Jeśli czujesz się zagubiony pośród wszystkich skrótów typu IP65, WW, CW, RGB itd. to świetnie trafiłeś. Dzisiaj rozszyfrujemy skrót IP, a przy tym porozmawiamy o szczelności taśm. Nie mamy zamiaru rzucać frazesami i definicjami z encyklopedii. Chcemy przestawić porównanie taśm LED – standardowej i wodoodpornej – w możliwie najprostszej i najbardziej przystępnej formie.
Co oznacza skrót IP?
Na początku chcielibyśmy powiedzieć kilka słów o samym skrócie IP. W języku polskim jest to tłumaczone jako stopień ochrony. Pierwsza cyfra dotyczy ochrony przed ciałami stałymi, druga ochrony przed wodą.
Im wyższa liczba za skrótem „IP”, tym taśma LED, czy urządzenie, jest bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.
Porównanie taśm LED – klasy szczelności IP
Jest wiele klas szczelności, ale w tym wpisie porównamy najczęściej spotykane rodzaje taśm LED.
Na rynku występują 3 główne typy taśm. Poniżej omówię pokrótce każdą z nich, byś miał jasne i przejrzyste porównanie taśm LED – standardowej i wodoodpornej. Nie będziemy skupiali się na takich wartościach jak barwa, bo nie wpływają one na stopień ochrony.
Taśma LED IP20
Jest to najczęściej stosowana taśma. Jej powierzchnia nie posiada dodatkowej ochrony w postaci sylikonu. Jest to opcja najbardziej ekonomiczna, ale posiada pewne wady. Wystające diody powodują, że taką taśmę dosyć ciężko przetrzeć szmatką np. z kurzu. Dodatkowo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie taśmy, jeśli wiemy, że możemy mieć do czynienia np. z parą wodną (montaż taśmy w kuchni). Tutaj idealnie sprawdzi się profil aluminiowy LED. Nie tylko zabezpieczy taśmę LED przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też pomoże w odprowadzeniu ciepła.
Do plusów z pewnością można zaliczyć cenę – jest to zazwyczaj podstawowa i najtańsza wersja taśmy LED. Drugą zaletą jest bardzo dobre odprowadzanie ciepła. Taśma ledowa połączona z profilem aluminiowym może zapewnić lata bezawaryjnego świecenia.
Taśma LED IP44
Jest to opcja pośrednia. Od góry taśmy LED mamy dodatkową warstwę sylikonu. Taka taśma jest też znacznie łatwiejsza w czyszczeniu. Idealnie nadaje się do miejsc w których mamy parę wodną. Jest ona droższa niż odpowiednik o klasie IP20, jednak rekompensuje to większą gama zastosowań.
Bardzo ważną kwestią jest to, że taka taśma diodowa nie nadaje się do każdego profilu. Jeśli profil LED jest zbyt wąski lub niski możemy skrócić „życie taśmy”. Jeśli osłonka profilu będzie stykać się bezpośrednio z sylikonem na taśmie, diody mogą się przepalać z powodu przegrzania.
Taśma LED IP68
Są to taśmy o najwyższej szczelności. Sylikon zabezpiecza nie tylko wierzchnią stronę taśmy, ale też spód. Taka taśma LED z pewnością nadaje się do zainstalowania w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą. Ważne jest to, że uzyskanie tak wysokiego stopnia szczelności jest możliwe tylko w przypadku odpowiedniego montażu. Dlatego też, taka taśma bardzo często potrzebuje dodatkowych zaślepek na punkty lutownicze, a sami producenci bardzo często sugerują używanie wyprowadzonych już przewodów, dolutowanych fabrycznie do taśmy. Pomimo dużej odporności taśma o takiej klasie szczelności posiada pewną wadę. Jest nią cena, która potrafi być nawet kilkukrotnie wyższa od standardowych modeli.
Jaką klasę szczelności taśmy LED wybrać?
W tym miejscu zakończymy porównanie taśm LED – standardowej i wodoodpornej – a tym samym odpowiedź na pytanie – jaką klasę szczelności wybrać. Odpowiedź jest dosyć lakoniczna – odpowiednią do danej realizacji. Przed decyzją o zakupie warto pomyśleć na jakie czynniki będzie narażone oświetlenie, a dopiero potem dokonać zakupu.