Popularne

    Diody LED – rodzaje i oznaczenia

    21 czerwca 2022

    Jakie oświetlenie LED do salonu wybrać?

    1 czerwca 2022

    Higiena w pracy wizażysty

    6 maja 2020
    Facebook Twitter Instagram YouTube
    • O blogu
    • O nas
    • Współpraca
    • Kontakt
    Facebook Twitter Instagram
    Blog Soled.pl
    • Wnętrza
      • Kuchnia
      • Łazienka
      • Salon
      • Sypialnia
      • Salon wizażu
      • Sala weselna
    • Budowa i remont
      • Dziennik budowy domu
      • Porady montażowe
    • Oświetlenie
      • Poradniki
      • Oświetlenie schodów
      • Oświetlenie kuchni
      • Oświetlenie sufitu
      • Oświetlenie łazienki
      • Oświetlenie salonu
      • Oświetlenie sypialni
      • Montaż oświetlenia LED
      • Montaż światłowodów
    • Dekoracje
    • Uroda
      • Porady wizażowe
      • Wyposażenie studia wizażu
      • Tutoriale makijażowe
      • Relacje z eventów
      • Rozmowy z wizażystami
    • Wywiady
    • Video
    Blog Soled.pl
    Strona główna»Budowa i remont»Różnice między taśmami LED, o których warto wiedzieć przed zakupem
    Budowa i remont

    Różnice między taśmami LED, o których warto wiedzieć przed zakupem

    Maciej - Ekspert oświetlenia LEDBy Maciej - Ekspert oświetlenia LED9 października 2017Zakutalizowano:30 września 2021Brak komentarzy
    Facebook Twitter Email
    różnice między taśmami LED poradnik - napis na tle zdjęcia taśmy LED
    Udostępnij
    Facebook Twitter Email

    Remontując czy wykańczając mieszkanie bądź dom, często odchodzimy od tradycyjnych rozwiązań oświetleniowych (np. żarówek z żarnikiem) na rzecz tych bardziej nowoczesnych. Mowa tu oczywiście o energooszczędnym oświetleniu LED. Większość z nas słyszała zapewne o taśmach LED, jednak nie każdy wie, jakie są różnice między wspomnianymi taśmami LED. Rynek oświetlenia LED cały czas się rozwija, dlatego producenci tworzą coraz to nowe produkty bądź modyfikują te już istniejące. Takim sposobem do dyspozycji konsumenta jest kilkanaście rodzajów taśm. Niestety, ale dla osoby nie mającej z nimi styczności na codzień, rodzaje diod czy klasy IP niewiele będą mówiły. A przed zakupem warto sprawdzić, jakie są różnice między taśmami LED po to, aby dokonać zadowalającego zakupu.

    różnice między taśmami LED poradnik - napis na tle zdjęcia taśmy LED

     

    Kolory świecenia taśm LED – taśma LED i LED RGB

    Podstawowym kryterium, od którego powinniśmy zacząć podział taśm LED, jest kolor świecenia. Do wyboru mamy taśmy jednokolorowe (taśmy LED) i taśmy wielokolorowe (taśmy LED RGB). W przypadku taśm LED jednokolorowych, najpowszechniejszymi kolorami są: biały ciepły, biały zimny, biały neutralny, czerwony, zielony, niebieski oraz bursztynowy.

    orientacyjne barwy świecenia taśm LED
    Barwy świecenia taśm LED. Grafika nie oddaje rzeczywistych kolorów świecenia a jedynie wymienia dostępne barwy

    Z kolei w przypadku taśmy LED RGB, wymagany jest sterownik RGB, do którego mamy dedykowany pilot. Za jego pomocą możemy ustawiać różne kolory świecenia takiej taśmy. Niestety taśmy LED RGB nie mają „czystego” koloru białego zimnego – wpada on delikatnie w niebieski bądź fioletowy. Ale i na taki problem producenci znaleźli rozwiązanie. Innowacją jest taśma LED RGBW, na której jest możliwość ustawienia tylko i wyłącznie barwy zimnej światła, która nie jest „mieszaniną” innych kolorów.

