Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie na schodach taśm LED zamiast zwykłych kinkietów czy lampek schodowych. Zazwyczaj taka taśma LED montowana jest w nosku stopnia. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest równomierność oświetlenia, bowiem cały stopień jest dostatecznie podświetlony. Niestety takiego efektu nie uzyskamy przy lampkach schodowych (światło punktowe) czy kinkietach (mniejsza ilość światła na stopniu). W tym wpisie odpowiemy na pytanie: jaka taśma LED na schody będzie dobrym wyborem?

jaka taśma led na schody? Poradnik. Napis na tle zdjęcia zbliżenia podświetlanych schodów, po których idzie kobieta

 

Barwa świecenia taśmy LED na schody

Rozwiązań, co do zastosowania taśmy LED, jest kilka. Pierwszym z nich jest montaż samej taśmy LED. Może to być światło zarówno jednokolorowe, jak i wielokolorowe. Najczęściej stosowane są taśmy ledowe jednokolorowe, bowiem w większości przypadków do takiej taśmy klienci dokupują sterownik schodowy ruchu dedykowany wyłącznie do taśmy świecącej na jeden kolor.

Z reguły wybierana jest taśma biała, rzadziej kolorowa (zielona, czerwona, niebieska).

  • Taśma biała ciepła pozwoli na nastrojowe podświetlenie schodów, idealnie będzie komponować się z brązami.
  • Z kolei taśma biała zimna bądź biała neutralna sprawdzi się w przypadku czerni, bieli czy np. szarości.

Większość klientów decyduje się na wersję białą ciepłą. Wystarczające będą taśmy LED o diodach SMD3528. Rozstaw diod 60/m zapewni równomierne oświetlenie schodów. Jeśli zależy nam na zmianie kolorów świecenia, odpowiednim rozwiązaniem będzie zakup taśmy RGB, czyli wielokolorowej. Sterowanie takiej taśmy odbywa się z pilota bądź panelu ściennego.

nowocesne oświetlenie schodów LED w domu, stopnie wykonane z płyt osb zamontowane z jednej strony ściany, nie posiadają barierki i wyglądają jak zawieszone w powietrzu

kobieta wschodzi po schodach na których zostało zamontowane oświetlenie LED

oświetlenie schodów LED

 

Jaka taśma LED na schody? Klasa szczelności

Mimo że schody, o ile nie są wykończone płytkami, nie mają kontaktu z wodą, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie taśmy LED w silikonie. Cena takiej taśmy jest nieznacznie wyższa, jednak zwiększa to ochronę diod (w razie np. zawadzenia nogą o oświetlenie), a także ułatwia jej czyszczenie. Na schody wystarczająca będzie klasa szczelności IP44.

 

ZOS – Zestawy Oświetlenia Schodowego

Alternatywą dla samej taśmy LED są kompletne zestawy oświetlenia schodowego marki SOLED. Zestaw składa się z dociętych na wymiar profili, taśm LED, okablowania oraz zasilacza. Standardowy zestaw można poszerzyć np. o sterownik schodowy, który pozwala na automatyczne załączanie oświetlenia – wszystkich stopni naraz bądź jednego po drugim.

taśma LED w profilu z zasilaniem

W przypadku zestawu oświetlenia schodowego stosowana taśma jest niewodoodporna, bowiem diody LED chronione są przez zainstalowany profil.

Skonfiguruj zestaw taśm LED na schody
Jeśli zastanawiasz się jaka taśma LED na schody będzie najlepsza, możemy wykonać dla Ciebie kompletny zestaw LED na wymiar schodów: na dowolną liczbę i długość stopni, z wybraną barwą światła i kolorem opraw. Skorzystaj z konfiguratora i uzyskaj wycenę zestawu.
Skonfiguruj

Co więcej, taki kompletny zestaw wydaje się być najodpowiedniejszym rozwiązaniem – ze względu na zastosowane profile, które poza wymienioną wcześniej zaletą, nadają całości estetyczny wygląd. Sama taśma LED po jakimś czasie może się odkleić, a w momencie gdy znajduje się w profilu, takiej możliwości nie ma.

Ponadto, rynek oferuje różne modele profili LED, m.in. takie które można wpuścić we frez, dzięki czemu oświetlenie całkowicie licuje się ze stopniem. Istnieją także profile drewnopodobne, których obudowa nie jest, tak jak z reguły to bywa srebrna, a może występować w następujących kolorach: wenge / sosna / czarny / złoty / biały. Pozwala to na „wtopienie” oświetlenia w kolor schodów.

Dowiedz się więcejWięcej o rodzajach profili LED dowiesz się z artykułu: Modele rodzaje profili LED.