Mając schody w domu bądź lokalu, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo z ich korzystania. I nie chodzi tu wyłącznie o to, aby nie były śliskie i aby była wzdłuż nich poręcz. Warto też zadbać o ich odpowiednie oświetlenie. W tym wpisie dowiesz się jak zrobić podświetlenie schodów taśmą LED.

podświetlenie schodów taśmą LED - poradnik - napis na tle zdjęcia schodów z ledami

 

Zaplanuj instalację elektryczną, przewody i miejsce na zasilanie na etapie projektowania schodów

O oświetleniu schodów warto pomyśleć już na etapie ich projektowania. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiednio przygotować instalację elektryczną oraz rozprowadzić przewody pod późniejszy montaż oświetlenia schodowego. Na tym etapie należy też przewidzieć miejsce zasilania, w którym będzie znajdował się zasilacz LED.

kobieta wschodzi po schodach na których zostało zamontowane oświetlenie LED

Mając taki projekt, jeszcze zanim zaczniemy wykonywać schody, ułatwimy pracę i elektrykowi, który nie będzie musiał martwić się o ukrycie przewodów. I stolarzowi, który będzie wiedział, w którym miejscu będą wyprowadzone przewody i dzięki temu będzie mógł zrobić pod nie estetyczne otwory w schodach. Samym sobie z kolei zaoszczędzimy stresu i nerwów związanych z ewentualnymi przeróbkami schodów i naruszaniem ich struktury, jeśli wcześniej nie zadbamy o takie odpowiednie okablowanie.

pracownik SOLED zajmuje się montażem taśmy LED na schodach z płyty OSB

 

Wybierz profil i zaplanuj ewentualny frez w stopniu

Wiedząc już, że chcemy wykonać podświetlenie schodów taśmą LED, możemy skupić się na tej przyjemniejszej części związanej z wyglądem naszego zestawu oświetlenia schodowego.

WażneWybór rodzaju profilu, który posłuży jako element montażowy zestawu, warto skonsultować ze stolarzem. W przypadku wyboru profilu wpuszczanego, stolarz będzie musiał przygotować pod niego frez o odpowiednich wymiarach.
Taśma LED IP20 w profilu aluminiowym

Taśma LED IP20 w profilu aluminiowym

Profil nawierzchniowy i kątowy przymocowuje się do podstopnicy schodów – warto więc zostawić ciut dłuższe noski schodów, aby profile bez problemu schowały się pod nie i nie przeszkadzały w korzystaniu schodów (profile należy tak przymocować, aby wchodząc i schodząc nie zaczepiać stopą o nie).

profil led schodowy kątowy

Profil LED schodowy – kątowy

 

Dopasuj kolor profilu, taśm i rodzaj osłonki do aranżacji

Mając już wybrany rodzaj profilu do oświetlenia schodów, należy wybrać jego kolor. Tu nie powinno być problemu – kolor profilu dobieramy do koloru i rodzaju schodów.

Następnie trzeba wybrać rodzaj osłonki profilu. Osłonka przezroczysta nie pochłania światła z taśmy LED i nie niweluje diod widocznych na taśmie. Z kolei osłonka mleczna pochłania ok. 10% światła i delikatnie maskuje i rozprasza diody LED.

Kolor świecenia taśmy warto dostosować do wystroju całego domu. Jeśli dom wykończony jest w stylistyce drewnianej, warto zdecydować się na ciepły kolor świecenia taśmy LED. Jeśli z kolei w domu dominuje biel, szarość bądź czerń, warto wybrać kolor biały zimny.

Dowiedz się więcejWięcej o taśmach LED na schody poczytasz we wpisie: Jaka taśma LED na schody?

nowocesne oświetlenie schodów LED w domu, stopnie wykonane z płyt osb zamontowane z jednej strony ściany, nie posiadają barierki i wyglądają jak zawieszone w powietrzu

schody led z podświetleniem białym

 

Podświetlenie schodów taśmą LED na wymiar

Wiedząc już jak mają wyglądać Twoje schody, ile będą miały stopni, jaka ma być długość oświetlenia na każdym z nich, możesz wypełnić nasz konfigurator oświetlenia schodowego LED na wymiar, a my przygotujemy kompletny, gotowy zestaw, idealnie dopasowany do Twoich schodów.