Oświetlenie LED stanowi coraz większy udział w rynku, stopniowo wypierając tradycyjne żarówki, halogeny oraz świetlówki. Z uwagi na swoją specyfikę, niejednokrotnie ciężko jest dobrać zamiennik LED w taki sposób, aby możliwie blisko odwzorowywał obecnie używane źródło światła.
Jak dobrać zamiennik LED?
Decydując się na oświetlenie LED szczególną uwagę należy zwrócić na takie parametry jak: strumień świetlny, temperaturę barwową, wskaźnik oddawania barw Ra oraz krzywą rozsyłu.
Strumień świetlny [lm]
Jest to wielkość fotometryczna określająca całkowitą „ilość światła” emitowanego przez źródło. Tabela poniżej przedstawia typowe wartości strumienia świetlnego emitowanego przez wybrane źródła światła w odniesieniu do pobieranej przez nie mocy elektrycznej.
[table width=”850″ colwidth=”60|30|60″ colalign=”center|center|center”]
Rodzaj źródła światła,Moc źródła[W],Skuteczność świetlna [lm/W]
Żarówka tradycyjna[attr rowspan=”3″],40,10
60,12
100,13
Żarówka halogenowa[attr rowspan=”2″],35,16
70,18
Świetlówka kompaktowa[attr rowspan=”2″],10,35-45
25,55-65
Zamiennik LED[attr rowspan=”3″],3,40-50
5,50-60
7,60-80
[/table]
Przedstawione w tabeli poglądowe wartości pozwalają oszacować wartość strumienia wybranego źródła oraz dobrać odpowiedni zamiennik.
Temperatura barwowa [K], wskaźnik oddawania barw Ra
Temperatura barwowa, wyrażona w Kelwinach, w przypadku domowych źródeł światła waha się od około 2700K do 7000K. Dolny zakres odpowiada barwie ciepłej, typowej dla tradycyjnych żarówek, dobrze oddającej oświetlane przedmioty o barwie ciepłej, a im temperatura jest wyższa zbliża się do barwy zimnej, gdzie lepiej oddawane są barwy obiektów zielonych i niebieskich. Źródła światła o temperaturze barwowej >5000K zazwyczaj odznaczają się wyższym strumieniem świetlnym, jednak często jest to kosztem obniżenia wskaźnika oddawania barw Ra. Maksymalna wartość wskaźnika wynosi 100.
Krzywa rozsyłu
Krzywa światłości określa w jaki sposób dane źródło emituje strumień świetlny.
Z lewej strony przedstawiona została krzywa rozsyłu tradycyjnej żarówki, z której wynika, że jest źródło promieniujące w każdym kierunku. Z prawej strony krzywa rozsyłu reprezentuje źródło LED promieniujące w dolną półprzestrzeń w kącie około 120°. Jeżeli chcemy zastąpić żarówkę w oprawie nieprzezroczystej, gdzie strumień za pomocą odbłyśników jest kierunkowany w całości w dolną półprzestrzeń, krzywa światłości nie ma istotnego znaczenia. Inaczej jest w przypadku oświetlenia dekoracyjnego lub kloszy przezroczystych i półprzezroczystych. W momencie, gdy np. do lampy z białym kloszem włożymy źródło LED o wąskim kącie promieniowania, utracimy efekt białej, świecącej kuli. Można tego uniknąć dobierając zamiennik o krzywej rozsyłu zbliżonej do oryginalnie stosowanej.
Autor: Bartosz Niewiarowski www.bndlight.pl