Jednym z większych problemów, z którym spotyka się większość ludzi chcących zamontować oświetlenie LED, jest połączenie długich odcinków taśmy LED – jak to zrobić prawidłowo?

połączenie długich odcinków taśmy LED

 

Jak podłączyć taśmę LED 15m?

W większości przypadków spotyka się sprzedaż taśmy LED w długościach odcinków 5 m. Podłączanie dłuższych odcinków taśm LED stanowi trudność, bo powstaje problem spadku napięcia. Więc co zrobić, jeśli potrzebujemy np. oświetlić sufit po obwodzie o długości 15 m? Można to wykonać na kilka sposobów.

 

Połączenie dwóch odcinków taśmy LED równolegle, gdy potrzebujemy długiego obwodu – sposób #1

Pierwszym z nich jest wydłużenie taśmy z 5 m do 7,5 m (według nas jest to optymalne wydłużenie). I zastosowanie dwóch takich pasków połączonych z zasilaczem LED (transformatorem)/sterownikiem równolegle.

połączenie dwóch odcinków taśmy LED do zasilacza

A co jeśli nie potrzebujemy obwodu tylko jedną długość 15 m? Na to odpowie sposób drugi.

 

Połączenie długich odcinków taśmy LED równolegle, gdy potrzebujemy jednej długiej linii – sposób #2

Drugim sposobem połączenia długiej taśmy LED również jest łączenie równoległe z zasilaczem/sterownikiem, lecz w odmienny sposób. Już wyjaśniamy jak.

Jeżeli potrzebujemy np. 15 m w jednym ciągu – chodzi tu o jedną linię – w takim przypadku wypuszczamy odpowiednio z pierwszego 5 m paska LED przewód o długości np. 0,5 m. Z kolejnego 5 m paska LED wypuszczamy już 5,5 m przewodu. A z ostatniego 5 m odcinka – 10,5 m przewodu. Przewód prowadzimy równolegle wzdłuż taśmy LED.

WażneNa przewodzie zawsze będzie dużo mniejszy spadek napięcia niż gdybyśmy mieli połączyć taśmę LED w jednym, długim odcinku.

połączenie długich odcinków taśmy LED do zasilania

Skonfiguruj zestaw LED na wymiar
Jeśli potrzebujesz kompletnego, profesjonalnie połączonego i gotowego do montażu zestawu długich taśm LED do oświetlenia sufitu, skorzystaj z konfiguratora sufitów LED na wymiar.
Skonfiguruj

 

Połączenie długiej taśmy LED tworząc obwód zamknięty – zasilanie z dwóch stron taśmy LED – sposób #3

Ostatnim sposób na połączenie taśmy LED o dużej długości jest taki, aby zrobić obwód zamknięty. Co mamy na myśli pisząc „obwód zamknięty”?

Taśma LED posiada początek i koniec, więc należy na obu końcach przylutować przewody i oba połączyć z zasilaczem LED, czyli odpowiednio dwa (+) oraz dwa (-).

długie odcinki taśmy LED podłączone do zasilacza LED

InfoKupując taśmy LED i zasilacze LED w naszym sklepie (lub zamawiając mailowo: soled@soled.pl) wykonamy połączenie długich odcinków taśmy LED za Ciebie.

Wystarczy, że powiesz nam, czego potrzebujesz, a nasi pracownicy dobiorą odpowiednie komponenty, dopasowane do miejsca, w którym chcesz wykonać oświetlenie LED. A następnie przygotujemy dla Ciebie odpowiednio i profesjonalnie połączony zestaw LED na wymiar.

Za połączenie zestawów nie pobieramy dodatkowych opłat!