Jak zrobić podświetlany sufit LED – to pytanie zadaje sobie praktycznie każdy, kto planuje w swoim domu lub lokalu zrobienie podwieszanego sufitu. Przy tego typu suficie, po jego obwodzie powstaje wnęka, którą można efektownie i gustownie podświetlić. Większość osób montuje w podwieszanym suficie tzw. halogeny, czyli małe, najczęściej okrągłe lampki sufitowe. Coraz popularniejsze staje się także montowanie taśmy LED po obwodzie sufitu.

Jak przygotować sufit do montażu LED?

Krok pierwszy – wymiary sufitu

Trzeba znać dokładne wymiary każdego z boku sufitu. Warto wiedzieć też, w którym miejscu wyprowadzone jest lub będzie zasilanie, bo w tym miejscu trzeba będzie podłączyć zasilacz LED. Jeśli któryś z boków przekracza zalecaną dla taśmy LED długość 7,5m (w jednym odcinku), należy wziąć pod uwagę, że w takiej sytuacji trzeba będzie zastosować połączenie równoległe. Połączenie równoległe to połączenie taśmy LED z zasilaczem dłuższym przewodem.

Krok drugi – wybór koloru świecenia taśmy LED

Wiedząc już, jaką długość ma każdy z boków, możemy zacząć zastanawiać się nad kolorem świecenia taśmy LED.
Do wyboru mamy taśmy: jednokolorowe, wielokolorowe RGB lub RGBW – z dodatkową białą diodą.
Z taśm jednokolorowych najpopularniejsze są barwy biała zimna, biała ciepła oraz biała neutralna.

Kolor biały zimny polecany jest do wnętrz w stylu skandynawskim oraz surowym – wykończonych w bieli, szarościach i czerni.

Kolor biały ciepły najlepiej współgra z wnętrzami wykończonymi w drewnie oraz ścianami w odcieniach beżów i brązów.

Barwa neutralna znajduje się pośrodku tych dwóch barw i najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach bez ściśle określonego stylu.

Wybierając taśmę LED jednokolorową, będziemy potrzebować jedynie zasilacza. Jeśli chcemy móc sterować jasnością świecenia taśmy, w skład zestawu powinien też wejść sterownik z pilotem ściemniaczem bądź aplikacją na telefon umożliwiającą sterowanie taśmą LED.

Jeśli lubimy zaszaleć z kolorami, naszym wyborem powinna paść taśma wielokolorowa RGB. Oprócz kilku bądź kilkunastu kolorów do wyboru, są też różne programy świecenia i zmian kolorów (wszystko zależy od rodzaju wybranego sterownika i możliwości pilota).

Jeśli oprócz kolorów, chcemy też mieć możliwość ustawienia stonowanej barwy, np. ciepłej, z pomocą przyjdzie nam taśma RGBW z dodatkową diodą białą właśnie. W przypadku wyboru taśmy RGB oraz RGBW, oprócz zasilacza, w zestawie musi znaleźć się jeszcze sterownik oraz pilot bądź odpowiednia aplikacja na smartfona.

Krok trzeci – zakup odpowiedniego zestawu LED

Kiedy wiemy już, jakie wymiary ma nasz sufit i jaki efekt świecenia chcemy uzyskać, należy zakupić odpowiedni zestaw LED. Najlepszą opcją jest zakup oświetlenia LED na wymiar naszego sufitu – dzięki temu otrzymamy gotowy, połączony zestaw, przygotowany do montażu. Jeśli taśmę LED planujemy umieścić diodami do góry („kładąc” ją na płycie podwieszonego sufitu) musimy pamiętać, że taśma LED nie wygina się na boki. Aby nie zniszczyć jej i nie wyginać na siłę, na rogach należy zastosować łączenie przewodem.

Gotowe zestawy możesz także zakupić w naszym sklepie internetowym:

Zestawy ZOW LED jednokolorowe

Zestawy ZOW LED RGB wielokolorowe

Krok czwarty – montaż taśmy LED na suficie

Mając gotowy zestaw LED do podświetlenia sufitu, przystępujemy do jego montażu. Taśma LED posiada na odwrocie pasek samoprzylepny, wystarczy więc tylko go odkleić i przykleić taśmę LED bezpośrednio do sufitu. Opcjonalnie taśmę LED można umieścić w profilu aluminiowym. Mając już przyklejoną taśmę LED, podpinamy się pod zasilanie i możemy cieszyć się oświetleniem naszego podwieszonego sufitu.


Decydując się na naszą firmę masz gwarancję, że zestaw LED do podświetlenia sufitu będzie przygotowany na wymiar, zgodnie z wybranymi przez Ciebie preferencjami (kolor świecenia taśmy, rodzaj sterownika, wygląd pilota). Wystarczy, że wypełnisz nasz krótki konfigurator zestawu oświetlenia sufitu, a my przygotujemy dokładnie taki zestaw, jakiego potrzebujesz.