Najciekawszą funkcją oświetlenia LED jest to, że występuje również w postaci wielokolorowej, zwanej RGB. Taśmy LED RGB czy inne źródła światła LED RGB dają dzięki temu niezwykłe możliwości aranżacji wnętrz. Dzięki oświetleniu LED RGB możemy dopasować światło do atmosfery wnętrza. W przypadku zmiany naszego nastroju lub pory dnia wystarczy zmienić barwę światła. W związku z tym, minęły czasy wyłącznie białego, funkcjonalnego oświetlenia. Gdy czytasz książkę lub przygotowujesz posiłek załączasz oświetlenie białe. Natomiast, gdy masz ochotę nieco odmienić swoje mieszkanie wystarczy, że wybierzesz inną barwę światła LED.

sterowniki LED RGB

 

Sterowanie oświetleniem LED przy użyciu różnych sterowników RGB

Wśród sterowników RGB wyróżnia się dwie zasadnicze grupy: sterowniki na podczerwień (IR) oraz sterowniki radiowe RF. Sterowniki na podczerwień są najtańsze. Umożliwiają one jednak podłączenie mniejszej długości taśmy LED. Ich wadą jest na pewno to, że nie działają „przez ściany”. Pilot do takiego sterownika musi być nakierowany na czujkę, aby wywołać jego działanie (podobnie jak w przypadku pilotów do telewizora).

sterownik RGB na podczerwień IR z pilotem

 

Sterowniki LED RGB radiowe

Natomiast sterowniki RGB radiowe działają „przez ściany” i mają bardziej rozszerzone możliwości sterowania oświetleniem ledowym.

sterownik RGB radiowy z pilotem RF

Wśród nich występują bowiem sterowniki RGB strefowe. Do takiego sterownika podłączysz całe oświetlenie LED (zarówno jednokolorowe, jak i wielokolorowe) i będziesz mógł sterować oświetleniem w mieszkaniu przy użyciu tylko jednego, dotykowego pilota.

 

Sterowniki RGB z dotykowym panelem

sterownik-rgb-soled-1

Dowiedz się więcejSterownik LED RGB-8, pozwalający na sterowanie aż 8 strefami

 

Sterowniki RGB naścienne

Sterowniki RGB natynkowe montuje się na ścianie i posiadają one fizyczne pokrętło, które umożliwia sterowanie wielokolorowym oświetleniem LED RGB. Poniższy model umożliwia integrację z innymi sterownikami RGB.

sterownik RGB naścienny z fizycznym, okrągłym pokrętłem

Dowiedz się więcejSterownik RGB naścienny, umieszczany na ścianie, jak standardowe włączniki światła

 

Ponadto, nowoczesny pilot w takich sterownikach obfituje w nieograniczoną paletę barw, którą jest dotykowe koło.

 

Jak działa sterownik RGB podłączony do taśm LED?

Działanie sterownika strefowego z dotykowym kołem barw najlepiej zaprezentuje film:

W kolejnym wpisie zaprezentujemy sterowniki strefowe pozwalające na sterowanie oświetleniem LED jednokolorowym, zwane potocznie ściemniaczami, bowiem ich główną funkcją jest zmiana jasności świecenia (rozjaśnianie i ściemnianie).