Temperatura barwowa jest wykorzystywana w oświetleniu, ale też w fotografii czy produkcji video. Z poniższego wpisu dowiesz się czym jest temperatura barwowa i jakie są przykładowe temperatury barwowe światła.
Co to jest temperatura barwowa?
Temperaturę barwową danego światła można określić w wyniku porównania chromatyczności tego światła do chromatyczności ciała doskonale czarnego. Inaczej rzecz ujmując, temperatura barwowa to taka temperatura, do której należy rozgrzać ciało doskonale czarne, aby otrzymać daną barwę światła. Temperaturę barwową przedstawia się w Kelwinach.
Ciało doskonale czarne to ciało, które całkowicie pochłania promieniowanie świetlne, bez względu na długość fal. Takie ciało nie odbija światła, ale może je emitować.
Temperatura barwowa pozwala określić, jakie światło jest uznawane za ciepłe (żółte, czerwone, pomarańczowe), a jakie za zimne (niebieskie). Trzeba jednak pamiętać, że im niższa wartość temperatury barwowej, tym światło będzie cieplejsze.
Światło ciepłe kontra światło zimne
Uważa się, że światło ciepłe jest najprzyjemniejsze do wnętrz mieszkalnych. Relaksuje, wprawia w dobry nastrój, wygląda najlepiej na skórze, meblach. Sprawia, że mieszkanie staje się ciepłe i przytulne. Z kolei chłodniejsze światło często wykorzystuje się do dekoracji w nowoczesnych wnętrzach. Podobno wpływa również pozytywnie na koncentrację, więc polecane jest do miejsc, w których się pracuje, np. biur.
Przykładowe temperatury barwowe światła
2000 K – barwa światła świeczki
2800 K – barwa ciepło-biała (żarówka)
3000 K – wschód i zachód Słońca
3200 K – barwa światła żarowego lamp studyjnych
4000 K – barwa biała
5000 K – barwa chłodno-biała (świetlówka)
6500 K – barwa dzienna
10000-15000 K – barwa czystego niebieskiego nieba
28000-30000 K – błyskawica
Opracowując wpis posiłkowaliśmy się Encyklopedią PWN oraz Wikipedią.
2 komentarze
Świetny wpis, co do barw światła to zgadzam, się cieplejsze światło sprawia, że wnętrze jest przytulne 🙂
Pingback: Jakie światło psuje wzrok? Dostosuj oświetlenie do swoich potrzeb - Blog Soled.pl