Projekt domu jednorodzinnego – gotowy z katalogu czy indywidualny na zamówienie? To jedno z pytań, na które szukamy odpowiedzi na początku drogi związanej z budową domu. Czy projekt indywidualny faktycznie jest droższy? Jeśli nawet, to czy te kilka tysięcy złotych przy koszcie budowy domu i wykończenia rzędu 500-800 tysięcy złotych to duży wydatek? Jeśli mamy dostać projekt skrojony na miarę i dopasowany do naszej działki?

 

projekt domu jednorodzinnego

Interesując się kosztami projektu indywidualnego sugerowaliśmy się kosztami podawanymi w internecie rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Co teraz uważamy za kwotę mocno wygórowaną. Dalej piszę jak ja to zrobiłem za 6500 zł (łącznie z kosztem mapy i geodety).

WażnePamiętaj, że budujesz swój własny dom… często marzenie życia i projekt jest ostatnią rzeczą, na której powinieneś oszczędzać. To właśnie od projektu zależy, czy Twój dom będzie taki jaki chcesz.

Doszedłem do wniosku, że te informacje i artykuły mogły zostać napisane przez portale sprzedające gotowe projekty. Dlatego jak pisałem w poprzednim wpisie: http://www.blog.soled.pl/planowanie-budowy-domu/ decyzji nie uzależniałbym od informacji z Internetu. A podawane w nim informacje traktowałbym z rozwagą. Zaś sam Internet – jako inspirację do projektowania wnętrz, a nie źródło rzetelnych informacji.

Trochę „strzelam sobie w kolano”, bo też piszę w Internecie :). Ale myślę, że ratuje mnie to, że piszę jako osoba prywatna, która buduje dom dla siebie. A nie jako architekt czy redaktor jakiegoś portalu branżowego.

Projekt domu jednorodzinnego – gotowy z katalogu

Wraz z żoną, pewnie jak każdy z was, rozpoczęliśmy od szukania inspiracji w gotowych projektach domów. Tym bardziej, że są oferowane w kwotach 2500-3500 zł. Już prawie wybraliśmy gotowy projekt i byliśmy o krok od „kup teraz”, jednak minęło trochę czasu i porzuciliśmy ten pomysł.

To była najlepsza decyzja jaką podjęliśmy. Dom, który wybraliśmy był o 50 cm za szeroki i nie pasował w naszą działkę. Dlatego decyzja o zakupie gotowego projektu wydłużyła się i podziała na naszą korzyść.

Mimo wielu zalet gotowych projektów, one nigdy nie dopasują się w 100% do Twoich potrzeb, a swoje potrzeby faktyczne będziesz poznawać dopiero w trakcie budowy (stan surowy). I kto wtedy wprowadzi zmiany? Konsultant online na portalu katalogów domów? Nie… bo oni udostępnią Ci tylko wersję papierową projektu domu i nie mogą udostępnić Ci plików źródłowych (autocad), aby jakiś projektant mógł Ci te zmiany łatwo i bez dużych kosztów nanieść.

Mając wersję papierową projektant tak naprawdę musi przerysować cały projekt, żeby Ci cokolwiek zmienić. I mimo, że np. zmiana wymiaru okna czy przesuwanie ścian wewnętrznych jest zmianą nieistotną, ktoś ją musi zatwierdzić i trzeba będzie za to zapłacić. I nie tylko za to, ale też za wiele innych zmian, które na pewno się pojawią.

kalkulator, linijka i długopis na tle kartki

Zalety gotowego projektu domu jednorodzinnego

Zalety gotowego projektu, które słyszałem od wielu osób i w które wierzyłem, a są jedynie pozorne:

 • cena

Pozorne, bo jest wiele kosztów dodatkowych jak: wrysowanie domu w działkę oraz wprowadzenie „drobnych” zmian. Te drugie naprawdę kosztują sporo, bo mało który architekt chce poprawiać czyjąś robotę. Zajmuje tyle samo czasu co robienie nowego projektu, a jak już się podejmie to możliwe, że poda cenę, która Cię przerazi, a którą będziesz musiał i tak zapłacić, bo nie ruszysz dalej.

