Oświetlenie LED bardzo często jest niedoceniane przy aranżacji naszych domów i mieszkań. Zapominamy, że światło kreuje nastrój, eksponuje najciekawsze miejsca we wnętrzu, zwiększa funkcjonalność, poprawia bezpieczeństwo np. na schodach. Najważniejszy jest przede wszystkim dobór wielu form oświetleniowych. Minęły już czasy stosowania wyłącznie jednego żyrandola w całym pomieszczeniu. Wykorzystując wiele różnorodnych elementów oświetlenia wcale nie narazimy się na wysokie, comiesięczne rachunki za energię elektryczną. Wręcz przeciwnie, odpowiednio dobrane oświetlenie,  a co za tym idzie – bardziej użyteczne, pozwoli na wzrost oszczędności. Szczególnie, jeśli zainteresujemy się energooszczędną technologią LED oraz światłowodową.

 

Zalety technologii LED

Oświetlenie LED, prócz wspomnianej energooszczędności, posiada całą paletę zalet. Pozwala doświetlić miejsca trudno dostępne dla powszechnych opraw oświetleniowych, nie emituje promieniowania IR oraz UV, jest przyjazne dla środowiska, nie męczy naszego wzroku i nie nagrzewa się tak, jak tradycyjne żarówki.

Gwałtownie rozwijająca się technologia LED pozwala już na zastąpienie standardowej świetlówki, halogenu czy żarówki (nawet 60 W!).

 

Wszechstronne zastosowanie

Oświetlenie ledowe i światłowodowe jest wykorzystywane dosłownie wszędzie. Możemy oświetlić fugi w łazience, stworzyć romantyczną łunę pod łóżkiem, podświetlić sufit w salonie czy poprawić widoczność podjazdu do garażu. LED spełni swoje zadanie w dostatecznym doświetleniu blatu kuchennego, a także schodów, szczególnie z inteligentnym sterowaniem – czasem i jasnością świecenia. Doświetlenie mebli (drążki LED, półki LED), wnęk, podłóg, ścian, poświata za telewizorem, podświetlenie luksferów, szkła to tylko nieliczne przykłady możliwości dekoracyjnego stosowania oświetlenia. Kreatywne rozwiązania świetlne są ograniczone najczęściej jedynie wyobraźnią.

 

Rozsądny wybór

Decydując się na wybór oświetlenia LED lub światłowodowego należy pamiętać, że jest to decyzja na wiele lat. Inwestycja w technologię energooszczędną zwraca się zwykle po roku czy dwóch. Żywotność taśm LED, żarówek LED i innych opraw to 50 000 h, dlatego warto wybierać oświetlenie wysokiej jakości od sprawdzonych producentów i dostawców. Niska cena najczęściej jest wyznacznikiem niskiej jakości.

Oświetlenie powinno posiadać atesty CE i ROHS oraz odpowiednie parametry świetlne. Mimo żywotności, oświetlenie LED słabej jakości może zacząć gwałtownie tracić na jasności po latach, a nawet paru miesiącach użytkowania. W przypadku żarówek LED  należy zwracać uwagę na liczbę lumenów oraz barwę światła. Do mieszkań najprzyjemniejsze jest światło białe ciepłe.  Przy wyborze, warto zasięgnąć porady firm, które pomogą w doborze najkorzystniejszego rozwiązania oraz przygotują zestawy oświetlenia dopasowane do wymiarów wnętrz, mebli czy schodów.

 

Oświetlenie LED to nie tylko żarówki i taśmy

Oświetlenie LED powszechnie kojarzone jest tylko z taśmami LED i żarówkami. Istnieje jednak, coraz więcej produktów bazujących na wymienionych technologiach. Coraz modniejsze stają się wieńce kuchenne do oświetlenia blatu kuchennego, czyli podświetlane, szklane spody podszafkowe. Pozwalają także na jednoczesne doświetlenie wnętrza szafek kuchennych.

Wieńce kuchenne na wymiar
Korzystając z konfiguratora możesz skonfigurować wieńce na wymiar swoich szafek kuchennych.
Skonfiguruj

Innym produktem wykorzystującym diody LED są podświetlane półki LED do eksponowania sprzętu DVD w salonie, kosmetyków w łazienkach czy zabawek w pokojach dziecięcych.

Półki LED na wymiar
Skonfiguruj półkę podświetlaną wybierając barwę światła, rodzaj podświetlenia i wymiary, których potrzebujesz.
Skonfiguruj

Oświetlenie LED zaczyna być stosowane do podświetlenia ekskluzywnych luster z dotykowymi włącznikami.

Lustra LED na wymiar
Konfigurator pozwoli Ci zwizualizować lustro łazienkowe z oświetleniem na wymiar pasujący do Twojej łazienki.
Skonfiguruj

Natomiast łącząc komponenty LED i światłowody otrzymujemy gwiezdne niebo lub kasetony światłowodowe, które pozwalają na uzyskanie efektownej konstelacji gwiazd na suficie.

Gwiezdne niebo na wymiar
Skonfiguruj gwieździste niebo na sufit w Twoim mieszkaniu. Możesz wybrać m.in.: efekt świecenia, liczbę gwiazd i średnice światłowodów.
Skonfiguruj

Rynek nowoczesnego oświetlenia pnie się bardzo szybko w górę, dlatego nieustannie możemy być zaskakiwani coraz ciekawszymi innowacjami.