Podświetlenie LED fugi to pomysł na efektownie prezentującą się łazienkę. Niewielkim wysiłkiem i stosunkowo niedużym kosztem. Każda fachowa ekipa układająca kafelki w łazience powinna poradzić sobie z montażem tego typu rozwiązania. Świetliste smugi światła można uzyskać na podłodze między terakotą oraz na ścianach pomiędzy glazurą. Z wpisu dowiesz się jak wykonać oświetlenie LED w fugach.

Jak podświetlić fugi w łazience - poradnik - napis na tle wizualizacji fug, widoczny kawałek podłogi z oświetlonymi fugami oraz bidet i toaletę

 

Aby uzyskać efekt podświetlenia fug w łazience potrzebujesz

  • taśmy LED

Najlepiej wodoodpornej, z diodami z serii 3528 lub 5050. Diody 5050 są ok. 3-krotnie „mocniejsze”. To, jakie wybierzesz, zależy od Twojej wizji i efektu świetlnego, który zechcesz uzyskać. Taśmę LED wodoodporną rozpoznasz po tym, że pasek LED z diodami będzie zalany silikonem. Kolor świecenia taśmy diodowej zależy od aranżacji Twojej łazienki. Z doświadczenia podpowiemy, że jeśli boisz się dyskotekowego efektu, zdecyduj się na świecenie o barwie białej ciepłej (to taki „żółtawy” kolor, przypominający światło żarówki, pasujący do łazienek w ciepłych barwach, brązach, kremach) lub białej zimnej (chłodna, biała barwa, jest świetna do efektu dekoracyjnego w nowoczesnej łazience lub przy aranżacji w kolorach zimnych, niebieskawych)

  • wodoodporny profil LED SO-HR

Właśnie ten profil do taśm LED jest przystosowany do montażu w fugach na podłogach lub ścianach. Jest wytrzymały i odporny na wilgoć. Ma masywną, mleczną osłonkę, która rozproszy światło i zapewni oświetleniu LED ochronę.

Profil LED wodoodporny do oświetlenia fug w łaziencefot. nurkujący profil LED SO-HR

  • silikon

Wyżej wspomniany profil aluminiowy musisz obowiązkowo zalać silikonem, aby zapewnić mu odpowiednią klasę szczelności. W innym wypadku Twoje oświetlenie nie zostanie odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, a osłonka będzie się ruszać.

  • zasilacz LED

Zasilacz do systemu oświetlenia w fugach trzeba dobrać w zależności od długości taśmy LED dodając do przeliczonej mocy odpowiedni zapas ok. 15%.

Wodoodporny profil do łazienki umieszczony między fugami w podłodze

 

Jak zamontować oświetlenie LED w fugach?

Profil LED SO-HR należy umieścić w fugach pomiędzy płytkami. Następnie w profil przyklejamy taśmę LED i wkładamy osłonkę mleczną. Dalej należy profil i osłonkę dokładnie zalać silikonem. Ważne, aby wcześniej przewidzieć niezbędne rozmieszczenie instalacji elektrycznej i doprowadzić odpowiednie przewody. Do oświetlenia LED jednokolorowego potrzebne są przewody 2 x 0,5 mm².

Montaż profilu LED w fudze - zalewanie silikonem

pokazanie niedokładnego zalania profilu silikonem

zalania profilu wodoodpornego silikonem

wycieranie profilu do oświetlania fug z resztek silikonu

 

Efekty końcowe w łazienkach

oświetlenie fug w łazience minimalistycznej

łazienka z podświetlonymi fugami

Po podświetlonych fugach można bez problemu chodzić…

podświetlenie fug, po których stąpa nagą stopą człowiek

… podśpiewując pod prysznicem „pójdę boso”

podświetlenie fug w łazience, po których idzie kobieta w obcasach

… albo w pantofelkach (aczkolwiek obcasy w łazience to chyba tylko w filmach lub w czasie dużego pośpiechu :))

 

Oświetlenie LED w fugach w łazience – podsumowanie

Podświetlenie podłogi i ściany z pewnością zwiększy atrakcyjność łazienki. Nie pasuje jednak do każdej aranżacji. Oświetlenie fug najlepiej wygląda w nowocześnie zaaranżowanych łazienkach. Trzeba też pamiętać, aby nie przesadzić. Podświetlone fugi mają być jedynie subtelnym akcentem.  Nie powinny dominować. Dlatego warto zachować umiar w tworzeniu świetlnych linii.

InfoJeśli chcesz wykonać oświetlenie w fugach, to niezbędne komponenty znajdziesz w naszym sklepie internetowym: profil LED SO-HR do fug oraz taśmy LED na wymiar