Taśma LED to bardzo wdzięczny materiał. W zależności od typu taśmy możemy użyć jej do oświetlenia dekoracyjnego lub roboczego, wyginać w wiele kształtów. Nie można też zapominać o długowieczności i ekonomiczności tego rozwiązania.
Taśmę LED wystarczy zainstalować i cieszyć się efektem. Jednak to właśnie instalacja może okazać się problemem. Jak za chwilę postaramy się opisać – niesłusznie. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest jak łączyć ze sobą taśmy LED.
W podłączeniu szeregowym plusy i minusy taśm LED (lub żyły w przypadku taśm RGB lub RGBW) są ze sobą połączone jeden po drugim.
Od zasilacza odchodzi tylko jeden przewód, który łączy kolejne odcinki. Jest to rozwiązanie z pewnością wygodne. Musimy jednak pamiętać, że nie powinniśmy łączyć różnych typów lub kolorów taśm. Może to znacząco skracać żywotność – nawet ten sam typ taśmy, ale w różnych kolorach może mieć inne zapotrzebowanie na prąd.
W przypadku podłączenia równoległego od każdej taśmy będziemy mieli oddzielny przewód, który bezpośrednio podłączamy do zasilacza. Unikniemy w ten sposób spadków napięć dla dużych długości taśmy.
Połączenie równoległe pozwala na podłączenie większych ilości taśm LED pod jeden zasilacz.
Dobrze pamiętać także o wygodzie instalacji. W niektórych przypadkach znacznie wygodniej będzie użyć podłączenia równoległego np. gdy instalujemy taśmę po przeciwległych stronach sufitu. Połączenie równoległe jest także niezastąpione w przypadku zestawów schodowego oświetlenia LED.
Reasumując, jeśli chcesz mieć ładną łunę na suficie lub jednolite oświetlenie blatu roboczego pamiętaj, że:
- nie łączymy większych długości taśmy LED niż 7,5m w połączeniu szeregowym
- jeśli musimy zastosować jeden ciąg taśmy możemy poprzedzić taśmę odpowiednio długim przewodem
- podczas instalacji warto rozplanować podłączenie tak, by taśmę LED można było łatwo podzielić lub użyć kilku zasilaczy
Pamiętaj, że jeśli masz problem z doborem taśmy LED, możesz się z nami skontaktować – doradzimy. Jeśli chcesz możemy połączyć taśmy zgodnie z Twoimi wytycznymi.
struktura taśmy led jest szeregowo równoległa na całej swej długości np 7mb. dwie linie zasilania + i – o napięciu np 12V DC. w tę linię główną wpięte są po 3 led z rezystorem w szeregu co 5 cm. wszystkie te odcinki 5cm z trzema led i rezystorem na odcinku taśmy np 100cm tworzą 20 równoległych obwodów led po 3 led i rezystor w szeregu. sama więc struktura taśmy jest szeregowo równoległa.
zadam pytanie: czy można mając taśmę led 12V podłączyć
ją pod zasilacz 24V?
Taśma LED 12V będzie działała prawidłowo tylko przy zasilaczu 12V. Podłączenie jej do zasilacza 24V spowoduje nieodwracalne uszkodzenie taśmy LED.