Poszukując żarówki LED na pewno trafiłeś na informację o lumenach (lm). A przynajmniej powinno Ci zależeć na takiej informacji, bo dzięki temu wiesz, czy dana oprawa LED spełni Twoje oczekiwania jako zamiennik tradycyjnej żarówki i czy dostarczy Ci odpowiednią ilość światła. Z tego wpisu dowiesz się czym jest strumień świetlny oprawy LED.
Czym jest strumień świetlny oprawy LED?
Strumień świetlny wskazuje na moc światła emitowanego z danego źródła światła (np. żarówki LED). Prozaicznie rzecz ujmując, im więcej lumenów, tym dana oprawa światła świeci jaśniej. Jednostką strumienia świetlnego jest lumen [lm].
Jaki strumień świetlny oprawy LED, czyli ile lumenów na 1m² pomieszczenia?
Duże znaczenie ma przede wszystkim to, o jakim wnętrzu mówimy. Czy jest to salon, sypialnia, łazienka, przedpokój… Dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Wystarczający strumień świetlny podamy na przykładzie przedpokoju: 150 lm na 1m² przy założeniu kąta świecenia 60°.
Czy strumień świetlny oprawy LED to jedyny parametr, który powinieneś wziąć pod uwagę kupując oprawę LED?
Nie, lumeny to nie jedyny wyznacznik wyboru odpowiedniego dla Ciebie źródła LED. Oto kilka kolejnych parametrów, które są równie istotne przy wyborze oprawy LED:
kąt emisji światła z oprawy ledowej
czasem potrzebujemy światła o strumieniu nakierowanym na dany punkt, jeśli jednak oprawę stosujemy w żyrandolach i lampach powinno nam zależeć na szerokim kącie, tak jak ma to miejsce w przypadku żarówek – źródeł światła dookólnego
współczynnik oddawania barw (CRI)
im wyższy współczynnik oddawania barw, tym barwa światła jest lepiej oddawana. Dobre diody LED do użytku mieszkalnego powinny mieć współczynnik o wartości powyżej 80
gwint – MR16, E27, E9, GU10
wszystko zależy od tego, jakie tradycyjne źródło światła chcesz wymienić na oprawę LED
wielkość i wygląd oprawy
niby nie ma wielkiego znaczenia, ale solidność wykonania również potwierdza jakość Twojej oprawy, a wymiary są istotne, jeśli oprawy LED mają pasować do konkretnego plafonu czy lampy
temperatura barwowa
do wnętrz mieszkalnych polecane są oprawy LED o temp. barwowej z przedziału 2700-3200 K, przypominając światło żarówek tradycyjnych. Taki zakres pozwoli Ci uzyskać przyjemne, ciepłe światło, bo właśnie światło ciepłe najlepiej spisuje się w naszych domach, szczególnie do oświetlanie głównego. Do oświetlenia dekoracyjnego lub biur możesz wybrać oprawy LED o świetlne zimnym.
3 komentarze
Bardzo przydatne porady
Na litość boską – nie ma żarówki LED! Gdzie tam jest żar???
Witamy, owszem ma Pan/Pani rację i w pełni się z Panem/Panią zgadzamy. Wiemy, że nie ma czegoś takiego jak żarówka LED. Wiemy też, że wybierając taki asortyment w sklepie, nie pytamy raczej o źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych, tylko właśnie o żarówkę LED. Powinna być „ledówka”, jednak „żarówka LED” jest to ogólnie przyjęta, powszechnie stosowana nazwa handlowa, uproszczenie, którym posługujemy się w języku codziennym. Naszymi tekstami chcemy pomagać. Nie jesteśmy periodykiem naukowym i chcemy przekazać wiedzę w sposób przystępny dla każdego. Pozdrawiamy : )