Oświetlenie LED sufitu może pełnić zarówno rolę użytkową, jak i praktyczną. Funkcja użytkowa to faktyczne i pełne oświetlenie pomieszczenia. W tym celu stosuje się żyrandole, lampy, plafony czy kinkiety ścienne, a w nich jako źródło światła energooszczędne żarówki LED. W tym wpisie skupimy się jednak na funkcji dekoracyjnej oświetlenia ledowego i przedstawimy kilka pomysłów na efektowne podświetlenie sufitu.

Dowiedz się więcejNajpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem na oświetlenie sufitu jest zastosowanie taśmy LED.
Tego typu oświetlenie sprawdzi się w szczególności w przypadku sufitów podwieszanych. Wnęka, która dzięki nim powstanie, pozwoli nam na ukrycie taśmy LED wraz z okablowaniem, zasilaczem i sterownikiem (w przypadku taśmy wielokolorowej RGB). Światło z taśmy będzie miało powierzchnię, od której będzie mogło się odbić, dzięki czemu powstanie jednolita, dekoracyjna łuna świetlna.

Łuna taka świetnie sprawdzi się wieczorami, tworząc nastrojową poświatę wokół sufitu.

Taśma LED umieszczona w pokoju dziecka da delikatne światło, które ułatwi dziecku zasypianie (dzieci często boją się zasypiać w ciemności).

W sypialni spełni podobną funkcję – pozwoli się wyciszyć i uspokoić przed snem. W salonie można zaszaleć z kolorami, które sprawdzą się w przypadku spotkań towarzyskich i imprez w gronie znajomych. Najlepiej zastosować jest taśmę RGBW z dodatkową diodą białą (zimną, ciepłą bądź neutralną). Dzięki temu w dzień powszedni będzie można ustawić oświetlenie subtelne, a w zależności od innych okazji wybrać kolor lub program koloru zmian (oświetlenie sterowane jest za pomocą pilota).

InfoWypełnij nasz konfigurator KLIK , a wykonamy zestaw oświetlenia LED na wymiar Twojego sufitu

Innym rozwiązaniem, dużo bardziej czasochłonnym, ale wartym zachodu, jest gwiezdne niebo. Są to światłowody świecące końcem podłączone do generatora LED, umieszczone w suficie podwieszanym lub napinanym.

Dowiedz się więcejŚwiecące końcówki światłowodów dają efekt rozgwieżdżonego nocą nieba.
Dzięki możliwości wyboru różnych generatorów, możemy mieć gwiazdy o barwie zimnej, wielokolorowej, niebieskiej, migoczące czy mrugające. Ten rodzaj podświetlenia sprawdzi się zarówno w salonie nad strefą wypoczynku, w sypialni nad łóżkiem, w pokoju dziecięcym, a nawet w łazience nad wanną. Oprócz funkcji ozdobnej, gwiezdne niebo daje także uczucie rozluźnienia i relaksu.
Dowiedz się więcejOsoby kreatywne mogą przy pomocy światłowodów stworzyć na swoim suficie różne konstelacje gwiazd, gwiazdozbiory czy drogę mleczną.
Wystarczy wybrać różne średnice światłowodów i rozmieścić je na suficie w różnym zagęszczeniu.

InfoGotowe zestawy gwiezdnego nieba znajdziesz w naszym sklepie internetowym KLIK

Powyższe pomysły są tylko inspiracją. To, jak ostatecznie będzie wyglądało oświetlenie naszych sufitów, zależy od naszej wyobraźni, pomysłowości i wizualizacji wnętrza.