Każda taśma LED do świecenia potrzebuje zasilacza LED, z którym musimy ją połączyć odpowiednimi przewodami. Możemy wykonać to sami – jeśli posiadamy czas i odpowiednie umiejętności – lub zlecić tę czynność doświadczonej firmie. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne zmierzenie się z taśmami LED, warto dowiedzieć się jak połączyć jednokolorowe taśmy LED z zasilaczem, aby Twoje oświetlenie LED działało poprawnie. Przeczytaj prostą instrukcję, jak prawidłowo wykonać połączenie taśmy LED z zasilaczem i dowiedz się o często popełnianych błędach.

Jak połączyć taśmę LED z zasilaczem - poradnik - napis na tle zdjęcia taśm LED podłączonych do zasilacza LED siatkowego

 

Kilka porad na dobry początek

 • lutowanie diod oraz taśm LED powinno odbywać się  przy wyłączonym zasilaniu (od strony 230 V AC)
 • temperatura grota powinna mieścić się między 320 a 380º
 • wystarczy Ci standardowa lutownica transformatorowa
 • należy pamiętać, aby do odpowiedniej długości taśmy LED dobrać odpowiedniej mocy zasilacz LED (z około 15%  zapasem)
 • należy robić przerwy na ostygnięcie pomiędzy lutowaniem sąsiednich punktów
 • dodatkowe odprowadzanie ciepła od diod za pomocą specjalnych narzędzi i stosowanie topników chemicznych ułatwia lutowanie (np. RF800)
 • jeśli taśmy LED chcemy wkleić w profil aluminiowy lub na inne metalowe podłoże, to łatwiej będzie Ci lutować taśmę przed wklejeniem jej w profil

taśma LEDowa

 

Najczęściej popełniane błędy

 • zbyt mały przekrój przewodów
 • brak uziemienia lub jego niepodłączanie
 • duże odległości między zasilaczem a odbiornikami
 • stosowanie zasilaczy z transformatorami
 • problemy z odprowadzaniem ciepła od urządzeń
 • niewłaściwe podłączanie taśm LED w długich ciągach

 

Połączenie taśmy LED z zasilaczem – proces lutowania

Kiedy mamy już: lutownicę, cynę, taśmę LED oraz zasilacz LED z przewodami – zabieramy się do lutowania.

WażneUwaga! Instrukcja została napisana w sposób prosty i zrozumiały dla laików. Osoby doświadczone mogą uważać poniższy opis za zbyt banalny.

 

W przypadku, gdy posiadasz zasilacz LED z wtyczką

(np. 24W, podobny do zasilacza od laptopa):

Taśma LED podłączona do zasilacza

 1. Na taśmie LED znajdują się dwa punkty lutownicze (+ i -), na które nanosimy cynę.
 2. Z zasilacza LED odcinamy wtyczkę.
 3. Zdejmujemy izolację z przewodu (kilka mm).
 4. Przy użyciu cyny przylutowujemy jeden z przewodów od zasilacza (najczęściej czerwony, czyli (+) ) do punktu lutowniczego (+) na taśmie LED. Drugi z przewodów (czarny (-)) do drugiego punktu lutowniczego (-) na taśmie.

 

W przypadku, gdy posiadasz zasilacz LED instalacyjny

(40W i więcej, najczęściej metalowy prostopadłościan)

Połączenie taśmy LED z zasilaczem instalacyjnym

 1. Na taśmie LED znajdują się dwa punkty lutownicze (+ i -), na które nanosimy cynę.
 2. Zdejmujemy izolację z obu stron przewodu (kilka mm).
 3. Przy użyciu cyny przylutowujemy jeden z przewodów od zasilacza (najczęściej brązowy, czyli (+) ) do punktu lutowniczego (+) na taśmie LED. Drugi z przewodów (niebieski (-)) do drugiego punktu lutowniczego (-) na taśmie.
 4. Tak samo postępujemy z drugą stroną przewodu – łączymy brązowy przewód (+) z konektorem na zasilaczu (+), zaś niebieski przewód (-) z konektorem na zasilaczu (-).
InfoBez obaw! W przypadku pomylenia (+) z (-) i błędnego połączenia nasza taśma nie ulegnie uszkodzeniu. Należy wówczas jedynie zamienić (+) z (-).

