Podświetlenie LED fugi to pomysł na efektownie prezentującą się łazienkę. Niewielkim wysiłkiem i niedużym kosztem. Każda dobra ekipa układająca kafelki w łazience na pewno poradzi sobie z montażem. Świetliste smugi światła tworzy się na podłodze między terakotą i na ścianach pomiędzy glazurą. Zobacz, jak osiągnąć taki efekt.

Oświetlenie LED w podłodze

Aby uzyskać efekt podświetlenia fug w łazience potrzebujesz

  • taśmy LED, najlepiej wodoodpornej, z diodami z serii 3528 lub 5050. Diody 5050 są ok. 3-krotnie mocniejsze. To, jakie wybierzesz zależy od Twojej wizji i efektu świetlnego, który zechcesz uzyskać. Taśmę LED wodoodporną rozpoznasz po tym, że pasek LED z diodami będzie zalany silikonem. Kolor świecenia taśmy diodowej zależy od aranżacji Twojej łazienki. Z doświadczenia podpowiemy, że jeśli boisz się o dyskotekowy efekt zaufaj świeceniu w kolorze białym ciepłym (taki żółtawy kolor, jak światło żarówki, do łazienek w ciepłych barwach, brązach, kremach) lub białym zimny (chłodny, biały kolor, jest świetny do efektu dekoracyjnego w nowoczesnej łazience )
  • wodoodporny profil LED SO-HR – akurat ten profil jest przystosowany do montażu w fugach na podłogach lub ścianach. Jest wytrzymały i odporny na wilgoć (ma masywną, mleczną osłonkę, która rozproszy światło i zapewni oświetleniu LED ochronę)

Profil LED wodoodporny SOLEDfot. nurkujący profil LED SO-HR

  • silikon – profil musisz obowiązkowo zalać silikonem, aby zapewnić mu odpowiednią klasę szczelności. W innym wypadku Twoje oświetlenie nie zostanie odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, a osłonka będzie się ruszać
  • zasilacz LED – który trzeba dobrać w zależności od długości taśmy LED dodając do przeliczonej mocy odpowiedni zapas ok. 15%

Wodoodporny profil do łazienki

Jak zamontować oświetlenie LED w fugach?

Profil LED SO-HR należy umieścić w fugach pomiędzy płytkami. W profil przyklejamy taśmę LED. Następnie należy profil  i osłonkę dokładnie zalać silikonem. Ważne, aby wcześniej przewidzieć odpowiednie rozmieszczenie instalacji elektrycznej i doprowadzić odpowiednie przewody. Do oświetlenia LED jednokolorowego potrzebne są przewody 2×0,5mm2.

Montaż profilu LED w fudze montaz-profilu-lazienka-2 montaz-profilu-lazienka-3 montaz-profilu-lazienka-4

Efekty końcowe w łazienkach

Oświetlenie łazienkowe LED SOLED


Po podświetlonych fugach można bez problemu chodzić …

Oświetlenie łazienki LED SOLED…podśpiewując pod prysznicem ‚pójdę boso’

Podświetlenie fugi SOLED…albo w pantofelkach (aczkolwiek pantofle w łazience to chyba tylko w filmach lub w czasie dużego pośpiechu :))

 

Podsumowując

Podświetlenie podłogi i ściany z pewnością zwiększy atrakcyjność łazienki. Nie pasuje jednak do każdego stylu. Oświetlenie fug najlepiej wygląda w nowocześnie zaaranżowanych łazienkach. Trzeba  też pamiętać, aby nie przesadzić. Podświetlone fugi mają być jedynie akcentem.  Nie powinny dominować. Dlatego warto zachować umiar w tworzeniu świetlnych linii.