W jednym z poprzednich artykułów poruszałem temat doboru taśmy LED do oświetlenia telewizora. Teraz z kilku prostych krokach opiszę jak zamontować taśmę LED za telewizorem, tak aby instalacja przebiegła bezproblemowo, a efekt świecenia był dobry.

jak zamontować taśmę LED za telewizorem - poradnik - napis na tle zdjęcia tyłu telewizora z zamontowanym paskiem led

 

Odległość telewizora od ściany ma wpływ na efekt podświetlenia

Pierwszą kwestią jest odległość telewizora od ściany. Im odległość będzie większa, tym oświetlenie będzie delikatniejsze. Warto o tym pamiętać nie tylko podczas doboru taśmy, ale i w trakcie instalacji – czasami potrzebujesz większej ilości taśmy lub musisz delikatnie przestawić telewizor dla odpowiedniego efektu.

 

Przygotowanie bezpiecznego miejsca pracy do montażu – krok 1

Instalację zaczynamy od przygotowania miejsca pracy. Naturalnie pierwszym krokiem będzie zdjęcie telewizora, ale warto przyszykować sobie miejsce gdzie go ułożymy, żeby potem nie trzymać telewizora, gdy druga osoba w panice będzie sprzątała stół. 🙂 Ekran oczywiście jest delikatny, więc położenie go na miękki koc lub duży ręcznik z mikrofibry jest najlepszym pomysłem.

 

Odłączenie przewodów i zdjęcie telewizora ze ściany lub szafki telewizyjnej – krok 2

Drugim krokiem jest właściwe zdjęcie telewizora ze ściany, wieszaka lub półki. Dobrze odłączyć wszelkie przewody od dekodera telewizji cyfrowej, odtwarzacza etc. Przewód zasilający można przykleić kawałkiem taśmy, tak by się o niego nie zaczepić.

 

Dokładne wyczyszczenie tyłu telewizora – krok 3

Po odłożeniu ekranu możemy wyczyścić „plecy” telewizora – nie chcemy pobrudzić nowego zestawu.

 

Zaplanowanie optymalnego umieszczenia taśmy LED na telewizorze – krok 4

Kolejnym krokiem jest rozplanowanie taśmy, przewodów, sterownika etc. Trzeba zwrócić uwagę czy taśma nie będzie zasłaniać np. potrzebnych nam gniazd w telewizorze. W przypadku zestawu USB – czy będziemy mogli wygodnie wpiąć wtyczkę do gniazda.

 

Jak zamontować taśmę LED za telewizorem?  Poprawne przyklejenie taśmy – krok 5

Sprawdzony zestaw przyklejamy do wcześniej odtłuszczonego tyłu telewizora. Bardzo istotne jest to, aby na rogach taśma była połączona przewodem.

jak zamontować taśmę LED za telewizorem - tył telewizora z przyklejoną taśmą LED

Przyklejając pasek LED kierujemy go w stronę ściany, a w takiej sytuacji nie możemy łatwo wygiąć taśmy bez je uszkodzenia. Zestawy, które możemy wykonać dla Ciebie na wymiar, mają taką możliwość.

 

Umiejscowienie telewizora na ścianie lub szafce i podłączenie podświetlenia do zasilania – krok 6

Gdy przykleiliśmy taśmę i wszystko działa, odwieszamy telewizor, podłączmy taśmę do zasilania i maskujemy ewentualne przewody. Pozostaje cieszyć się ładną poświatą za telewizorem.

jak zamontować taśmę LED za telewizorem - gotowy efekt po montażu z niebieską łuną światła za tv

Dodatkowo polecam film dotyczący taśmy z wtyczką USB, którą podłączasz bezpośrednio do telewizora. Część kroków instalacji jest identyczna niezależnie od typu taśmy, więc to wideo może być pomocne 🙂

Info

Jeśli potrzebujesz gotowego zestawu taśmy LED pod USB lub standardowych taśm LED z zasilaniem, to zajrzyj do naszego sklepu:

Zestawy taśm LED pod USB do oświetlenia telewizora

Taśmy LED RGB do podświetlenia telewizora