 

Łączenie taśm LED w dłuższych odcinkach

Przy większych instalacjach oświetlenia LED należy pamiętać, że sama taśma LED nie jest przystosowana do pełnienia roli przewodu, ponieważ jej przekrój jest bardzo mały (zazwyczaj poniżej 0,2 mm²).

tasmy-led-laczenie

Dlatego łączenie długich odcinków taśmy LED z zasilaniem podłączonym tylko w jednym miejscu tej taśmy jest bardzo złym pomysłem. A niestety często stosowanym.

Taka taśma LED będzie się znacznie mocniej grzała z powodu prądu przez nią płynącego, co spowoduje niepotrzebne dogrzewanie diod i tym samym skrócenie ich żywotności.

Ponadto, ze względu na spadki napięcia, im dalej od miejsca podłączenia zasilania, tym słabiej będą świecić diody na takiej taśmie. Nie dość, że będziemy mieli mniej światła, to jeszcze nasze oświetlenie wcale nie będzie tak trwałe jak oczekiwaliśmy. W skrajnych przypadkach taśma zwyczajnie się przegrzeje i diody ulegną zniszczeniu (zazwyczaj jedna po drugiej).

 

Dowiedz się więcejWięcej na temat 3 sposobów łączenia długich taśm LED dowiesz się we wpisie – jak podłączyć długie odcinki taśmy LED

 

Przekroje przewodów

Taśmy LED jednokolorowe 12 V potrzebują przewodów dwużyłowych 2 x 0,5 mm², zaś taśmy LED RGB 12 V – czterożyłowych 4 x 0,25 mm².

 

Konsekwencje dobrania zbyt małego przekroju przewodów

 1. Do odbiornika nie dociera pełne napięcie zasilania – diody LED z uwagi na mocno nieliniową charakterystykę jasności w zależności od napięcia zasilania nawet przy niewielkich spadkach napięcia będą zauważalnie słabiej świecić
 2. Spadki napięcia występujące na przewodach powodują straty mocy oraz grzanie się przewodów – w skrajnych przypadkach przewód może się rozgrzać na tyle mocno, że stopi się jego izolacja, co może prowadzić do zwarcia lub nawet pożaru. Dodatkowo niepotrzebnie tracimy moc na grzanie, co znacznie obniża sprawność systemu oświetlenia LED i w efekcie oszczędności płynące ze stosowania technologii LED.

przewody-tasma-led

Prąd płynący w obwodzie jest kluczowy dla doboru przekroju przewodów i zależy bezpośrednio od napięcia zasilania.

WażnePrzewód dobrany poprawnie dla 230 V będzie zdecydowanie zbyt cienki dla 12 V!

 

Połączenie taśmy LED z zasilaczem – podsumowanie

Połączenie taśmy LED z zasilaczem nie jest skomplikowaną sprawą. Jeśli jednak nie posiadamy podstawowych umiejętności lutowniczych, sprzętu bądź nie chcemy tracić czasu warto zlecić łączenie taśm doświadczonej firmie.

Elektronicy w firmach zajmują się tym na co dzień, posiadają wypracowane zdolności manualne. Warto skorzystać z usług profesjonalnych, tym bardziej, że niektóre firmy nie pobierają opłat za łączenie taśm ani za pomoc w doborze odpowiedniego zestawu.

Często niezbędne jest tworzenie sekcji, wykorzystanie wzmacniaczy, aby taśmy świeciły poprawnie i zachowały pełną żywotność. Dlatego pomoc bywa nieodzowna.

WażneNiedoświadczenie w doborze zasilacza i przewodów może poskutkować uszkodzeniem lub spadkiem żywotności naszej taśmy LED.
Info

Potrzebujesz zestawu LED?

Przygotujemy go za Ciebie. Nie musisz znać się na lutowaniu, dobieraniu zasilacza, przewodów, podziałach na sekcje, łączeniu długich odcinków taśm. Napisz na soled@soled.pl – nasi konsultanci doradzą, a doświadczeni elektronicy przygotują zestaw LED według ustalonej specyfikacji. Nie pobieramy dodatkowych opłat za odpowiedni dobór komponentów ani połączenie taśmy LED z zasilaczem.

W naszym sklepie znajdziesz: taśmy LED, zasilacze LED i inne niezbędne akcesoria.