Wybierając zasilacz do oświetlenia należy wziąć pod uwagę kilka jego parametrów technicznych. W tym wpisie postaramy się je omówić i na przykładzie zaprezentować jak dobrać zasilacz LED do taśmy LED, aby wszystko działało poprawnie.
Napięcie wyjściowe zasilacza LED
Pierwszym z nich jest napięcie wyjściowe zasilacza. Musi być ono takie samo, jak napięcie oświetlenia, które będziemy do niego podłączali. Tj. jeśli zakupiliśmy taśmę LED o napięciu pracy 12DC, wówczas zasilacz LED musi również mieć napięcie wyjściowe DC 12V. Jeśli kupiliśmy żarówkę/ taśmę LED działającą na napięciu 230V, wówczas zasilacz jest niepotrzebny.
Napięcie wejściowe zasilacza LED
Kolejnym parametrem, którym musimy kierować się przy doborze zasilacza jest jego napięcie wejściowe. Musi być ono takie samo jak w sieci elektrycznej, do której wpinamy zasilacz. W Polsce jest to napięcie 230V.
Moc zasilacza LED
Innym istotnym aspektem jest moc zasilacza. Prawidłową moc zasilacza należy obliczyć poprzez przemnożenie poboru mocy pojedynczej sztuki źródła światła, które podłączamy do zasilacza przez liczbę tych źródeł.
Należy również pamiętać, że prawidłowo dobrany zasilacz powinien mieć zapas mocy ok. 15%.
Oznacza to, że po obliczeniu poboru mocy generowanego przez podłączane oświetlenie, wskazane jest dodanie zapasu mocy po to, aby nie przeciążać zasilacza, aby nie pracował on „na styk”.
Jak dobrać zasilacz LED do taśmy LED? Przykład
Dobranie prawidłowej mocy zasilacza LED zostało pokazane na poniższych przykładach.
1. Dobranie zasilacza do żarówek LED
Zakładamy, że 1 żarówka LED pobiera 5W. Chcemy dobrać 1 zasilacz LED do 6 takich żarówek. Mnożymy zatem pobór mocy 1 żarówki przez ich liczbę, a następnie dodajemy zapas 15%:
Zalecane jest aby zasilacz LED do tych 5 żarówek nie miał mniejszej mocy niż 34,5W.
2. Dobranie zasilacza LED do taśmy LED
Zakładamy, że do zasilacza LED chcemy podłączyć 13m taśmy LED SMD3528 60led/m. 1m takiej taśmy pobiera 4,8W. Przemnażając pobór mocy 1m przez liczbę m taśmy i dodając 15% zapasu otrzymamy:
71,76W – taką minimalną moc powinien mieć zasilacz, który zastosujemy w tej instalacji.
Prąd mierzony w A
Część z nas preferuje posługiwanie się jednostką prądu wyjściowego, mierzoną w Amperach.
Prąd wyjściowy jest to iloraz mocy zasilacza przez jego napięcie. Przykładowo: zasilacz o mocy 100W ma prąd wyjściowy równy 8,5A, bowiem: 100W/12V = 8,33A (zaokrąglono do 8,5A).
Należy pamiętać, że dobór prawidłowego zasilacza w znaczącym stopniu wpływa na żywotność podłączonego do niego oświetlenia.
Jeśli potrzebujesz oświetlenia LED, to zapraszamy do naszego sklepu, w którym kupisz:
Jeżeli nadal zastanawiasz się jak dobrać zasilacz LED do taśmy LED, to napisz na soled@soled.pl, a dobierzemy odpowiednie komponenty i przygotujemy zestaw LED na wymiar, którego oczekujesz.
Modele zasilaczy LED do taśmy LED
GLP
SIATKOWE
ULTRANISKIE