Popularne

    Diody LED – rodzaje i oznaczenia

    21 czerwca 2022

    Jakie oświetlenie LED do salonu wybrać?

    1 czerwca 2022

    Higiena w pracy wizażysty

    6 maja 2020
    Facebook Twitter Instagram YouTube
    • O blogu
    • O nas
    • Współpraca
    • Kontakt
    Facebook Twitter Instagram
    Blog Soled.pl
    • Wnętrza
      • Kuchnia
      • Łazienka
      • Salon
      • Sypialnia
      • Salon wizażu
      • Sala weselna
    • Budowa i remont
      • Dziennik budowy domu
      • Porady montażowe
    • Oświetlenie
      • Poradniki
      • Oświetlenie schodów
      • Oświetlenie kuchni
      • Oświetlenie sufitu
      • Oświetlenie łazienki
      • Oświetlenie salonu
      • Oświetlenie sypialni
      • Montaż oświetlenia LED
      • Montaż światłowodów
    • Dekoracje
    • Uroda
      • Porady wizażowe
      • Wyposażenie studia wizażu
      • Tutoriale makijażowe
      • Relacje z eventów
      • Rozmowy z wizażystami
    • Wywiady
    • Video
    Blog Soled.pl
    Strona główna»Budowa i remont»Sterownik RGB nie działa – możliwe przyczyny
    Budowa i remont

    Sterownik RGB nie działa – możliwe przyczyny

    Maciej - Ekspert oświetlenia LEDBy Maciej - Ekspert oświetlenia LED28 listopada 2017Zakutalizowano:21 września 202118 komentarzy4 min. czytania
    Facebook Twitter Email
    sterownik RGB nie działa - co zrobić - poradnik - napis na tle zdjęcia sterownika radiowego z pilotem
    Udostępnij
    Facebook Twitter Email

    Co może być przyczyną tego, że taśma LED RGB przestała świecić lub reagować na pilot? W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, co można sprawdzić samemu, aby ustalić co się stało, że nasz sterownik RGB nie działa.

    sterownik RGB nie działa - co zrobić - poradnik - napis na tle zdjęcia sterownika radiowego z pilotem

     

    Dlaczego zestaw LED RGB nie działa prawidłowo?

    W jednym z wcześniejszych artykułów opisywaliśmy jak połączyć cały zestaw taśmy LED RGB. Tekst ten może ułatwić diagnozę, dlaczego zestaw LED RGB nie funkcjonuje poprawnie.

    Dowiedz się więcejMożesz go znaleźć tutaj: Jak połączyć taśmę LED RGB ze sterownikiem RGB?

     

    Podejrzani: zasilacz LED i sterownik RGB

    Odpowiedzialnych za to, że zestaw LED RGB nie działa może być dwoje – zasilacz lub sterownik rgb z pilotem. Taśmę LED RGB w „99%” możemy wykluczyć, jeśli wcześniej świeciła bez problemu.

    Tak więc załóżmy dwie sytuacje.

     

    1. Zestaw LED RGB nie włącza się – co zrobić?

    Pierwsza z nich to taka, że zestaw LED RGB w ogóle się nie włącza.

     

    Sprawdź połączenie

    Jeżeli zestaw działał wcześniej bez problemu i nie było nic odłączane od zestawu, to nie powinno być to winą błędnego połączenia. Lecz, gdy była potrzeba zmienienia czegoś w okablowaniu zestawu, należy się upewnić, czy wszystko zostało połączone według wytycznych. Przydatny może być w tym przypadku poprzedni artykuł, o którym była mowa powyżej.

     

    Sprawdź napięcie multimetrem lub „sposobem”

    Jeśli posiadamy włącznik naścienny załączający napięcie do zasilacza, należy go włączyć. Jeśli napięcie 230V dochodzi do transformatora, to na jego wyjściu (+ i -) powinno się znajdować 12V DC. Możemy to sprawdzić za pomocą multimetru (miernika) lub jeśli nie posiadamy takiego sprzętu – w bardziej spartański sposób.

