Jednym z większych problemów, z którym spotyka się większość ludzi chcących zamontować oświetlenie LED, jest połączenie długich odcinków taśmy LED – jak to zrobić prawidłowo?
Jak podłączyć taśmę LED 15m?
W większości przypadków spotyka się sprzedaż taśmy LED w długościach odcinków 5 m. Podłączanie dłuższych odcinków taśm LED stanowi trudność, bo powstaje problem spadku napięcia. Więc co zrobić, jeśli potrzebujemy np. oświetlić sufit po obwodzie o długości 15 m? Można to wykonać na kilka sposobów.
Połączenie dwóch odcinków taśmy LED równolegle, gdy potrzebujemy długiego obwodu – sposób #1
Pierwszym z nich jest wydłużenie taśmy z 5 m do 7,5 m (według nas jest to optymalne wydłużenie). I zastosowanie dwóch takich pasków połączonych z zasilaczem LED (transformatorem)/sterownikiem równolegle.
A co jeśli nie potrzebujemy obwodu tylko jedną długość 15 m? Na to odpowie sposób drugi.
Połączenie długich odcinków taśmy LED równolegle, gdy potrzebujemy jednej długiej linii – sposób #2
Drugim sposobem połączenia długiej taśmy LED również jest łączenie równoległe z zasilaczem/sterownikiem, lecz w odmienny sposób. Już wyjaśniamy jak.
Jeżeli potrzebujemy np. 15 m w jednym ciągu – chodzi tu o jedną linię – w takim przypadku wypuszczamy odpowiednio z pierwszego 5 m paska LED przewód o długości np. 0,5 m. Z kolejnego 5 m paska LED wypuszczamy już 5,5 m przewodu. A z ostatniego 5 m odcinka – 10,5 m przewodu. Przewód prowadzimy równolegle wzdłuż taśmy LED.
Skonfiguruj
Połączenie długiej taśmy LED tworząc obwód zamknięty – zasilanie z dwóch stron taśmy LED – sposób #3
Ostatnim sposób na połączenie taśmy LED o dużej długości jest taki, aby zrobić obwód zamknięty. Co mamy na myśli pisząc „obwód zamknięty”?
Taśma LED posiada początek i koniec, więc należy na obu końcach przylutować przewody i oba połączyć z zasilaczem LED, czyli odpowiednio dwa (+) oraz dwa (-).
Wystarczy, że powiesz nam, czego potrzebujesz, a nasi pracownicy dobiorą odpowiednie komponenty, dopasowane do miejsca, w którym chcesz wykonać oświetlenie LED. A następnie przygotujemy dla Ciebie odpowiednio i profesjonalnie połączony zestaw LED na wymiar.
Za połączenie zestawów nie pobieramy dodatkowych opłat!
7 komentarzy
Pingback: Łączenie taśm LED szeregowo czy równolegle? - Blog Soled.pl
Dzień dobry mam pytanie. Chciałabym zamontac paski led w maskownicy pod sufitem i….
1. Jak wyprowadzić instalacje 230v?
2. Czy 2 przewodu wystarcza ?
3. Czy sterowanie zwykle wyłącznikiem klawiszowym i zapomina pilota wymaga dodatkowego sterownika?
4. Czy łączenie równolegle dla długości powiedzmy 12..13 m lepsze jest za pomocą jednego zasilacza i czy lepiej zastosować dwa. A jeśli 2 to ma rozumieć iż 2 paski odpowiednio docięte będą nie zależne ale zalaczane pod jednym klawiszem Czy jednak połączone a silanie jest obustronne ..jak to się ma do jasności świecenia na całej długości??? Za pomoc z góry dziękuję Robert
Dzień dobry Panie Robercie,
1. Instalację należy przygotować tak aby przewidzieć montaż zasilaczy. Dla takiego zastosowania, najlepsze rozwiązanie to odpowiednio przygotowana rewizja.
2. Jeśli mówimy o liczbie żył to: zasilacza potrzebujemy przewodu 2 lub 3 żył. Jeśli taśmy LED to potrzeba przewodu dwużyłowego dla taśm jednokolorowych.
3. W praktyce włącznik w takim wypadku odłącza zasilacz od sieci. Sterowniki z naszej oferty zawsze pamiętają ostatnie ustawienia.
4. Jeśli zastosujemy podłączenie równoległe (do 5m taśmy w jednym odcinku) to ilość sterowników i zasilaczy nie ma znaczenia. Dwustronne zasilanie zawsze pomaga chociaż częściowo zneutralizować spadek napięcia. Na tak długiej taśmie, przy podłączeniu szeregowym spadek napięcia będzie widoczny.
Polecamy się na przyszłość 🙂
witam mam do położenia taśmę led o długości 80 mb jaki sposób jest najlepszy do połączenia ażeby świeciły tak samo. dzięki za podpowiedź
Panie Jacku, w takim wypadku należałoby podzielić taśmę na krótsze odcinki np. po 10m i zasilić je z dwóch stron. Jeśli jeszcze nie posiada Pan taśmy to zapraszam do kontaktu na soled@soled.pl. Skonfigurujemy zestaw biorąc pod uwagę także podłączenie, które pozwoli uniknąć spadków napięcia.
Witam,
Mam pytanie. Chce zrobić oświetlenie pod łóżkiem sterowane czujnikiem ruchu. Wygoda w i stalacji i działanie czujników ruchu doprowadziło mnie do połączenia dość nietypowego jak sądzę. By nie rysować schematów mamy zasilacz z zasilacza do czujnika ruchu i leci pasek powiedzmy długości 6 metrów i na końcu do czujnika ruchu i znowu zasilacz. Jak jeden z dwóch czujników wykryje ruch to na pewno będzie działać natomiast boję się trochę stanu gdy obydwa czujniki podadzą na pas ledowy napięcie. W teorii powinno działać ale czy na pewno? Oczywiście te same zasilacze i te same czujniki ruchu będą.
Dzień dobry,
Abyśmy mieli pewność co do zestawu i jego instalacji, prosili byśmy o przedstawienie schematu. Pozwoli nam to dokładnie zweryfikować sytuację i odpowiedzieć na pytanie.