Plan budowy domu czyli harmonogram robót budowlanych to, najprościej mówiąc, ułożenie w kalendarzu poszczególnych prac. Taki harmonogram budowy domu jest najważniejszą rzeczą, jeśli chcesz skończyć budowę na czas. Cały mój plan zakłada budowę i wprowadzenie się do domu w ciągu 12-14 miesięcy (od fundamentów po przykręcenie lamp). Jeśli Ty zakładasz więcej czasu, to nie musisz podchodzić do tego planu tak rygorystycznie. Jednak mimo wszystko warto przewidzieć wiele rzeczy do przodu i zarezerwować terminy z dobrymi wykonawcami.

Plan budowy domu czyli harmonogram robót budowlanych

 

Jak przygotować harmonogram robót budowlanych?

Ustalanie poszczególnych etapów z podwykonawcami nie powinno zająć Ci więcej niż 2 miesiące. Zapytasz: „a po co mam się umawiać z wykonawcą elewacji skoro planuje ją wykonać dopiero na kolejny sezon?”.

Dowiedz się więcejI tutaj wracam do wpisu odnośnie planowania budowy, czyli konsultowania jej z jak największą liczbą fachowców, najlepiej w jak najkrótszym czasie.

Kumulacja spotkań z różnymi wykonawcami (posadzki, tynki, elewacja, ogrodnik itd.) pozwoli Ci skonfrontować różne teorie na ten sam temat, które nie będą się później wykluczać oraz pozwoli Ci ustalić konkretny plan budowy domu czyli harmonogram robót budowlanych. Dodatkowo nie będziesz musiał np. przerabiać instalacji lub unikniesz bardzo kosztownych błędów.

 

Panie, a po co Ci na tym etapie ogrodnik? #przykład_1

Mimo że w momencie pisania tego tekstu w domu jeszcze nie mam okien, to już miałem spotkanie z ogrodnikiem czy firmą ochroniarską. Na początku myślałem tylko o zarezerwowaniu dobrego terminu realizacji, jeszcze w tym roku, jednak na spotkaniu wynikło jeszcze kilka kwestii. Sam ogrodnik był zdziwiony, jednak później przyznał mi rację, że ustalenie pewnych kwestii na tym etapie pozwoli mi uniknąć wielu błędów i przeróbek. Dlaczego? Okazało się że prace ogrodowe trzeba podzielić przynajmniej na dwa etapy.

  1. Rozplanowanie lub wywózka ziemi z wykopów (w zależności czy ziemia z wykopów się nadaje). Przed tym muszę mieć przynajmniej wylane fundamenty pod ogrodzenie. Wykonawcy od ogrodzeń w kwietniu już nie mają terminów na obecny rok, więc teoretycznie musisz już mieć zarys swojego ogrodzenia.
  2. Wykonanie nawodnienia, nawiezienie czarnoziemu, sianie trawy i zasadzenie drzewek.

 

Co było pierwsze: elewacja, chodniki czy nawodnienie?

Dodatkowo musi to być wykonane w odpowiednim czasie z elewacją, podjazdem i chodnikami. Jeśli ogród będziesz robić przed elewacją, to ogrodnik pobrudzi Ci elewację. Jeśli zrobisz chodniki dookoła domu przed elewacją, to wykonawcy od elewacji pobrudzą Ci farbą kostkę.

Z kolei jeśli chcesz mieć nawodnienie ogrodu, zrobiłeś chodniki, a nie przewidziałeś wypuszczenia rury z wodą z domu pod chodnikiem, to ogrodnik będzie musiał w którymś miejscu rozbierać chodnik, żeby w ziemi doprowadzić wodę. Spotkanie z ogrodnikiem na etapie stanu surowego, 2 tygodnie przed położeniem instalacji elektrycznej i hydraulicznej, pozwoliło mi przygotować dodatkowe ujścia wody oraz doprowadzić przewody elektryczne w miejsce, gdzie będzie oświetlenie ogrodu czy sterownik do zraszaczy.

To samo się tyczy wielu innych wykonawców, z którym już jestem po spotkaniach. Mógłbym mnożyć przykłady, które zaoszczędziły mój czas i pieniądze.

 

Bezpieczne czujniki na czuja #przykład_2

Z firmą ochroniarską spotkałem się mniej więcej w tym samym czasie co z ogrodnikiem. Elektryk już na samym początku wspomniał o tym, że sam może położyć kable pod czujki alarmowe… na czuja : ). No bo przecież bez projektu, ani spotkania z firmą nie wiesz czy chcesz mieć czujki ruchu, ani gdzie one powinny być. Czy może chcesz mieć ochronę podwórka a nie środka domu (gdy ktoś wejdzie na podwórko, to załączy się alarm, zanim zbliży się do domu). Tym samym nie instalacja powinna być odpowiednio poprowadzona w płocie i podwórku a nie w środku domu : ).

Po spotkaniu z firmą ochroniarską i wizycie na budowie okazało się, że trudno im będzie dać gwarancję na całą instalacje, kiedy to nie oni ją wykonywali tylko mój elektryk. Stanęło na tym, że to oni wykonają instalację alarmową (jest to w cenie systemu! ). A jak już dom będzie gotowy, aktywują alarm. Dobrze, że byłem jeszcze przed tynkami, to obyło się bez kucia i szpachlowania. Ponownie uniknąłem dodatkowych kosztów i usprawniłem sam proces budowy.

WażneTakie spotkania nie wiążą się z tym, że musisz wybrać tego konkretnego wykonawcę. Możesz z nim wstępnie wszystko skonsultować i ostatecznie dopracować swój plan lub chociaż wstępnie zarezerwować termin, bo tak jak wspomniałem fachowcy już na początku roku mają zarezerwowany kalendarz na cały rok.

 

Plan budowy domu czyli harmonogram robót budowlanych

Jeśli plan masz w głowie, a nie na kartce, to moim zdaniem nie masz planu. Miałem ten komfort, że miałem jednego generalnego wykonawcę do fundamentów, stanu surowego, więźby dachowej i dachu, który wstępnie nakreślił mi jak powinien wyglądać harmonogram robót. Takie harmonogramy pewnie znajdziesz też w sieci. Jednak spotkania z wykonawcami pozwoliły mi dopracować ten plan z dokładnością do 2 tygodni. Oczywiście dokładne dni rozpoczęcia prac ustalam już z wykonawcą, gdy zbliża się jego termin i wpisuje w odpowiedni dzień w kalendarzu.

Oto mój plan budowy domu, czyli harmonogram robót budowlanych, na stałe przypięty do kalendarza:

Plan budowy domu czyli harmonogram robót budowlanych

Legenda:
S – spotkanie
X- wykonawstwo