    Musimy odłączyć taśmę LED RGB całkowicie od sterownika. Z taśmy do sterownika dochodzą 4 żyły przewodu. Wspólny „+” oraz „-” to R, G, B. Żyłę „+” wpinamy w wyjście zasilacza oznaczone „+” lub „V+”, a jedną z żył „-” np. R (czerwony kolor) podłączamy w wyjście zasilacza oznaczone (w zależności od rodzaju zasilacza) „-”, „V-” lub „COM” .

     

    Czy zawinił zasilacz LED?

    Jeśli po ponownym załączeniu zasilacza taśma LED RGB zacznie świecić na dany kolor, w tym przypadku czerwony, możemy automatycznie wykluczyć winę niedziałającego zestawu przez zasilacz LED. Lecz, gdy taśma się nie włączy, najprawdopodobniej przyczyną będzie zasilacz.

    WażneMożliwe, że wystarczy tylko wymienić bezpiecznik, lecz jeśli sprzęt jest na gwarancji, należy oddać go do reklamacji, żeby jej nie stracić.

    Aby upewnić się, że z taśmą LED RGB jest wszystko w porządku, można powyższą czynność powtórzyć, także dla kolorów: zielonego i niebieskiego. Po wykluczeniu zasilacza oraz sprawności świecenia taśmy winnym niedziałającego zestawu będzie sterownik RGB lub pilot.

     

    2. Sterownik RGB nie działa czy może pilot?

    Druga sytuacja jest bardziej klarowna. Jeśli po włączeniu zasilania 230V na transformator taśma świeci, lecz nie ma możliwości jej sterowania, czyli przełączania na inne kolory, będzie to wina pilota od sterownika. Lub okaże się, że to sterownik RGB nie działa.

     

    Co zrobić, jeśli pilot RGB do taśmy nie działa?

    W takim przypadku najprostszą czynnością, jaką możemy zrobić, to wymienić baterię w pilocie lub go naładować, gdyż może zamiast baterii mieć akumulator (jak w telefonie). Jeżeli to nie pomoże, to kolejną czynnością, którą możemy przeprowadzić, jest zresetowanie i ponowne sparowanie pilota ze sterownikiem. Lecz ta czynność musi być określona w instrukcji sterownika (przeważnie dotyczy to najdroższych sterowników RGB).

     

    Winny: sterownik RGB

    Gdy po przeprowadzeniu wszystkich tych czynności zestaw nadal nie działa, mamy pewność, że winnym jest sterownik RGB. W takim przypadku należy zgłosić reklamację na produkt (jeśli posiada jeszcze gwarancję).

    InfoJeśli potrzebujesz nowego sterownika RGB, zajrzyj do naszego sklepu, gdzie znajdziesz sterowniki RGB na podczerwień, radiowe, z pilotem dotykowym i tarczą barw, a także sterowniki Blebox sterowane smartfonem: Sterowniki RGB do taśmy LED.

     

    LED nie działa oświetlenie LED pilot do taśmy LED poradnik RGB sterownik sterownik RGB
    Udostępnij Facebook Twitter Email
    Poprzedni artykułModele profili LED – poradnik przed zakupem
    Następny artykuł Porównanie taśm LED – standardowej i wodoodpornej. Klasy szczelności IP
    Maciej - Ekspert oświetlenia LED

      Z tematyką ledów jestem związany od lat i w tej branży nic mnie już nie zaskoczy. Jeśli masz pytanie - napisz do mnie, na pewno pomogę!

      powiązane wpisy

      Diody LED – rodzaje i oznaczenia

      21 czerwca 2022

      Jakie oświetlenie LED do salonu wybrać?

      1 czerwca 2022

      Domowe studio kosmetyczne – jak je zorganizować i czego nie może zabraknąć?

