W ostatnim czasie możemy zaobserwować szalenie szybki rozwój technologii LED. Co chwila producenci zakasują nas najróżniejszymi typami nowych taśm. W tym wpisie pokażemy Ci podstawowe podziały taśm LED, tak abyś mógł podjąć świadomą decyzję planując oświetlenie swojej inwestycji.

Podział taśm LED ze względu na kolor świecenia

Jest to najbardziej zauważalna różnica dla niewtajemniczonych. Wyróżniamy następujące typy taśm:

  • Taśmy LED jednokolorowe – zazwyczaj w różnych odcieniach białego – biały ciepły, biały zimny, biały neutralny. Występują też odmiany o poszczególnych kolorach, np. niebieski czy czerwony, ale są one coraz rzadziej spotykane ze względu na rozpowszechnianie taśm wielokolorowych.

Taśma LED jednokolorowa, od lewej: biała zimna CW, biała neutralna NW, biała ciepła WW.

  • Taśmy wielokolorowe RGB – są to taśmy LED, które są w stanie generować kolory z palety RGB (z angielskiego: red, green, blue, czyli czerwony, zielony, niebieski). Ważną kwestią jest wybór odpowiedniego sterownika – to on zapewnia możliwość zamiany kolorów i jest niezbędny do działania całego zestawu.
  • Taśmy wielokolorowe RGB+W – jest to rozwiązanie najbardziej zaawansowane. Łączy ono funkcjonalność taśmy RGB oraz jednokolorowej białej. Pozwala na uzyskanie idealnie białego koloru oświetlenia. W standardowych taśmach RGB kolor biały zawsze „wpada” w delikatny fiolet lub niebieski. Taśma RGBW pozwala na rozwiązanie takiego problemu, a dodatkowo wzbogaca kolorystykę – kolory z palety RGB + biały możemy najczęściej dowolnie mieszać. Jedynym problemem jest konieczność zastosowania bardziej zaawansowanych sterowników.

Pilot do sterownika RF-8 pozwalający na sterowanie kilkoma strefami oświetleniowymi oraz taśmą RGBW

 

Podział taśm LED ze względu na gęstość diod

Na rynku najczęściej występują 3 rodzaje gęstości diod. Ilość punktów na taśmie LED wyrażamy w ilości diod na 1m.

  • 30 LED/m

Najmniejsza gęstość – najczęściej stosowana w taśmach RGB. Pozwala na zminimalizowanie kosztów (zarówno komponentów zestawu, jak i zużycia prądu). Pomimo mniejszej ilości diod bez problemu możemy uzyskać efekt łuny świetlanej.

  • 60LED/m

Większa ilość diod pozwala na uzyskanie znacznie większej ilości światła, np. w przypadku taśm jednokolorowych i mocniejszych diod na taśmie LED o modelu SMD5050. Kolejną cechą jest łatwiejsze uzyskanie linii światła.

  • 120LED/m

Ze względu na ograniczenia wielkościowe pasków LED, taka gęstość jest stosowana w przypadku małych diod. Pozwala to na uzyskanie płynniejszego efektu i lepszego rozproszenia światła. Jest to bardzo pożądana cecha, jeśli zdecydowaliśmy się na tak zwany efekt linii światła. Oczywiście linia światła jest także możliwa do uzyskania w przypadku mniejszej gęstości diod. Istotny jest także profil LED oraz zastosowana w nim osłonka.

Taśma LED SMD 3528 o gęstości 60 i 120 LED/m.

 

Model zastosowanych diod

  • SMD3528

SMD3528 to najmniejsze, a zarazem najbardziej energooszczędne diody. Są one bardzo często używane do dekoracyjnych podświetleń jednokolorowych. Tego rodzaju diody znajdziemy w podświetleniach schodów. SMD 3528 zapewnia dostateczną ilość światła, bez oślepiania wchodzących po stopniach. Ten model występuje w barwie jednokolorowej.

  • SMD5050

Większy model diody (ok. 3 x więcej światła w porównaniu do SMD3528). Tego typu rozwiązanie znajdziemy na taśmach jednokolorowych, w oświetleniu użytkowym – np. podświetlenie blatu w kuchni. Diody 5050 znajdują też zastosowanie w oświetleniu dekoracyjnym. Opierają się na nich najpopularniejsze taśmy wielokolorowe. Jest to najbardziej rozpowszechniony typ diod.

  • SMD5630

Jest to jeszcze mocniejsza dioda (w porównaniu do SMD 5050). Występuje ona najczęściej w przypadku taśm o zastosowaniu użytkowym i profesjonalnym. Standardowo występuje w odmianach koloru białego.

 

W tym momencie warto zakończyć ten wpis. Powyższe informacje to najbardziej skondensowane porównanie taśm LED, które pozwoli Ci na odnalezienie się w gąszczu oznaczeń i cech taśm. Mamy nadzieję, że uznasz ten materiał za przydatny. 🙂