     

    Temperatura barwowa taśm LED

    Wskaźnik ten określa się dla taśmy jednokolorowej białej. Na rynku dostępne są 3 barwy świecenia: barwa biała ciepła (ok. 3000K), barwa biała neutralna (ok. 4500K) oraz barwa biała zimna (ok. 6000K). Im większa liczba Kelvinów, tym taśma LED jest w chłodniejszym odcieniu. Mimo, że każda z nich daje nam kolor świecenia biały, są istotne różnice między tymi taśmami LED.

    Taśma LED biała ciepła idealnie sprawdzi się do domu, gdyż ma nastrojowy, miły dla oka odcień. Światło przypomina barwą znaną z tradycyjnych żarówek żarnikowych.

    oświetlenie białe ciepłe na suficie podwieszanym w nowoczesnym salonie w stylu industrialnym, światło pada na ścianę z cegły, na wprost stoi kanapa czarna wraz ze stolikiem, z lewej strony wypoczynku znajduje się lampa stojąca oraz metalowo-drewniany regał, zaś z prawej strony widza widzimy stolik z białymi krzesłami, na ścianie wiszą obrazy kota oraz kosmonauty

    Kolor świecenia biały neutralny imituje światło dzienne. Barwa ta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wizażystów, ponieważ nie przekłamuje kolorów, pozwala wykryć mankamenty makijażu (np. nieroztarty podkład czy zły odcień bronzera na policzkach).

    nowoczesny salon ślubny, na którym widzimy po prawej wieszaki z sukniami, zaś z lewej lustro LED podświetlane taśmami LED

    Z kolei taśma LED biała zimna przypomina kolorem świecenia świetlówkę. Ze względu na chłodne światło może nie sprawdzić się w domu (pasuje do bardzo nowoczesnych, jasnych wnętrz), natomiast idealnie znajduje zastosowanie przy podświetlaniu np. gablotek w sklepach, gdy chcemy przykuć uwagę Klienta.

    taśma LED biała zimna na suficie oświetla fototapetę abstrakcyjną w nowoczesnej jasnej sypialni, z prawej widzimy łóżko z pościelą z czarne kropki, obok łóżka znajduje się niska szafka nocna ze świeczką oraz komoda, meble biało-drewniane, najbliżej widza stoi koszyk w wiklinowym stylu z grafitowym kocem

     

    Różnice między taśmami LED – rodzaj diod SMD

    Kolejnym istotnym aspektem jest rodzaj diod SMD. Jedne z najpopularniejszych to taśmy z diodami SMD 3528. Takie taśmy LED występują w kilku rozstawach diod na 1m: 30 diod/m, 60 diod/m oraz 120 diod/m.

    Najczęściej Klienci decydują się na taśmy z rozstawem diod 60/m. Taka taśma pobiera 4,8W/m, możemy założyć, że 1m daje ok. 200 lumenów. Z tego względu, taka taśma idealnie sprawdza się przy oświetleniu dekoracyjnym – np. oświetleniu wnęki sufitowej czy podświetleniu stopni schodowych.

    Zastosowanie rozstawu diod 60/m powoduje, że światło, które odbija się od powierzchni (w przypadku np. wnęki sufitowej światło będzie odbijało się np. od sufitu) tworzy równomierną łunę świetlną. Pojedyncze punkty diod nie są w związku z tym widoczne.

    Zestaw LED do oświetlenia sufitu na wymiar
    Przy pomocy konfiguratora możesz przesłać do nas pytanie o wycenę zestawu taśm LED na wymiar Twojego sufitu. Zestaw taki będzie kompletny i gotowy do montażu na suficie.
    Skonfiguruj

    Drugim popularnym rodzajem diod stosowanych w taśmach LED są diody SMD 5050. Tutaj również najpopularniejszy jest rozstaw 60 diod/m. Taka taśma ma znacznie intensywniejsze światło niż taśma SMD 3528. 1m taśmy SMD 5050 stanowi zamiennik tradycyjnej żarówki ok. 60W, daje ok. 500-600 lumenów. 1m pobiera 14,4W, co w przełożeniu na tradycyjne żarówki z żarnikami, jest dużą oszczędnością energii. Ze względu na wysoki strumień świetlny, takie taśmy znajdują zastosowanie np. przy oświetlaniu blatu roboczego w kuchni, gdzie, jak wiadomo, wymagane jest bardzo solidne oświetlenie.

