Dlaczego oświetlenie LED przestało działać? Możliwe przyczyny mogą być trzy. Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, co zrobić w sytuacji, kiedy masz problem ze swoim oświetleniem ledowym.

oświetlenie LED przestało działać - co zrobić - poradnik - napis na tle taśmy LED z zasilaczem

 

KROK 1 – Sprawdź działanie zasilacza LED

Pierwsza z nich to zasilacz LED (transformator AC/DC). Po podłączeniu do zasilacza 230V na jego wyjściu OUTPUT powinno być stałe napięcie 12V. Czy tak faktycznie jest, możemy sprawdzić za pomocą multimetru (miernika).

miernik oświetlenia LED

 

Jeśli wykaże on, że takie napięcie tam się znajduje, możemy w 100% wykluczyć zasilacz LED z powodu niedziałającego zestawu.

 

KROK 2 – Sprawdź połączenie taśmy LED z zasilaczem LED

Drugą przyczyną tego, że oświetlenia LED przestało działać, może być połączenie z zasilaczem. Jeśli jesteśmy pewni, że zasilacz jest sprawny, to należy sprawdzić czy „+” taśmy LED jest podłączony do „+” zasilacza oraz czy „-” taśmy jest podłączony z „-” zasilacza. Na każdej taśmie LED przy punktach lutowniczych – miejscach cięcia (przeważnie co 5 cm) jest oznaczenie, która strona to „+”, a która to „-”. Należy upewnić się także czy przewód nie wysunął się gdzieś od podłączenia z zasilaczem lub czy przewód nie oparł się na izolacji i przez to nie ma styku.

Dowiedz się więcejZ tego wpisu dowiesz się jak prawidłowo połączyć taśmę LED z zasilaczem.

 

KROK 3 – Sprawdź punkty na taśmie LED, gdy oświetlenie LED przestało działać

Gdy i to okaże się poprawne to ostatnią rzeczą, jaką możemy sprawdzić, są punkty na taśmie, do których przylutowane zostały przewody. Może się okazać, że przewód lub taśma LED została naderwana, przez co napięcie nie przepływa na diody.

InfoJeśli Twoje oświetlenie LED przestało działać i przyczyną był niedziałający zasilacz LED, to zapraszamy Cię do sklepu, gdzie znajdziesz nowy zasilacz do swojej taśmy.

W ofercie posiadamy także taśmy LED i inne komponenty oświetlenia ledowego.

Możemy wykonać dla Ciebie gotowy zestaw na wymiar, którego potrzebujesz, przygotowany do montażu. Służymy poradą i pomocą w dobraniu odpowiednich produktów do wnętrza lub efektu, jaki chcesz uzyskać. Napisz na soled@soled.pl.