      8 maja 2019

      Porównanie taśm LED

      9 kwietnia 2019

      18 komentarzy

      1. Meg83 on 19 stycznia 2020 01:47

        A u nas w nowym RGB lampie akwariowej kolory się pomieszały tam gdzie miał być niebieski jest zielony, gdzie zielony niebieski, biały i czerwony na swoim miejscu a inne kolory poznikały. Da się to jakoś naprawić

        Odpowiedz
        • administrator on 23 kwietnia 2020 13:15

          Proponujemy zamienić w sterowniku minusowe przewody odpowiadające za kolory- niebieski z zielonym. To powinno wyeliminować problem 🙂

          Odpowiedz
      2. Proszę o pilną pomoc on 7 maja 2020 20:01

        Nie działa mi pilot, pasek led swieci ale nie moge zmienic kolorow. Prosze o pilna pomoc

        Odpowiedz
        • administrator on 8 maja 2020 15:14

          Na podstawie Pani opisu nie możemy jednoznacznie określić przyczyny usterki. Proszę o więcej szczegółów, jaki pilot i sterownik Pani posiada? Czy baterie w pilocie są nowe?

          Odpowiedz
      3. Adam on 1 listopada 2021 14:02

        Witam założyłem ledy w salonie podsufitowe i nagle ledy przestały w 80% reagować na pilot i apke w telefonie. Chodzi o to że taśma świeci ale na 3 kolory razem czyli zielony, czerwony i niebieski nie ma możliwości zmiany na jeden kolor. Te trzy kolory za to zmieniają tempo do rytmu muzyki. Podejrzewam że coś z sterownikiem nie jest tak bo na sterowniku mam 3 przyciski do zmiany kolorów, jasność i demo i działa to tak samo jak na pilocie i apce. Prosił bym o pomoc.

        Odpowiedz
        • administrator on 2 listopada 2021 09:02

          Nie posiadamy takiego sterownika w ofercie, ale podejrzewam, że jest to spowodowane wybraniem tryby reagującego na muzykę. Zacząłbym od restartu sterownika i ponownego parowania z pilotem jeśli pilot posiada taką opcję.

          Odpowiedz
      4. Adam on 1 listopada 2021 14:13

        Jeszcze jedno pytanie mam połączyłem taśmę 5m z taśmą drugą ta druga ma może z 0,3m wiem że tak raczej się nie robi ale wynik też z tego problem mianowicie taśmy połączyłem białą spinką do łączenia ledow ciętych i ta krótka część ledow nie zmienia wogole kolorów ma jeden kolor ta długa część normalnie działa

        Odpowiedz
        • administrator on 2 listopada 2021 08:59

          Jako producent polecamy najbardziej pewne połączenie – lutowanie. W tym wypadku całkiem możliwe, że spinka posiada tylko dwa miejsca łączenia co powoduje opisany efekt. W przypadku RGB spinka powinna być dedykowana do tego typu taśmy.

          Odpowiedz
      5. Ja on 20 listopada 2021 21:47

        Mam problem moje LEDY zawsze działały bez problemu nagle od dziś nie da się ich włączyć ( baterie w pilocie mam wymienione) próbowałam różnych sposobów lecz nic nie działa. Proszę pomóżcie!

        Odpowiedz
        • administrator on 22 listopada 2021 09:28

          Dzień dobry,

          jeśli zestaw zupełnie nie działa to należałoby zacząć od sprawdzenia zasilacza. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie połączeń. W przypadku taśm, która zupełnie nie świeci to często mamy problem z samym zasilaniem.

          Odpowiedz
      6. Marcin on 10 grudnia 2021 11:41

        Dzień dobry,
        Posiadam sterownik LumiLight led monokol. RF mini 72W. Niestety wczoraj po włączeniu tasmy led z włącznika naściennego (230V) taśma na moment się zaświeciła i wszystko zgasło. Przy ponownej próbie włączenia światła nic się nie dzieje. Przed sterownikiem jest podłączony zasilacz Oris led LDW 30W 12V. Sprawdziłem napięcia na wyjściu z zasilacza jest 12V ale już na wyjściu ze sterownika na taśmę led jest tylko około 5-6V.
        Odłączyłem zatem sterownik RF i podłączyłem zasilacz bezpośrednio do taśmy led i wszystko działa z włącznika naściennego. Uznałem zatem, że problem jest w sterowniku RF, nie wiem czy coś się mogło w nim zepsuć? Niestety nie posiadam do niego pilota w tym momencie. Dodam, że cała instalacja była wykonana na początku października (docelowo mam ten pilot dostać) i działała na takim właśnie podłączeniu czyli 230V na zasilacz Oris 12V na sterownik RF do taśmy LED.
        Czy jest możliwe, że w zasadzie po 2 miesiącach sterownik RF się zwyczajnie zepsuł? Czy coś jeszcze kombinować czy od razu na gwarancję oddawać?
        dziękuję z góry za pomoc i odpowiedź.
        Pozdrawiam,
        Marcin