    Skonfiguruj zestaw LED na wymiar blatu w kuchni
    Wybierz odpowiednią konfigurację oświetlenia podszafkowego, a my prześlemy Ci wycenę zestawu przygotowanego na miarę Twoich mebli kuchennych.
    Skonfiguruj

     

    Jakie IP, czyli klasę szczelności, taśmy LED wybrać?

    Przy wskazywaniu, jakie są różnice między taśmami LED, niezbędna jest wzmianka o klasie szczelności taśmy LED. Taśma LED niewodoodporna, czyli taka, na której diody LED nie są pokryte żadną warstwą silikonu czy gumy, to taśma z oznaczeniem IP20. Taka taśma może być stosowana w miejscach suchych, nienarażonych na wilgoć.

    taśma led ip20 3528 - cała rolka

     

    Taśma wodoodporna, którą możemy zastosować np. w łazience, to taśma o klasie szczelności IP65. Taki pasek jest pokryty silikonem, który zabezpiecza diody przed działaniem np. pary wodnej. Jeśli chcemy taśmę zastosować na zewnątrz, wówczas niezbędne jest IP68. Taka taśma ledowa jest w osłonie gumowej, dlatego znajduje zastosowanie do oświetlenia np. podjazdu do garażu (do tego typu rozwiązania potrzebujesz także odpowiedniego profilu LED SO-H).

    taśma led ip65 - cała rolka

     

    InfoPoznałeś już istotne różnice między taśmami LED. Jeśli chciałbyś dokonać zakupu taśm LED, zapraszamy Cię do naszego sklepu. Możemy też przygotować dla Ciebie kompletny zestaw oświetlenia LED na dowolny wymiar.
    barwy świecenia IP klasa szczelności kuchnia LED oświetlenie LED poradnik SMD sufit taśma LED taśmy LED
    Udostępnij Facebook Twitter Email
    Poprzedni artykułJak zamontować profil LED?
    Następny artykuł Jak połączyć taśmę LED ze sterownikiem LED – ściemniaczem?
    Maciej - Ekspert oświetlenia LED

      Z tematyką ledów jestem związany od lat i w tej branży nic mnie już nie zaskoczy. Jeśli masz pytanie - napisz do mnie, na pewno pomogę!

      powiązane wpisy

      Diody LED – rodzaje i oznaczenia

      21 czerwca 2022

      Jakie oświetlenie LED do salonu wybrać?

      1 czerwca 2022

      Domowe studio kosmetyczne – jak je zorganizować i czego nie może zabraknąć?

      8 maja 2019

      Porównanie taśm LED

      9 kwietnia 2019

      Zostaw komentarz Cancel Reply

      Nasz wybór

      Diody LED – rodzaje i oznaczenia

      21 czerwca 2022

      Jakie oświetlenie LED do salonu wybrać?

      1 czerwca 2022

      Higiena w pracy wizażysty

      6 maja 2020

      Domowe studio kosmetyczne – jak je zorganizować i czego nie może zabraknąć?

      8 maja 2019
      • Facebook
      • Twitter
      • Instagram
      • YouTube
      Nie przegap
      Oświetlenie

      Diody LED – rodzaje i oznaczenia

      By Jakub SOLED21 czerwca 20220

      Diody LED SMD są najpopularniejsze i obecnie najczęściej stosowane w produkcji opraw LED i taśm…

      Jakie oświetlenie LED do salonu wybrać?

      1 czerwca 2022

      Higiena w pracy wizażysty

      6 maja 2020

      Domowe studio kosmetyczne – jak je zorganizować i czego nie może zabraknąć?

      8 maja 2019
      Blog Soled.pl
      Facebook Twitter Instagram YouTube
      • O blogu
      • O nas
      • Współpraca
      • Kontakt
      © 2023 blog.soled.pl. Tworzenie stron internetowych Prograffing.

      Wpisz powyżej i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.

      Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.Akceptuję Więcej: Więcej informacji
      Privacy & Cookies Policy

      Privacy Overview

      This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
      Necessary
      Always Enabled
      Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
      Non-necessary
      Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
      SAVE & ACCEPT