Każdy pokój, bez względu na swoje przeznaczenie, wymaga dobrego oświetlenia. Oprócz głównego źródła światła, czyli żyrandolu lub lampy wiszących na środku sufitu, często stawia się także na oświetlenie boczne, nastrojowe. Poznaj kilka pomysłów na oświetlenie LED w pokoju.

Oświetlenie LED w pokoju. Poradnik. Napis na tle nowoczesnej sypialni w stylu skandynawskim, widok z poziomu podłogi, z prawej łóżko biało-drewniane z białą pościelą w czarne kropki, obok łóżka stoi szafka nocna i komoda, z lewej widzimy kosz wiklinowy z szarym kocem, na ścianie za łóżkiem widoczna jest fototapeta z abstrakcyjnym wzorem podświetlona taśmą LED

 

Nastrojowe oświetlenie LED w pokoju

Wykonać je można na kilka sposobów, m.in. wieszając na ścianach kinkiety, stawiając w rogu pokoju wysoką lampę. Lub w nieco nowocześniejszy sposób, tworząc łunę świetlną za pomocą taśmy LED. Ostatnie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w pokojach, w których wykonany jest sufit podwieszany. Utworzona wokół niego półka jest idealnych miejscem na montaż taśmy LED, której światło odbijając się od powierzchni ściany bądź sufitu, stworzy dekoracyjną łunę światła po obwodzie sufitu.

InfoOświetlenie LED w pokoju przy pomocy taśmy LED dające nastrojową poświatę, dobrze sprawdzi się wieczorami, kiedy chcemy się zrelaksować, np. podczas oglądania telewizji, filmów czy słuchania muzyki.

Nie ma wtedy potrzeby, aby korzystać z głównego źródła światła – lepiej sprawdzi się w tym momencie delikatne podświetlenie. Delikatna łuna dobrze sprawdzi się także w sypialni, która zapalona tuż przed snem pomoże nam się wyciszyć, uspokoić po całym dniu i przygotować do snu.

 

Jaki jest koszt oświetlenia LED w pokoju?

Tego typu oświetlenie jest bardzo energooszczędne i ekonomiczne. Ekonomiczne, ponieważ koszt taśmy LED z zasilaczem to wydatek niecałych 200 zł przy ok. 10m taśmy. Energooszczędne, ponieważ 1 metr bieżący taśmy LED jednokolorowej pobiera tylko 4,8W.

 

Jak zrobić oświetlenie LED w pokoju dziecka?

Łuna światła na suficie o także świetna opcja w pokojach dziecięcych, szczególnie w przypadku tych dzieci, które boją się zasypiać przy całkowicie zgaszonym świetle. Włączona taśma LED nie będzie razić w oczy, ale jej światło da przyjemny półmrok, co jednocześnie może przyczynić się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa i zmniejszenia strachu u dzieci.

W przypadku pokojów dziecięcych, można zaszaleć z kolorami i postawić na taśmę LED wielokolorową RGB, która pozwoli nam ustawić inny kolor każdego dnia lub wybrany program świecenia i zmian tych kolorów.

 

Taśma LED w pokoju – co oprócz podświetlenia sufitu?

Taśma LED ma na tyle uniwersalne zastosowanie, że dzięki niej podświetlimy nie tylko sufit. Może nam ona posłużyć także do podświetlenia fototapety na ścianie, obrazów, telewizora, regału z książkami i innych mebli. To, w jaki sposób podświetlimy pokój przy użyciu taśmy LED, zależy od naszej wyobraźni i pomysłowości.

Oświetlenie LED w pokoju w stylu industrialnym. Oświetlenie białe ciepłe na suficie podwieszanym w nowoczesnym salonie w stylu industrialnym, światło pada na ścianę z cegły, na wprost stoi kanapa czarna wraz ze stolikiem, z lewej strony wypoczynku znajduje się lampa stojąca oraz metalowo-drewniany regał, zaś z prawej strony widza widzimy stolik z białymi krzesłami, na ścianie wiszą obrazy kota oraz kosmonauty

taśma LED biała zimna na suficie oświetla fototapetę abstrakcyjną w nowoczesnej jasnej sypialni, z prawej widzimy łóżko z pościelą z czarne kropki, obok łóżka znajduje się niska szafka nocna ze świeczką oraz komoda, meble biało-drewniane, najbliżej widza stoi koszyk w wiklinowym stylu z grafitowym kocem

podświetlone łóżko okrągłe z czerwoną pościelą

Podświetlenie LED łóżka w nowoczesnej sypialni, na wizualizacji widoczne łóżko stojące na podświetlonym podeście, za nim wnęka podświetlona, a nad łóżkiem gwiezdne niebo na suficie

wizualizacja salonu widziana z perspektywy podłogi od strony kanapy, na środku stolik, na górze sufit napinany z gwiezdnym niebem, po prawej na ścianie telewizor włączony z krajobrazem, telewizor jest podświetlony taśmą LED