata jest bardzo widoczna, prawda? Jak zapobiegać spadkom napięcia taśm LED? Co zrobić, aby taśma na początku i końcu świeciła w ten sam jednakowy sposób – tak jak poniżej?

długie odcinki taśmy LED podłączone do zasilacza LED

 

Dowiedz się więcejBy uniknąć problemu spadku napięcia na taśmie LED, należy taśmę LED odpowiednio połączyć z zasilaczem. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych rozwiązań:

 

1. Pierwszym z nich jest podzielenie taśmy LED na dwa odcinki 5m i połączenie ich równolegle z zasilaczem LED.

połączenie dwóch odcinków taśmy LED do zasilacza

 

2. Drugim sposobem połączenia długiej taśmy LED jest także łączenie równoległe z zasilaczem/sterownikiem tylko, że w nieco odmienny sposób. Jeżeli potrzebujemy np. 10 m oświetlenia LED w jednym ciągu, to w takim przypadku wypuszczamy odpowiednio z pierwszego 5 m paska LED przewód o długości np. 0,5 m, a z kolejnego 5 m paska LED wypuszczamy już 5,5 m. Przewód prowadzimy równolegle wzdłuż taśmy LED. Na przewodzie zawsze będzie dużo mniejszy spadek napięcia niż gdybyśmy mieli połączyć taśmę LED w jednym długim odcinku.

połączenie długich odcinków taśmy LED do zasilania

 

3. Ostatnim – trzecim – sposobem na połączenie taśmy LED o dużej długości jest zrobienie obwodu zamkniętego. Taśma LED posiada początek i koniec, więc należy na obu końcach przylutować przewody i oba połączyć z zasilaczem LED, czyli odpowiednio: dwa (+) oraz dwa (-).

długie odcinki taśmy LED podłączone do zasilacza LED

 

WażneJeśli kupisz taśmę LED i zasilacz LED w naszym sklepie internetowym, to wykonamy połączenie za Ciebie według specyfikacji, którą nam określisz, za połączenie zestawów nie pobieramy dodatkowej opłaty. Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz: taśmę LED oraz zasilacz LED.