Światłowody oświetleniowe występują w różnych średnicach, a także potrzebują źródła światła, ponieważ same w sobie nie świecą. Dlatego, jeśli chcesz dowiedzieć się co zrobić, aby Twoje światłowody zaczęły świecić, jaką średnicę wybrać i dlaczego światłowody wykreują niezwykły klimat w Twoim mieszkaniu, to koniecznie musisz zapoznać się z tym wpisem.
Średnice światłowodów oświetleniowych
Przeglądając oferty światłowodów oświetleniowych trafisz na świecące końcem i świecące bokiem. Te pierwsze posiadają najczęściej średnice oscylujące między 0,5 do 3 mm. Do gwieździstego nieba osobiście stosujemy najczęściej te o średnicy 0,75 mm i 1 mm. Ale im większa różnorodność, tym ciekawszy efekt gwiazd na suficie, prawda?
Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiększyć różnorodność średnic w Twoim zestawie gwiezdnego nieba. Przeszkodą może być jedynie cena, bowiem większa różnorodność i większe, a tym samym mniej popularne średnice, są po prostu droższe.
Zaś wśród światłowodów świecących bokiem spotkasz średnice wahające się między 3 a 20 mm. Do żyrandoli światłowodowych (lamp świetlnych skonstruowanych z podstawy metalowej, światłowodów, kryształków oraz źródła światła) wykorzystujemy te o średnicy 3 mm.
Jaki więc światłowód wybrać?
Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, jakie środki finansowe chcesz na nie przeznaczyć i do czego wykorzystasz swoje światłowody. Pamiętaj, że większa średnica sprawi, że światło jest bardziej widocznie i intensywne, ale musisz zainwestować wówczas w mocniejszy, a co za tym idzie, droższy generatora światła.
Co zrobić, by światłowody oświetleniowe zaczęły świecić i były energooszczędne?
To proste – musisz posiadać źródło światła, do którego wepniesz światłowody. Generatory posiadają specjalną mufę – otwór – w który wtyka się wiązkę światłowodów. Dopiero po podłączeniu źródła światła do światłowodów zobaczysz, że zaczną emitować światło na swoich końcach (światłowody endlight) lub na całej powierzchni (światłowody świecące bokiem).
Dodatkowo – generatory oparte na diodach LED są bardziej żywotne, więc zapomnisz o ich częstych awariach i wymianach na nowe.
Po co właściwie te światłowody?
Po to, by udekorować Twoje mieszkanie lub lokal (jeśli posiadasz np. SPA, restaurację to światłowody są strzałem w dziesiątkę). Abyś mógł każdego wieczoru stworzyć w swojej sypialni romantyczną atmosferę. Aby goście w Twoim klubie odczuli wyjątkową atmosferę, dzięki niezwykłej grze świateł.
Oto kilka przykładów wykorzystania światłowodów, które obejrzysz na filmach z naszych realizacji.
Gwieździste niebo
Żyrandole światłowodowe
Kurtyny światłowodowe
Dotychczas możesz przebierać w kilku różnych dekoracjach świetlnych z wykorzystaniem światłowodów lub wymyślać własne. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia.
4 komentarze
Witam,
czy może ktoś mi odpowiedzieć, jak mogę sprawdzić natężenie światła światłowodu świecącego bokiem, bez wpinania się w obwód?
Mam fotel podświetlany światłowodem, ale nie chcę uszkodzić panelu przy ściąganiu.
Dzień dobry,
Natężenie światła jest dostępne w specyfikacji zakupionego przez Pana źródła światła. Jest ono najczęściej określane w ilości lumenów (lm) na metr bieżący.
Dzień dobry
Od lat mam ochotę eksperymentować z przekazywaniem światła dziennego do ciemnych wnętrz. Mam doświadczenie w produkcji luster parabolicznych i w związku tym chciałbym zacząć próby takiego przesyłu energii. Czy mogę liczyć na podpowiedź jak dobrać i docinać światłowód?
Marek Kordiaczyński
Dzień dobry Panie Marku,
światłowody które są używane w zastosowaniach oświetleniowych są głównie dekoracyjne. Obawiamy się, że sam światłowód może nie dać zamierzonego efektu. Jeśli chodzi o cięcie to tutaj nie ma problemów – praktycznie każde porządne nożyczki powinny dać sobie radę.