Jakie parametry taśmy LED są istotne i na które warto zwrócić uwagę? Tym razem w skrócie przedstawimy Ci listę ważnych parametrów popularnych taśm ledowych, byś dokonał świadomego wyboru przed zakupem odpowiedniego paska LED do swojego zastosowania.

4 parametry taśmy LED, na które warto zwrócić uwagę - napis na tle zdjęcia

 

Najważniejsze parametry taśmy LED, które warto znać

 

1# Kolor taśmy LED

Parametr ten jest jednym z najbardziej istotnych. Poprzez wybranie taśmy jedno- lub wielokolorowej RGB, jesteśmy w stanie określić, czy potrzebujemy tylko zasilacza 12V czy także sterownika RGB, który umożliwi nam sterowanie taśmą wielokolorowa RGB.

Wyróżniamy następujące rodzaje kolorów taśmy LED:

 • jednokolorowa (barwa świecenia: biała ciepła, biała zimna, biała neutralna, niebieska, zielona, czerwona, żółta)
 • wielokolorowa RGB (dioda z trzema barwami świecenia: R – czerwony, G – zielony, B – niebieski)
 • wielokolorowa RGB+W (dioda z trzema barwami świecenia: R- czerwony, G – zielony, B – niebieski oraz dodatkową diodą o barwie białej zimnej lub ciepłej)

Wybierając taśmę jednokolorową uzyskasz jedną, wybraną podczas zakupu barwę światła. Decydując się na taśmę RGB lub RGBW uzyskasz wiele barw światła na tej samej taśmie LED.

WażnePamiętaj, że do zmian barw świecenia taśm wielokolorowych potrzebujesz sterownika RGB z pilotem i to od niego zależy liczba barw oraz rodzaje zmian – automatycznych programów.
orientacyjne barwy świecenia taśm LED

Barwy świecenia taśm LED jednokolorowych. Grafika nie oddaje rzeczywistych kolorów świecenia, ma za zadanie wymienić dostępne barwy świecenia

 

taśma LED RGB ze sterownikiem RGB i pilotem radiowym oraz zasilaczem POS

Fot: Taśma LED RGB ze sterownikiem RGB i pilotem radiowym oraz zasilaczem POS, czyli kompletny zestaw oświetlenia LED RGB

 

2# Klasa szczelności taśmy LED

Ta cecha taśmy jest ważna przy określeniu miejsca montażu naszej taśmy LED.
Zastanówmy się więc czy taśma będzie miała styczność z wodą czy na pewno nie? Czy będziemy montować taśmę w profilu? Należy sobie odpowiedzieć na takie pytania, aby wybrać jeden z poniższych rodzajów klasy szczelności:

 • IP20 – niewodoodporna,
 • IP44 – wodoodporna – silikon
 • IP44 – wodoodporna – lakier (wilgoć i niebezpośrednia woda)
 • IP68 – wodoodporna – silikon + guma (bezpośrednia woda)
Dowiedz się więcejZajrzyj też do innego naszego wpisu 4 błędy podczas wyboru taśmy LED, z którego dowiesz się dlaczego nie powinieneś montować taśmy w silikonie w profilu i kiedy warto wybrać taśmę wodoodporną, a kiedy lepiej zainwestować w profil LED.
Taśma LED IP68 z fabrycznym zabezpieczeniem miejsca lutowania

Przekrój taśm LED, po lewej taśma IP44, po prawej IP20

 

3# Liczba diod na taśmie LED

Ten atrybut taśmy LED określa ile diod znajduje się na 1m taśmy LED. Im więcej, tym diody są umiejscowione bliżej siebie, a co za tym idzie – taka taśma LED pobiera więcej mocy[W], ale także tworzy bardziej jednolitą linię świecenia.

Oto popularne wartości diod LED na 1 m paska LED, z którymi spotkasz się dokonując wyboru taśmy:

 • 30 led/m
 • 60 led/m
 • 120 led/m

 

4# Rodzaj diod taśm LED

Ostatni parametr to rodzaje diod LED. Najpopularniejsze zostały wymienione poniżej.

 • 3528SMD – 4,8 W/m
 • 2835SMD – 4,8 W/m
 • 5050SMD – 14,4W/m
 • 5630SMD – 18 W/m

 

Taśmy 3528 SMD są standardowe i bardzo popularne w sprzedaży. Polecamy je do podświetleń dekoracyjnych np. wnęk, sufitów, schodów. Do takich zastosowań nadaje się także taśma LED z diodami 2835 SMD.

taśma LED biała zimna na suficie oświetla fototapetę abstrakcyjną w nowoczesnej jasnej sypialni, z prawej widzimy łóżko z pościelą z czarne kropki, obok łóżka znajduje się niska szafka nocna ze świeczką oraz komoda, meble biało-drewniane, najbliżej widza stoi koszyk w wiklinowym stylu z grafitowym kocem

Jednak, jeśli zależy Ci na skutecznym i jasnym oświetleniu, to warto zdecydować się na taśmę z mocniejszymi diodami np. 5050 SMD lub 5630 SMD. Takie taśmy polecamy do podświetleń w kuchni czy np. nad biurkiem.

drewniana kuchnia z taśmą LED o barwie świecenia białej ciepłej

 

4 parametry taśmy LED, na które warto zwrócić uwagę – podsumowanie

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o taśmach LED, to zapraszamy Cię także do bardziej rozbudowanych poradników. Z tego wpisu dowiesz się jakie są różnice między taśmami LED. Warto także wiedzieć jak wybrać taśmę LED, by oświetlenie było trwałe.

 

InfoW naszym sklepie internetowym znajdziesz różne modele taśm LED jednokolorowych oraz wielokolorowych RGB.