Taśma LED jest obecnie jednym z częściej stosowanych rozwiązań oświetlenia ledowego. Każdy kto choć raz ją montował wie, że zainstalowanie może nastręczyć trudności, można ją także niechcący łatwo zniszczyć, nawet już po założeniu. Alternatywą dla takich niemiłych sytuacji jest profil LED do taśmy LED.

profile LED do taśm LED - dlaczego warto stosować - 5 powodów

 

Profile do taśmy LED – co to właściwie jest?

Profil LED to nic innego jak długa wąska szyna, która w przekroju ma zazwyczaj kształt ceownika. Na górę tego ceownika nałożona jest tzw. osłonka profilu wykonana z plexi – osłonka jest mleczna (bardziej rozpraszająca światło) lub przezroczysta.

profil LED do taśmy LED - model SO-micro

Profil LED do taśmy LED – model SO-micro

 

Z reguły profil LED do taśmy LED jest aluminiowy, zdarzają się także profile plastikowe. W środek profilu wklejamy taśmę LED. Profil ma małe wymiary (z reguły jego szerokość wynosi do 20 mm, zaś wysokość do 9 mm), także jest wygodny w ukryciu.

profile led do taśm LED w restauracji

 

Profil LED do taśmy LED – dlaczego warto go zastosować?

 

#1 powód

InfoProfil LED zabezpiecza taśmę LED przed uszkodzeniami mechanicznymi

Najważniejszą z zalet płynącą z zastosowania profilu LED jest ochrona taśmy przed uszkodzeniem mechanicznym. Profil ma na wierzchu osłonkę, która stanowi niejako „barierę” w razie np. zawadzenia o tę taśmę (np. sytuacja, gdy taśma LED jest naklejona w podstopnicę stopnia).

profil led do taśmy led na schodach

 

Skonfiguruj zestaw LED na wymiar schodów
Podaj długość schodów, które chcesz oświetlić, wybierz kolor świecenia i model oprawy, a my przedstawimy Ci bezpłatną wycenę.
Skonfiguruj

 

#2 powód

InfoProfil LED chroni przed odklejaniem taśmy LED

Ponadto, profil LED zapobiega odklejaniu taśmy. Taśma LED posiada z tyłu pasek samoprzylepny 3M, który po jakimś czasie może po prostu zacząć się odklejać. Profil, w związku z tym, że może być np. przywiercony do jakiejś powierzchni, wyklucza takie awarie.

profil led do taśmy led zamontowany na regale w salonie fryzjerskim

 

#3 powód

InfoProfil do taśmy LED ułatwia utrzymanie czystości np. wycieranie z kurzu

Oświetlenie umieszczone w profilu LED do taśmy LED jest dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości (kwestia przetarcia zwilżoną szmatką wierzchniej części profilu). Gdy mamy naklejony sam pasek LED, jego czyszczenie może być utrudnione.

profil LED SO-K do taśmy LED umieszczony w blacie

profil LED SO-K do taśmy LED umieszczony w blacie

 

#4 powód

InfoProfil LED pozwala bezpiecznie zamontować taśmę LED w trudnych miejscach

Profil LED może być także jedyną możliwością w przypadku montażu oświetlenia LED np. w fudze w łazience. Taśma w miejscu narażonym na wilgoć musi mieć odpowiednio wysoką ochronę (klasę szczelności), którą uzyskuje się m.in. poprzez zastosowanie wodoodpornego profilu. W takim miejscu musi zostać umieszczony profil LED do taśmy LED i zalany odpowiednio silikonem, szczególnie jeśli montujemy go w podłodze. Tego typu profil ma na tyle grubą osłonkę, że można po nim bez obaw chodzić. Sama taśma LED niestety nie zdałaby tutaj egzaminu.

profil led so-hr do taśmy led zamontowany w fudze w łazience

Dokładnie taka sama sytuacja miałaby miejsce w przypadku montażu profilu na zewnątrz. Oświetlenie LED tam zastosowane musi mieć na tyle wysoką klasę szczelności, aby poza odpornością na wilgoć, było także wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne (śnieg, mróz). Sama taśma ledowa w takim przypadku nie wystarczy.

profil LED SO-H do taśmy LED zamontowany w podjeździe

 

#5 powód

InfoProfil LED do taśmy ledowej zwiększa walory estetyczne zastosowanego zestawu oświetlenia

Poza korzyściami stricte funkcjonalnymi, należy również pamiętać o walorach estetycznych takiego rozwiązania. Na rynku dostępne są już profile w kolorach drewnopodobnych – oznacza to, że obudowa profilu może „wtopić się” w kolor mebli i aż tak nie rzucać w oczy. Profile można także wpuścić we frez – przez co oświetlenie w 100% licuje się z płytą meblową.

Zastosowana osłonka mleczna profilu LED do taśmy LED może także bardziej rozproszyć światło, dzięki czemu uzyskamy przyjemną dla oka łunę świetlną zamiast widoczności pojedynczych diod.

drewniana kuchnia z taśmą LED o barwie świecenia białej ciepłej

 

InfoProfile LED znajdziesz na naszej stronie – profile LED do taśm LED oraz w sklepie internetowym – Kup profile LED do taśmy LED