Bardzo często spotykamy się z pytaniami klientów dotyczących różnic w kolorach światła oraz tego, gdzie należy zastosować poszczególne barwy. Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych przypadków, chcielibyśmy przedstawić jeden

Infoparametr, który często jest używany do charakteryzowania danego źródła światła. Jest to K – inaczej Kelwin – temperatura barwowa.
Znając ten czynnik bez problemu będziemy mogli stwierdzić, jaki rodzaj światła emituje dana żarówka czy taśma LED. Ostatnią istotną kwestią jest to, że temperaturę barwową określa się tylko dla barwy białej.

Barwa Biała Ciepła (w skrócie WW) ok. 2700K

WażneBarwa ciepła jest najbardziej zbliżona do tradycyjnych żarówek żarnikowych.
Tego typu światło bardzo często jest polecane do instalacji w kuchniach – jedzenie wygląda najlepiej w takim oświetleniu. Dodatkowo kolor biały ciepły sprzyja kreowaniu atmosfery przytulności. Idealnie komponuje się z wnętrzami klasycznymi, w drewnie lub utrzymanych w ciepłych kolorach (żółcie, brązy, beże).

Taśma LED o barwie białej ciepłej

 

Barwa Biała Neutralna (w skrócie NW) ok. 4000K

Tego typu oświetlenie bardzo często znajduje zastosowanie w rozwiązaniach dla profesjonalistów.

WażneBarwa neutralna jest szeroko wykorzystywana w branży beauty – tego typu oświetlenie znajdziemy w profesjonalnych lustrach do wizażu.
Dobrej jakości światło o temperaturze 4000K najnaturalniej odzwierciedla kolory. Oprócz zastosowań profesjonalnych, oświetlenie NW staje się coraz bardziej popularne.  Idealnie komponuje się nie tylko ze stonowaną, ciepłą kolorystyką, ale też jest odpowiednie niemal dla każdego wnętrza.

Barwa Biała Zimna  (w skrócie CW) ok. 6000K

WażneJest to najjaśniejsza z wyszczególnionych powyżej barw – to znaczy, że uzyskujemy największą ilość światła z identycznej diody lub żarówki.
Bardzo często tego koloru używa się w przypadku nowoczesnych, czystych czy minimalistycznych wnętrz. Tego typu oświetlenie będzie dobrze komponowało się z kolorami chłodnymi – jak biały czy szary, a także z kontrastującym czarnym. Oświetlenie oparte na tej barwie można także często znaleźć w zakładach produkcyjnych.

Identyczne modele taśmy LED. Kolory od lewej: zimny, neutralny, ciepły

 

To już wszystko w tym krótkim wpisie. Oczywiście temat jest znacznie szerszy, ale powyższe omówienie z pewnością wystarczy w kontekście doboru oświetlenia domu lub mieszkania.

 

Dowiedz się więcejTaśmy LED (oraz niezbędne do nich zasilacze LED) kupisz w naszym sklepie internetowym: https://sklep.soled.pl/tasma-led-cat-6