Jeszcze kilka lat temu oświetlenie LED schodów w domu traktowane było jako dobro luksusowe, na które mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Schody i klatka schodowa oświetlane były tradycyjnymi źródłami światła w postaci żyrandoli, plafonów czy naściennych kinkietów. Obecnie tego typu oświetlenie schodów nadal jest oczywiście popularne i chętnie wybierane, jednak coraz częściej osoby budujące własny dom decydują się na oświetlenie schodów taśmami LED.

InfoOświetlenie LED schodów w domu z wykorzystaniem zestawów ZOS

Dlaczego oświetlenie schodów taśmami LED?

Przede wszystkim jest to oświetlenie energooszczędne. Najczęstszym rodzajem taśmy LED wybieranej do tego zastosowania, jest taśma z diodami 3528 i rozstawem 60 led/m, która pobiera 4,8 W/m. Taśma ledowa jest też bardzo żywotna – jej czas świecenia określany jest nawet na ok. 50 000 godzin.

oświetlenie led schodów w domu, schody wykonane z płyty osb i wyglądają jakby wisiały w powietrzu, widok z boku schodów na ścianę

 

Umieszczenie taśmy w profilu LED nie tylko zabezpieczy ją przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, ale także wpłynie pozytywnie na estetykę takiego zestawu oświetlenia schodów.

 

Sterownik schodowy z czujkami ruchu

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się stosowanie w schodowych zestawach oświetlenia sterowników z czujkami ruchu. Czujniki ruchu (jeden umieszczony na dole schodów, drugi na ich górze) uruchamiają oświetlenie na schodach w momencie przecięcia wiązki światła tuż przed nimi, czyli po wejściu na stopień, przy którym znajduje się czujka. W zależności od wybranego rodzaju sterownika, stopnie mogą włączać się wszystkie jednocześnie (model SCR1) lub każdy po kolei (model SCR2).

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i przede wszystkim znacznie poprawia bezpieczeństwo, szczególnie tych najmłodszych domowników. Dzieci często nie są w stanie dosięgnąć włącznika naściennego, przez co chodzą po schodach po ciemku. Dzięki inteligentnemu sterownikowi schodowemu z czujkami ruchu ani one, ani ich rodzice, nie muszą się już tego obawiać – oświetlenie schodów w domu samo uruchomi się po wykryciu ruchu na nich.

nowocesne oświetlenie schodów LED w domu, stopnie wykonane z płyt osb zamontowane z jednej strony ściany, nie posiadają barierki i wyglądają jak zawieszone w powietrzu

 

Alternatywa dla czujnika zmierzchu

Czujnik zmierzchu zaczyna działać, kiedy zachodzi słońce i w pomieszczeniu robi się ciemno. Alternatywą dla niego jest programator czasowy, czyli tzw. timer. Pozwala on na samodzielne zaprogramowanie dni tygodnia oraz godzin, w których czujki ruchu i oświetlenie będą aktywne. Można ustawić, aby w godzinach, w których wszyscy domownicy przebywają poza domem, czujki ruchu były w stanie uśpienia. Wtedy nie będą one reagowały chociażby na zwierzęta, które są wtedy w domu, np. psa czy kota.

timer czasowy

 

Oświetlenie LED schodów w domu na wymiar

Niewątpliwą zaletą oświetlenia schodowego przy pomocy taśm LED jest możliwość wykonania go na dowolny wymiar. Do wyboru jest nie tylko liczba stopni oraz długość oświetlenia na każdym z nich, ale także rodzaj i kolor profilu LED oraz barwa świecenia taśmy. Dzięki temu zestaw będzie idealnie dopasowany do Twoich schodów oraz wystroju wnętrz.

Skonfiguruj oświetlenie LED schodów
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nasuwają Ci się pytania bądź chcesz zamówić swój zestaw oświetlenia schodów, wypełnij nasz konfigurator – na jego podstawie wyślemy Ci niezobowiązującą wycenę.
Skonfiguruj