Aranżacja kuchni sprawia przyjemność, ale i wywołuje kłopoty. Nieograniczone możliwości wyboru mebli, blatów czy dodatków, przyprawiają o zawrót głowy. Nie jest łatwo się w tym odnaleźć. Gdy masz prawdziwe problemy z decyzją najlepiej skorzystaj z usług architektów i dobrych firm stolarskich. Pamiętaj, że nie warto zapomnieć również o odpowiednim oświetleniu, które jest niezwykle ważne w kuchni. Dlatego dziś pokażemy Ci nasze pomysły na oświetlenie kuchni.

stolik podświetlany w kuchni

 

Kiedy wybrać oświetlenie kuchenne?

Skuteczne oświetlenie kuchni dobrze doświetli blat roboczy, aby przygotowywanie posiłków było wygodne… i aby nóż niechcący nie zaprzyjaźnił się z naszymi palcami podczas krojenia ; ). Więc chyba warto zainteresować pomysłami na oświetlenie kuchni. Najlepiej jak najwcześniej. Dobre rozplanowanie instalacji elektrycznej czy rozmieszczenie gniazdek ułatwi późniejszy remont i zapobiegnie niepotrzebnym przeróbkom. Które są czasochłonne i często dość kosztowne.

Pomysły na oświetlenie kuchni podzieliliśmy na grupy. Każda jest ważna, dlatego nie polecamy wyboru tylko jednej z nich.

 

Oświetlenie górne w kuchni

Oświetlenie górne w kuchni to najczęściej tradycyjne oprawy oświetleniowe na sufitach. Najlepiej, gdy źródła światła skierowane są w dół, a nie na sufit. Oświetlenie górne ma za zadanie oświetlenie całej kuchni.

 

Przykładowe źródła światła sufitowego:

  • halogeny lub ich zamienniki, takie jak żarówki LED na suficie podwieszonym – zwykle są rozmieszone na obwodzie sufitu, przy szafkach kuchennych

Żarówki LED w kuchni

  • plafony lub lampy wiszące, z kilkoma źródłami światła umieszczone na środku sufitu w kuchni

Lampa do kuchni SOLED

 

Pomysły na oświetlenie kuchni – blat kuchenny

Na blacie kuchennym siekamy, kroimy, mieszamy, ugniatamy ciasto, lepimy pierogi… Więc doskonale wiemy jak bardzo ważne jest odpowiednie jego oświetlenie. W jaki sposób można skuteczne doświetlić blat pod szafkami?

 

Najpopularniejsze sposoby to:

  • tradycyjne: oprawy z halogenami, trójkąty z oświetleniem, oprawy świetlówkowe – tego typu rozwiązania dość szybko się przepalają, potrzebują częstych wymian. Zaletą jest niski koszt na początku, ale trzeba pamiętać, że halogeny są pożeraczami prądu,
  • nowoczesne: oświetlenie LED – wysoka energooszczędność, inwestycja długoterminowa, nieco wyższy koszt początkowego zakupu, ale zwraca się latami ze względu na żywotność i oszczędność na rachunkach za energię elektryczną.
Zestawy do oświetlenia blatu w kuchni na wymiar
Skorzystaj z konfiguratora i wybierz zestaw LED do kuchni z wybranymi parametrami (długości i kolory opraw, barwa oświetlenia).
Skonfiguruj

Oświetlenie ledowe to:

  • żarówki LED w oprawach – alternatywa dla halogenów
  • punktowe źródła LED – alternatywa dla oprawek punktowych z tradycyjnym źródłem światła
  • taśmy LED w profilach – zestawy LED do liniowego oświetlenia blatu kuchennego, alternatywa dla źródeł świetlówkowych
  • wieńce LED dolne – szklane spody z oświetleniem LED montowane od spodu mebli (oświetlają wyłącznie blat roboczy) lub stanowiące jednocześnie ich dno (doświetlają wówczas równocześnie wnętrze szafki)
Wieńce dolne LED na wymiar blatu kuchennego
Skonfiguruj wieńce podświetlane dopasowane do Twoich szafek kuchennych w wybraną barwą świecenia.
Skonfiguruj

Oświetlenie nad stołem kuchennym

Tego typu oświetlenie warto dobierać w zależności od kształtu stołu. Okrągły stół lepiej rozświetlić lampą tradycyjną ze źródłami światła rozmieszczonymi po okręgu. Natomiast stół prostokątny lub blat oddzielający salon i kuchnię  korzystniej jest oświetlić lampą podłużną  z kilkoma źródłami światła.

WażneWażne: światło musi być skierowane na stół, a nie do góry. Dlatego zwracajmy uwagę na to, w którym kierunku są skierowane źródła światła w wybranych lampach.
Niestety, nie tylko ich wygląd ma znaczenie : ). A najczęściej sugerujemy się właśnie wyglądem chodząc po sklepie oświetleniowym z głowami uniesionymi do góry.

Oświetlenie górne w kuchni

 

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni

Gdyby i tego było nam za mało, możemy jeszcze zainteresować się dodatkowym oświetleniem dekoracyjnym. Forma dowolna: kinkiety, stoliki podświetlane typu Lounge, a nawet łuny świetlne na sufitach podwieszanych. Tego typu łuny światła na suficie podwieszonym uzyskasz przy pomocy taśmy LED z odpowiednim zasilaniem. W przypadku wersji RGB potrzebujesz dodatkowo sterownika RGB z pilotem.

Sufit LED w kuchni

 

Skonfiguruj oświetlenie LED na wymiar sufitu
Zestaw do oświetlenia sufitu możesz zamówić w naszej firmie. Przygotujemy dla Ciebie zestawy na dokładny wymiar, tworząc sekcje i dopierając odpowiednie komponenty. Przykładowo, nie powinno łączyć się powyżej 7 m taśmy LED (lub 5 m w LED RGB) w jeden ciąg, bo może to skutkować spadkiem jasności na krańcach, a tego raczej nie chcemy. Poznaj nasze zestawy do oświetlenia sufitu ZOW.
Skonfiguruj

W kolejnej części oświetlenia kuchni napiszemy więcej o wyborze odpowiedniego oświetlenia LED. Na co zwracać uwagę, jakie taśmy LED wybierać i co zrobić, aby poprawiać ich żywotność.

Info

A tymczasem, opisz nam swoją własną kuchnię lub kuchnię swoich marzeń. Albo powiedz, jakie oświetlenie kuchni wybierasz?