Najpopularniejsze obecnie metody na oświetlenie schodów to taśmy LED lub światłowody. Oświetlenie LED i światłowody oświetleniowe mogą być montowane pod stopniami, dlatego łatwo je ukryć. Obie metody są wysoce energooszczędne (pod warunkiem, że do światłowodów zastosujesz generator światła LED).

oświetlenie schodów LED

 

Oświetlenie LED schodów – korzyści zastosowania

Podstawową zaletą oświetlenia LED schodowego jest wysoka energooszczędność. 1 m taśmy LED 3528 to tylko 4,8 W! Stosując taśmę LED warto, jako akcesorium dodatkowe, wykorzystać specjalny profil LED. Profil aluminiowy zamaskuje taśmę oraz będzie chronił ją przez uszkodzeniem mechanicznym i wilgocią podczas mycia schodów. Ponadto taśmy LED na schodach bez profilu mogą się po pewnym czasie zacząć odklejać.

podświetlenie ledowe na schodach

 

Dodatkowo do oświetlenia LED schodów można zastosować sterownik inteligentny, który samoistnie włącza i wyłącza światło po wejściu na schody.

Dowiedz się więcejWięcej o sterowniku dowiesz się czytając inny wpis na naszym blogu: Inteligentny sterownik schodowy

 

Spadek jasności taśm LED po latach?

Kolejną zaletą podświetlenia schodów ledami jest to, że diody LED są bardzo żywotne, nawet do 50 000 h. Jednak tak, jak każde źródło światła, mogą tracić nieznacznie na jasności z biegiem lat. Po kilku latach powinniśmy spodziewać się spadku jasności o około 20%. Jednak im wyższa jakość taśm LED, tym mniejszy i wolniejszy spadek jasności. Zastosowanie dobrej klasy zasilacza oraz stosowanie diod w warunkach o temperaturze z zakresu 10÷25²C pomoże zapobiegać nadmiernej utracie jej parametrów.

 

Jakie taśmy LED do oświetlenia schodów wybrać?

Bardzo ważne jest, aby wybrać solidnego producenta/importera taśm LED. Bardzo niskie ceny mogą być przestrogą przed kiepskiej jakości produktem.

 

Ile kosztuje oświetlenie schodów taśmami LED?

Kluczową wadą stosowania oświetlenia LED zamiast stosowania innych rozwiązać oświetleniowych jest zazwyczaj cena. Musimy na początku być przygotowani na nieco wyższy koszt niż w przypadku wyboru np. oświetlenia halogenowego. Jednak to inwestycja, która zwraca się już po kilku latach.

Zestawy LED na wymiar schodów
Skonfiguruj oświetlenie LED schodów wybierając barwę światła, liczbę i długość stopni oraz kolor i model oprawy.
Skonfiguruj

Światłowody jako oświetlenie schodów

Światłowód świecący bokiem (sidelight fiber) wymaga wprowadzenia światła (generatora LED o odpowiedniej mocy) w jeden z jego końców. Dopiero wówczas elastyczny światłowód zaczyna świecić. Zwykły, niepodświetlony światłowód przypomina przezroczystą rurkę lub żyłkę np. wędkarską. Dlatego światłowodu nie trzeba specjalnie maskować.

Można spotkać się ze światłowodami o średnicy od 1 mm do nawet 18 mm. Do zastosowań oświetlenia schodowego wystarczające są światłowody o średnicy w granicach 6÷10 mm. Barwa świecenia światłowodu zależy od stosowanego generatora. Występują generatory ze światłem białym lub wielokolorowym RGB.

 

Jak długo światłowody działają?

Teoretycznie światłowody nie posiadają „czasu życia”. Producenci twierdzą, że po 5-ciu latach użytkowania światłowód traci około 15% swoich właściwości świetlnych. Na degradację parametrów światłowodów wpływają promienie UV, które występują w promieniach słonecznych, a także w oświetleniu sztucznym. Jednak dobrze zabezpieczony światłowód, w temperaturze pokojowej (25⁰C) nie traci swoich właściwości świetlnych. Przynajmniej nie będzie to zauważalne gołym okiem. Jednym elementem narażonym na awarię jest sam generator LED doprowadzający oświetlenie do światłowodu.

 

WażneW przypadku, gdy schody są w fazie projektowania zastanów się nad odpowiednim rowkiem do ukrycia światłowodu. Uchroni to przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadmiarem promieni UV, a co za tym idzie – zwiększy żywotność.

 

Korzyści wyboru światłowodów do oświetlenia schodów

Zaletą oświetlenia światłowodowego jest całkowita jednolitość świecenia (całkowity brak punktów świetlnych), brak źródła światła w miejscu świecenia i niewidoczność przezroczystego światłowodu w dzień. Wadą oświetlenia schodów światłowodami jest dużo wyższy koszt niż przy wyborze oświetlenia LED. Sam światłowód jest tani. Ale w przypadku dłuższych odcinków światłowodów należy stosować większą liczbę generatorów światła, aby linie światła były równomierne.

InfoŚwiatłowody do oświetlenie schodów możesz kupić w naszym sklepie: Światłowody świecące jednolicie bokiem

W kolejnej części powiemy więcej o schodowym oświetleniu LED.