 • projekty gotowe są cały czas aktualizowane, powstają wersję 1,2,3 itd.

To prawda i trudno się z tym nie zgodzić. Faktycznie, portal sprzedający gotowe projekty aktualizuje i słucha swoich klientów, którzy znaleźli błędy na etapie budowy i zgłosili to dla nich. Pod tym względem kolejne wersje tego samego projektu na pewno będą coraz lepsze. I bardzo możliwe, że któryś podpasuje Ci w 100%. Jednak uwierz mi – nie unikniesz zmian, za które komuś będziesz musiał zapłacić.

 • oszczędzasz czas

Ale tylko na początku. Bo kupujesz i za dwa dni masz projekt domu. Oszczędzony czas stracisz później na poprawki co, w najgorszym razie, wstrzyma Twoją budowę (ekipa budowlana może policzyć za przestój).

 

Wady projektu domu z katalogu

 • pozornie niska cena – dochodzą koszty wrysowania w działkę oraz zmian w projekcie. Oby sprowadziły się tylko do zmian okien i ścian wewnętrznych. Bo jeśli dojdziesz do wniosku, że zmieniać chcesz ściany zewnętrzne, to tak jakbyś zlecił nowy projekt.
 • jeśli masz działkę, która ma plan zagospodarowania przestrzennego, to mało prawdopodobne, że wpasujesz się projektem w wymogi tego planu. Dla przykładu: w planie może być zapis, że dach ma być dwuspadowy o kącie 45 stopni. Co automatycznie mocno ogranicza Twój wybór gotowych projektów.
 • mało prawdopodobne, że znajdziesz dom, który idealnie wpasuje się w Twoją działkę i idealnie wykorzysta jej powierzchnię
 • jeżdżenie po urzędach i załatwianie wszystkiego samodzielnie
WażneJedyna prawdziwa – z mojego punktu widzenia – zaleta projektów gotowych to taka, że ich bazy dostępne w sieci idealnie posłużą Ci jako rozeznanie i inspirację do stworzenia Twojego indywidualnego projektu.

Domy, które Ci się podobają, możesz pokazać architektowi w celu omawiania swoich potrzeb i oczekiwań. Oczywiście nie polecam i nie pochwalam kopiowania!

 

Projekt domu jednorodzinnego indywidualny na zamówienie

Wad nie widzę, nawet jeśli ostatecznie ma być droższy niż projekt gotowy. Nikt nie zwróci Ci straconego czasu i nerwów poświęconych na realizację projektu z katalogu.

dom

Zalety projektu domu na zamówienie u architekta

Projekt indywidualny – z mojego punktu widzenia – ma same zalety:

 • uwierz mi, że są rzetelni i niedrodzy projektanci, którzy wykonają Ci projekt w cenie 6000-10000 zł ze wszystkimi kosztami. Łącznie z: załatwianiem procedur w urzędach, zmianami w trakcie projektu, wrysowaniem w działkę i zatwierdzeniem zmian nieistotnych. My wybraliśmy z polecenia znajomych.
 • projekt dopasujesz do planu zagospodarowania działki oraz dopasujesz go do topologii Twojej działki i potrzeb
 • projektant będzie wprowadzał wasze zmiany do skutku. (oczywiście z umiarem ; ) )
 • będziesz miał pliki źródłowe projektu (projektant na pewno Ci je udostępni), które będziesz mógł wykorzystać. Np. do rozmowy i negocjowania z projektantem wnętrz (obserwuj bloga, bo to temat na kolejny wpis). Udostępniając architektowi pliki AutoCad (.dwg) ułatwicie mu pracę. Bo projektując wnętrza nie musi rysować wszystkiego od nowa, a bazować na już zrobionym projekcie.

 

InfoOczywiście są to moje osobiste, subiektywne przemyślenia, doświadczenia i opinie. Podziel się z nami w komentarzu swoimi doświadczeniami z etapu szukania projektu swojego domu.