Wygodne przeglądanie zakamarków szafy w poszukiwaniu garderoby jest szczególnie doceniane wieczorami i o świcie. Konieczność zapalenia światła głównego najczęściej się nie sprawdza. Niepotrzebnie budzimy żonę/męża, a wnętrze szafy nadal pozostaje ciemne i nie ułatwia odnalezienia ulubionej koszuli czy sukienki. Jak pozwolić wysypiać się swojej drugiej połówce? Prostym, niedrogim i wygodnym rozwiązaniem jest… oświetlenie w szafie.
Najlepiej wybrać zastosowanie takiego, które włącza się po otwarciu drzwi szafy.
Dwa energooszczędne sposoby na oświetlenie w szafie
Oświetlenie LED – taśmy LED w profilu aluminiowym
Takie świetlne rozwiązanie to ciekawa opcja, szczególnie wtedy, gdy szafa jest wykonywana na zamówienie. Stolarz może wówczas wybrać profil wpuszczany w płytę, który ukryje we frezie w meblu. Można wykonać takie świetlne linie na górnej ściance lub ściankach bocznych szafy. Zależnie od pomysłowości i oczekiwań. Sposób jest bardzo estetyczny i efektowny.
Drążek z podświetleniem LED
Może być stosowany praktycznie w każdej szafie. Jest to możliwe przede wszystkim, dzięki wykonaniu drążka LED z oświetleniem na dokładny wymiar szafy. Dodatkowo jego średnica odpowiada standardowym drążkom montowanym w szafach (wykorzystywana jest standardowa rozeta mocująca). Konstrukcja drążka LED wykonana jest z wytrzymałego i estetycznego aluminium anodowanego. Drążki występują z oświetleniem jednostronnym lub obustronnym (góra i dół).
W obu opcjach stosuje się taśmy LED, które są wysoce energooszczędne. 1 m drążka podświetlanego jednostronnie lub oświetlenia w profilu pobiera jedynie 4,8 W (przy stosowaniu taśmy 3528)! Światło, dzięki osłonce mlecznej będzie rozproszone, dlatego wszystkie zakamarki szafy zostaną równomiernie oświetlone. Do oświetlenia szafy najczęściej stosuje się światło o barwie białej ciepłej lub białej zimnej. Aczkolwiek, jeśli lubimy dyskotekowe szaleństwa nic nie stoi na przeszkodzie zdecydowania się na odważniejszy kolor lub wersję RGB (wielokolorową).
Jak sprawić, żeby oświetlenie włączało się po otwarciu szafy?
Trzeba dodatkowo zastosować czujniki zbliżeniowe. Umożliwiają one załączenie oświetlenia wraz z momentem otwierania drzwi szafy i automatycznym wyłączeniu po ich zamknięciu. Działanie tego typu włączników jest podobne do oświetlenia lodówki :).
PS Oczywiście posiadanie drugiej połowy nie jest wymagane do stosowania oświetlenia w szafie. Single i singielki również będą zadowoleni z takiego rozwiązania:).
Jeden komentarz
Zaproponowane przez Państwa rozwiązania są bardzo praktyczne. Jutro biorę się za montaż ledów w szafie