        Odpowiedz
        • administrator on 10 grudnia 2021 14:02

          Panie Marcinie,

          nie posiadamy takich sterowników w sprzedaży, ale wszystko na to wskazuje że sam sterownik uległ uszkodzeniu. Mogło to spowodować zbyt duże obciążenie, lub sam komponent jest wadliwy. Świadczymy usługę doboru komponentów i wykonania zestawu, tak by wszystko działało długie lata.

          Odpowiedz
      7. Matylda on 2 stycznia 2022 19:41

        Dlaczego moja taśma swieci tylko w 3 kolorach? 💙💚❤️

        Odpowiedz
        • administrator on 7 września 2022 13:59

          Dzień dobry,

          Jest to zależne od sterownika. Jest szansa, że jest to wina pilota, który obsługuje tylko 3 kolory.

          Odpowiedz
      8. Arek on 19 kwietnia 2022 21:55

        Posiadam żarówkę LED RGB OSRAM sterowaną pilotem. Działało dobrze a teraz żarówka nie reaguje na pilot, baterie wymienione na innych działa, zauważyłem że na jakieś 3s po wkręceniu (przy przełączeniu przełącznika nie) reaguje a potem nic

        Odpowiedz
        • administrator on 7 września 2022 14:14

          Dzień dobry,

          W tym wypadku problem leży najprawdopodobniej w sterowniku, który znajduje się w żarówce. Może być uszkodzony, przez co nie łączy się z pilotem. Jeżeli produkt jest objęty gwarancją, najlepiej będzie oddać go do serwisu.

          Odpowiedz
      9. Aga on 31 grudnia 2022 13:16

        dziecko prawdopodobnie coś włączyło i teraz kiedy gasną i znów świecą …jak w dyskotece 😉 co zrobić?
        Reset nic nie dał

        Odpowiedz
        • Jakub SOLED on 2 stycznia 2023 14:39

          Dzień dobry Pani Agnieszko,

          większość sterowników RGB ma różne tryby w tym np. tryb migania lub wygaszania. Wystarczy zlokalizować przycisk odpowiedzialny za tą funkcję np. „mode”. Po przeklinaniu opcji ciągłe świecenie powinno powrócić.

          Pozdrawiamy SOLED

          Odpowiedz

      Zostaw komentarz Cancel Reply

      Nasz wybór

      Diody LED – rodzaje i oznaczenia

      21 czerwca 2022

      Jakie oświetlenie LED do salonu wybrać?

      1 czerwca 2022

      Higiena w pracy wizażysty

      6 maja 2020

      Domowe studio kosmetyczne – jak je zorganizować i czego nie może zabraknąć?

      8 maja 2019
      • Facebook
      • Twitter
      • Instagram
      • YouTube
      Nie przegap
      Oświetlenie

      Diody LED – rodzaje i oznaczenia

      By Jakub SOLED21 czerwca 20220

      Diody LED SMD są najpopularniejsze i obecnie najczęściej stosowane w produkcji opraw LED i taśm…

      Jakie oświetlenie LED do salonu wybrać?

      1 czerwca 2022

      Higiena w pracy wizażysty

      6 maja 2020

      Domowe studio kosmetyczne – jak je zorganizować i czego nie może zabraknąć?

      8 maja 2019
      Blog Soled.pl
      Facebook Twitter Instagram YouTube
      • O blogu
      • O nas
      • Współpraca
      • Kontakt
      © 2023 blog.soled.pl. Tworzenie stron internetowych Prograffing.

      Wpisz powyżej i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.

      Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.Akceptuję Więcej: Więcej informacji
      Privacy & Cookies Policy

      Privacy Overview

      This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
      Necessary
      Always Enabled
      Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
      Non-necessary
      Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
      SAVE & ACCEPT