Dlaczego taśma LED nie działa? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli masz problem ze swoją taśmą LED, to możliwe przyczyny, tego, że taśma LED nie świeci, mogą być dwie.

taśma LED nie działa - co zrobić - poradnik - napis na tle zdjęcia taśmy LED

 

Problem z zasilaczem LED

Pierwsza z nich to zasilacz LED (transformator AC/DC). Po podłączeniu do zasilacza 230V na jego wyjściu OUTPUT powinno być stałe napięcie 12V. Czy tak faktycznie jest, możemy sprawdzić za pomocą multimetru (miernika).

miernik oświetlenia LED

Fot: Miernik, którym sprawdzisz napięcie.

 

Jeśli wykaże on, że takie napięcie tam się znajduje, możemy w 100% wykluczyć zasilacz LED z powodu niedziałającego zestawu oświetlenia ledowego,

Dowiedz się więcejWięcej na temat problemu z zasilaczem oraz przyczynami jego awarii znajdziesz w innym naszym wpisie: Dlaczego zasilacz LED nie działa?

 

Problem połączenia taśmy LED z zasilaczem LED

Drugą przyczyną niedziałającej taśmy LED może być jej połączenie z zasilaczem. Jeśli jesteśmy pewni, że zasilacz LED jest sprawny, to należy sprawdzić czy „+” taśmy LED jest podłączony do „+” zasilacza oraz czy „-” taśmy jest podłączony z „-” zasilacza. Na każdej taśmie LED przy punktach lutowniczych – miejscach cięcia (przeważnie co 5cm) – jest oznaczenie, która strona to „+”, a która to „-”. Należy upewnić się także czy przewód nie wysunął się gdzieś od podłączenia z zasilaczem lub czy przewód nie oparł się na izolacji i przez to nie ma styku.

 

Dlaczego taśma LED nie działa? Sprawdź połączenie przewodu z taśmą LED

Gdy i to okaże się poprawne. Ostatnią rzeczą jaką możemy sprawdzić to punkty na taśmie, do których przylutowane zostały przewody. Może się okazać że przewód lub taśma została naderwana przez co napięcie nie przepływa na diody.

 

Dowiedz się więcejAby ustrzec się przed problemami z taśmą LED, warto wcześniej zdecydować się na właściwy zakup. Zachęcamy Cię do przeczytania kilku naszych poradników, abyś podejmował świadome decyzje zakupowe:

Różnice między taśmami LED, o których warto wiedzieć

Cztery błędy, których powinieneś unikać wybierając taśmę LED

Jak wybrać taśmę LED, by cieszyć się trwałym oświetleniem

Co dalej?

Jeśli masz problem z taśmą LED zakupioną u nas, skontaktuj się z nami na soled@soled.pl, a nasi konsultanci udzielą Ci niezbędnych informacji oraz poradzą, co zrobić w takiej sytuacji. W innym przypadku polecamy kontakt ze sprzedawcą, u którego nabyłeś swoją taśmę LED.

 

Dowiedz się więcejTaśmy LED – różne modele o kilku rodzajach diod i klasach szczelności – znajdziesz w naszym sklepie internetowym.