Z poniższego wpisu dowiesz się jak wykonać montaż gwieździstego nieba. Gwiezdne niebo, czyli świecące światłowody rozmieszczone na suficie imitujące niebo nocą można zamontować na dowolnym rodzaju sufitu. Zarówno na suficie z gips-kartonu, jak też na sufitach napinanych, wykonanych z plexy czy drewna. Aby uzyskać efekt gwieździstego nieba na suficie potrzebujesz wiązki światłowodów świecących końcem wraz z odpowiednim generatorem światła. Liczba światłowodów zależy od wielkości Twojego sufitu. Natomiast zróżnicowanie światłowodów pod kątem średnic (od 0,75 mm do nawet 3 mm) wpływa jedynie na efekt świetlny, jaki chcesz uzyskać. Im większe zróżnicowanie gwiazd, tym bardziej realistyczny efekt uzyskasz.

instrukcja montażu gwieździstego nieba - poradnik - napis na tle zdjęcia mężczyzny odwróconego tyłem, który sięga ręką dotykając sufitu z gwieździstym niebem, widać mężczyznę od połowy pleców

 

Jak zamontować gwieździste niebo na suficie?

Sam montaż gwieździstego nieba na suficie nie będzie skomplikowany. Jednak należy liczyć się z tym, że bywa czasochłonny. Czas montażu zależy przede wszystkim od powierzchni sufitu i liczby gwiazd (światłowodów).

Natomiast średnice światłowodów i generator światła nie mają większego wpływu na montaż. Dlatego montaż wygląda z reguły bardzo podobnie.

Zestawy gwiezdnego nieba na wymiar
Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zakupem gwieździstego nieba, możesz skorzystać z naszego konfiguratora zestawów gwiezdnego nieba, by skonfigurować zestaw, jakiego potrzebujesz, na wymiar Twojego sufitu.
Skonfiguruj

 

Montaż gwieździstego nieba na suficie – instrukcja

  • Narysuj na suficie miejsca, w których znajdą się gwiazdy – najlepiej delikatnie ołówkiem
  • Wywierć otwory w suficie odpowiednim wiertłem – nie może być ono ani za duże, ani za małe
  • Od strony sufitu zalej każdy światłowód kropelką silikonu
  • Końce światłowodów przytnij albo przy samym suficie albo zostaw 10-20 mm (zapas pozwoli na docięcie światłowodów np. po odmalowaniu sufitu)
  • Światłowody od strony sufitu zbierz w jedną wiązkę i włóż do mufy generatora
  • Generator podłącz  do instalacji elektrycznej lub gniazdka elektrycznego – zależnie od modelu generatora, który otrzymasz z zestawem

 

 

Porady przydatne podczas montażu gwieździstego nieba

WażneGenerator światła umieść w suchym i dostępnym miejscu np. na obrzeżu sufitu podwieszanego, czy nawet w osobnym pomieszczeniu albo na strychu (to wszystko na wypadek problemów z generatorem, awarie zawsze mogą się zdarzyć, bowiem, jest to elektronika, więc po umieszczeniu generatora w dostępnym miejscu łatwo go wyjmiesz w każdej chwili).
WażnePrzycięcie światłowodu pod różnymi kątami zmienia delikatnie efekt świetlny.
WażneJeśli zostawisz 1-2 cm końcówki światłowodów, to taki zabieg pozwoli na odmalowanie sufitu i ponowne docięcie np. przy kolejnym remoncie mieszkania.
WażneWarto pomalować płytę przed montażem światłowodów na płycie gipsowo-kartonowej.
WażneŚwiatłowodów nie należy umieszczać na łączeniach płyt.