Profil LED to zazwyczaj podłużna listwa, która z reguły w przekroju ma kształt ceownika. Wkleja się w nią taśmę LED, aby uzyskać zabezpieczenie diod przed uszkodzeniami mechanicznymi i większą estetykę zamontowanego oświetlenia LED. Profile najczęściej występują w sztangach 1m i 2m. W tym wpisie dowiesz się jakie są modele profili LED do taśmy LED.
Dlaczego warto stosować profile LED?
Zalety płynące z zastosowania profili LED zostały szczegółowo opisane w jednym z naszych poprzednich artykułów: Profile LED do taśmy LED – dlaczego warto je stosować. Obecnie rynek oferuje dość pokaźną liczbę modeli profili LED, które szczegółowo zostały opisane poniżej.
Rodzaje osłonek do profili LED
Większość profili posiada do wyboru osłonkę mleczną bądź przezroczystą. Wyjątkiem są tu np. dwa profile LED: SO-HR oraz SO-H, które posiadają wyłącznie osłonkę mleczną. Osłonka mleczna bardziej rozprasza światło, przez co je tłumi (rezultatem czego jest mniejsza ilość światła którą uzyskujemy), z kolei osłonka przezroczysta służy tylko ochronie diod, bowiem w żaden sposób nie rozprasza światła. Niektóre modele profili LED posiadają dodatkowo osłonkę mrożoną lub osłonkę zwaną – linia światła. Zdarza się, że osłonka ma zaokrąglony kształt lub zbliżony do kwadratu. Dotyczy to profili LED architektonicznych do tworzenia linii światła.
Profile LED zewnętrzne i wewnętrzne – podział według miejsca montażu
Profile LED do taśm, ze względu na miejsce montażu, dzielimy na zewnętrzne oraz wewnętrzne.
Profile LED zewnętrzne
Profilem do stosowania na zewnątrz jest wspomniany wyżej SO-H, który jest montowany w podjeździe czy chodniku. Ze względu na grubą plexy, która przykrywa oświetlenie znajdujące się w środku profilu jest on, po prawidłowym zabezpieczeniu, w 100% hermetyczny.
Profile LED wewnętrzne
Jeśli chodzi o wnętrza, możemy wyróżnić znacznie więcej rodzajów profili LED.
Profile LED aluminiowe i plastikowe – modele profili LED ze względu na materiał wykonania
Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonywany jest profil, modele profili LED dzieli się na plastikowe i aluminiowe.
Profile LED plastikowe
Profil plastikowy SO-flex, wykonany z PCV, sprawdzi się w miejscu, gdzie oświetlenie musi zostać zainstalowane np. po zaokrąglonym materiale (np. oświetlenie baru w klubie czy oświetlenie kolumny). 2m profil można wygiąć w kształt okręgu w tej samej płaszczyźnie, w której można wyginać taśmę LED.
Istnieją także profile aluminiowe SO-Lit, które są już wygięte w kształt łuku. Jego przeważającą zaletą są duże wymiary, dlatego profil po zamontowaniu można zatynkować, dzięki czemu nie psuje on estetyki wnętrza.
Profile LED aluminiowe
W ofercie posiadamy również inne modele profili aluminiowych. Dla przejrzystości rodzajów profili, podzielmy je na kilka grup.
Profile LED aluminiowe uniwersalne
Profile uniwersalne – najczęściej stosowane. Grupę tę dzielimy na 3 modele profili:
- Nawierzchniowe
Nawierzchniowe – są to profile do taśm LED do zainstalowania np. na płycie meblowej, na suficie, na schodach. Nie są dedykowane do wpuszczania we frez. Do tego rodzaju profili możemy zaliczyć: profil SO-micro, SOD-micro oraz profil SO-Gip. Dwa pierwsze różnią się miedzy sobą wymiarami przekroju, każdy z nich zmieści maksymalnie 1 taśmę LED.
Z kolei w profilu SO-Gip, ze względu na większe wymiary, możemy zamontować równolegle dwie taśmy LED. Dodatkowo może on przyjąć kształt przekroju prostokątny lub półokrągły – w zależności od rodzaju zastosowanej osłonki. Każdy z tych profili można zamontować np. poprzez przyklejenie na taśmę dwustronną, przyklejenie na klej montażowy bądź poprzez przykręcenie.
