Co może być przyczyną tego, że taśma LED RGB przestała świecić lub reagować na pilot? W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, co można sprawdzić samemu, aby ustalić co się stało, że nasz sterownik RGB nie działa.

sterownik RGB nie działa - co zrobić - poradnik - napis na tle zdjęcia sterownika radiowego z pilotem

 

Dlaczego zestaw LED RGB nie działa prawidłowo?

W jednym z wcześniejszych artykułów opisywaliśmy jak połączyć cały zestaw taśmy LED RGB. Tekst ten może ułatwić diagnozę, dlaczego zestaw LED RGB nie funkcjonuje poprawnie.

Dowiedz się więcejMożesz go znaleźć tutaj: Jak połączyć taśmę LED RGB ze sterownikiem RGB?

 

Podejrzani: zasilacz LED i sterownik RGB

Odpowiedzialnych za to, że zestaw LED RGB nie działa może być dwoje – zasilacz lub sterownik rgb z pilotem. Taśmę LED RGB w „99%” możemy wykluczyć, jeśli wcześniej świeciła bez problemu.

Tak więc załóżmy dwie sytuacje.

 

1. Zestaw LED RGB nie włącza się – co zrobić?

Pierwsza z nich to taka, że zestaw LED RGB w ogóle się nie włącza.

 

Sprawdź połączenie

Jeżeli zestaw działał wcześniej bez problemu i nie było nic odłączane od zestawu, to nie powinno być to winą błędnego połączenia. Lecz, gdy była potrzeba zmienienia czegoś w okablowaniu zestawu, należy się upewnić, czy wszystko zostało połączone według wytycznych. Przydatny może być w tym przypadku poprzedni artykuł, o którym była mowa powyżej.

 

Sprawdź napięcie multimetrem lub „sposobem”

Jeśli posiadamy włącznik naścienny załączający napięcie do zasilacza, należy go włączyć. Jeśli napięcie 230V dochodzi do transformatora, to na jego wyjściu (+ i -) powinno się znajdować 12V DC. Możemy to sprawdzić za pomocą multimetru (miernika) lub jeśli nie posiadamy takiego sprzętu – w bardziej spartański sposób.

Musimy odłączyć taśmę LED RGB całkowicie od sterownika. Z taśmy do sterownika dochodzą 4 żyły przewodu. Wspólny „+” oraz „-” to R, G, B. Żyłę „+” wpinamy w wyjście zasilacza oznaczone „+” lub „V+”, a jedną z żył „-” np. R (czerwony kolor) podłączamy w wyjście zasilacza oznaczone (w zależności od rodzaju zasilacza) „-”, „V-” lub „COM” .

 

Czy zawinił zasilacz LED?

Jeśli po ponownym załączeniu zasilacza taśma LED RGB zacznie świecić na dany kolor, w tym przypadku czerwony, możemy automatycznie wykluczyć winę niedziałającego zestawu przez zasilacz LED. Lecz, gdy taśma się nie włączy, najprawdopodobniej przyczyną będzie zasilacz.

WażneMożliwe, że wystarczy tylko wymienić bezpiecznik, lecz jeśli sprzęt jest na gwarancji, należy oddać go do reklamacji, żeby jej nie stracić.

Aby upewnić się, że z taśmą LED RGB jest wszystko w porządku, można powyższą czynność powtórzyć, także dla kolorów: zielonego i niebieskiego. Po wykluczeniu zasilacza oraz sprawności świecenia taśmy winnym niedziałającego zestawu będzie sterownik RGB lub pilot.

 

2. Sterownik RGB nie działa czy może pilot?

Druga sytuacja jest bardziej klarowna. Jeśli po włączeniu zasilania 230V na transformator taśma świeci, lecz nie ma możliwości jej sterowania, czyli przełączania na inne kolory, będzie to wina pilota od sterownika. Lub okaże się, że to sterownik RGB nie działa.

 

Co zrobić, jeśli pilot RGB do taśmy nie działa?

W takim przypadku najprostszą czynnością, jaką możemy zrobić, to wymienić baterię w pilocie lub go naładować, gdyż może zamiast baterii mieć akumulator (jak w telefonie). Jeżeli to nie pomoże, to kolejną czynnością, którą możemy przeprowadzić, jest zresetowanie i ponowne sparowanie pilota ze sterownikiem. Lecz ta czynność musi być określona w instrukcji sterownika (przeważnie dotyczy to najdroższych sterowników RGB).

 

Winny: sterownik RGB

Gdy po przeprowadzeniu wszystkich tych czynności zestaw nadal nie działa, mamy pewność, że winnym jest sterownik RGB. W takim przypadku należy zgłosić reklamację na produkt (jeśli posiada jeszcze gwarancję).

InfoJeśli potrzebujesz nowego sterownika RGB, zajrzyj do naszego sklepu, gdzie znajdziesz sterowniki RGB na podczerwień, radiowe, z pilotem dotykowym i tarczą barw, a także sterowniki Blebox sterowane smartfonem: Sterowniki RGB do taśmy LED.