Mimo, że obecnie da się zauważyć wiodący trend projektowania kuchni otwartych na salon, to wiele osób nadal decyduje się na kuchnię zamkniętą. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Obie kuchnie mogą być praktyczne i efektowne. Obie, mają swoje wady i zalety. Poznaj je, a na pewno stworzysz kuchnię swoich marzeń.

Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na salon przede wszystkim większa przestrzeń. Jeśli posiadasz niewielkie mieszkanie to lepiej wybrać właśnie takie rozwiązanie. Pamiętaj, że kuchnia otwarta powinna być spójna kolorystycznie z salonem. Poza tym, kuchnia połączona z salonem jest otwarta na gości. Mieszkanie sprawia wrażenie bardziej towarzyskiego. Pozwala też na swobodne rozmowy z domownikami podczas krzątania się w kuchni i szybsze podawanie smakołyków przez wysepkę. Jest to częstszy wybór nowoczesnych młodych ludzi lub matek z małymi dziećmi, ponieważ pozwala na większą kontrolę tego, co nasza pociecha wyprawia w salonie, podczas gdy gotujemy obiad.

Kuchnia otwarta na salon - SOLEDrealizacja SOLED

Wybierając kuchnię połączoną z salonem musisz liczyć się z utrzymaniem większej czystości. Więc jeśli nie jesteś perfekcyjną panią domu to, albo wybierz kuchnię zamkniętą, albo zastosuj pewien trik. To znaczy, jeśli wysepka oddzielająca kuchnię od salonu będzie wyższa lub będzie posiadała niewielką dostawkę to mimowolnie zasłoni to, co dzieje się na kuchennym blacie. Kolejną wadą są unoszące się zapachy po całym domu. Amatorzy ryb i bigosu muszą być przygotowani na silne doznania albo wybrać bardzo dobry okap kuchenny (choć nawet najlepszy raczej nie do końca pomoże).

Kuchnia zamknięta

Z kolei kuchnia zamknięta zapewnia spokój i ciszę podczas gotowania. Więc jeśli nie lubisz, gdy ktoś zagląda Ci do garnków, podjada lub rozprasza, potrzebne będą drzwi. Niekoniecznie pancerne.  Prócz tego, nie musisz martwić się tym, że zostawiasz nieposprzątany blat czy pełny zlew i niespodziewany gość może zobaczyć ten cały rozgardiasz. Zamknięcie drzwi rozwiązuje problem (w awaryjnych przypadkach:)). Nieprzyjemne zapachy nie unoszą się po całym mieszkaniu.

Kuchnia zamknięta jest najczęściej bardziej ustawna (lecz to też zależy od metrażu). Łatwiej ją urządzić, zastosować więcej szafek oraz wybrać odmienną kolorystykę od tej, która znajduje się w salonie.

Jednak w przypadku małych mieszkań całkowite oddzielenie kuchni od salonu zmniejsza przestrzeń. Nie jest to najlepszy wybór dla osób, które lubią porozmawiać z innymi albo muszą zajmować się jednocześnie małymi dziećmi.

Zwycięzcą jest kuchnia…

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która kuchnia jest lepsza. Warto dobrze przemyśleć decyzję, ponieważ to wybór na lata. Nie należy kierować się chwilową modą, ale własną wygodą. Wybierz więc tę kuchnię, która będzie bardziej funkcjonalna i odpowiednia dla Ciebie.

 

A Ty, jaką kuchnię wybrałaś/eś i dlaczego?

Podziel się w komentarzu, może pomożesz innym czytelnikom w wyborze.