- Wpuszczane we frez
Do wpuszczenia – są to modele profili LED do umieszczenia we frezie. Takie oświetlenie w 100% licuje się z materiałem, w którym jest montowane. Profile SOD-K oraz SO-K służą do umieszczenia we frezie zrobionym w płycie meblowej.
Natomiast profil SO-Kozus dedykowany jest do umieszczenia w płycie G-K. Budowa tych profili jest do siebie podobna, tj. patrząc na przekrój posiadają kształt ceownika, a po bokach mają specjalne listki, których zadaniem jest zamaskowanie krawędzi frezu.
- Kątowe
Kątowe – jest to rodzaj profili, które w przekroju mają kształt trójkąta prostokątnego. Takim profilem jest SOD-45, który można zamontować np. między płytą meblową a ścianą.
Profile SOD (ich rodzaje i kolory) można obejrzeć na filmie:
Drążek do szafy
SO-drążek jest to rodzaj profilu, który ma taki sam kształt i takie same wymiary jak tradycyjny drążek do szafy. Od góry i od spodu posiada miejsce na taśmę LED, w związku z czym może emitować światło w dwóch kierunkach. Przykładowe zastosowanie takiego profilu wraz z sensorem ruchu (powodującym automatyczne załączanie oświetlenia) jest do obejrzenia na filmie:
Profile LED do szkła SOL
Mają zupełnie inną budowę niż pozostałe modele profili LED. Mocowanie tych profili odbywa się wyłącznie do ściany za pomocą dedykowanych wkrętów montażowych. Takie profile służą do tego, aby za ich pomocą wykonać podświetlane półki szklane LED.
Posiadamy 3 rodzaje profili, w zależności od grubości szkła, która chcemy w nim umieścić: SOL-6 (na szkło o grubości 6mm), SOL-8 (do szkła o grubości 8mm) oraz SOL-10 (na szkło o grubości 10mm). W takim profilu mocujemy taśmę LED, a następnie umieszczamy szkło. Prawidłowy montaż przedstawia film:
Profile LED wodoodporne
Do tej grupy profili należy model SO-HR, który ze względu na grubą osłonkę, po prawidłowym uszczelnieniu, jest w 100% wodoodporny. Profil służy do montażu np. w fudze między płytkami, dzięki czemu idealnie znajduje zastosowanie w łazience (ciągła wilgoć) czy w innych miejscach, gdzie mamy ułożone kafelki (przecieranie wilgotną szmatką).
Profile LED jako oświetlenie główne
Opisane wyżej modele profili LED służyły albo do doświetlenia powierzchni albo do zaakcentowania, ew. nastrojowego podświetlenia. Ta grupa profili dedykowana jest do zastąpienia głównego oświetlenia. Profil SO-Triada składa się z 3 połączonych ceowników, tj. możemy zamontować w nim równolegle 3 taśmy LED. Montaż profilu przebiega dokładnie w taki sam sposób, jak profili nawierzchniowych.
Inne profile zastępujące oświetlenie główne to SO-Imet oraz SO-Inter.
Profil LED SO-Imet świeci w górę lub w dół pod kątem 30 stopni, dlatego można go stosować np. jako kinkiet ścienny. Profil zmieści 3 lub 4 taśmy LED, w zależności od szerokości 1 taśmy. Ze względu na jego duże wymiary, można w nim ukryć np. zasilacz czy inne akcesoria służące do sterowania taśmą.
Z kolei drugi z profili – SO-inter – ma w przekroju wygląd prostokąta, dlatego kieruje światło na wprost. W profilu tym można również ukryć zasilacz wraz z dodatkowymi akcesoriami.
Profile LED do płyty GK
Ciekawymi profilami LED są takie, które można montować w płytach gips-kartonowych. Są też zwane profilami architektonicznymi. Można je stosować w celu uzyskania ciekawych linii światła na sufitach i ścianach. Razem z taśmą LED tworzą świetlne kompozycje i geometryczne kształty.
Jeden komentarz
Bardzo fajna strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny artykul