Remontując czy wykańczając mieszkanie bądź dom, często odchodzimy od tradycyjnych rozwiązań oświetleniowych (np. żarówek z żarnikiem) na rzecz tych bardziej nowoczesnych. Mowa tu oczywiście o energooszczędnym oświetleniu LED. Większość z nas słyszała zapewne o taśmach LED, jednak nie każdy wie, jakie są różnice między wspomnianymi taśmami LED. Rynek oświetlenia LED cały czas się rozwija, dlatego producenci tworzą coraz to nowe produkty bądź modyfikują te już istniejące. Takim sposobem do dyspozycji konsumenta jest kilkanaście rodzajów taśm. Niestety, ale dla osoby nie mającej z nimi styczności na codzień, rodzaje diod czy klasy IP niewiele będą mówiły. A przed zakupem warto sprawdzić, jakie są różnice między taśmami LED po to, aby dokonać zadowalającego zakupu.
Kolory świecenia taśm LED – taśma LED i LED RGB
Podstawowym kryterium, od którego powinniśmy zacząć podział taśm LED, jest kolor świecenia. Do wyboru mamy taśmy jednokolorowe (taśmy LED) i taśmy wielokolorowe (taśmy LED RGB). W przypadku taśm LED jednokolorowych, najpowszechniejszymi kolorami są: biały ciepły, biały zimny, biały neutralny, czerwony, zielony, niebieski oraz bursztynowy.

Z kolei w przypadku taśmy LED RGB, wymagany jest sterownik RGB, do którego mamy dedykowany pilot. Za jego pomocą możemy ustawiać różne kolory świecenia takiej taśmy. Niestety taśmy LED RGB nie mają „czystego” koloru białego zimnego – wpada on delikatnie w niebieski bądź fioletowy. Ale i na taki problem producenci znaleźli rozwiązanie. Innowacją jest taśma LED RGBW, na której jest możliwość ustawienia tylko i wyłącznie barwy zimnej światła, która nie jest „mieszaniną” innych kolorów.
Temperatura barwowa taśm LED
Wskaźnik ten określa się dla taśmy jednokolorowej białej. Na rynku dostępne są 3 barwy świecenia: barwa biała ciepła (ok. 3000K), barwa biała neutralna (ok. 4500K) oraz barwa biała zimna (ok. 6000K). Im większa liczba Kelvinów, tym taśma LED jest w chłodniejszym odcieniu. Mimo, że każda z nich daje nam kolor świecenia biały, są istotne różnice między tymi taśmami LED.
Taśma LED biała ciepła idealnie sprawdzi się do domu, gdyż ma nastrojowy, miły dla oka odcień. Światło przypomina barwą znaną z tradycyjnych żarówek żarnikowych.
Kolor świecenia biały neutralny imituje światło dzienne. Barwa ta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wizażystów, ponieważ nie przekłamuje kolorów, pozwala wykryć mankamenty makijażu (np. nieroztarty podkład czy zły odcień bronzera na policzkach).
Z kolei taśma LED biała zimna przypomina kolorem świecenia świetlówkę. Ze względu na chłodne światło może nie sprawdzić się w domu (pasuje do bardzo nowoczesnych, jasnych wnętrz), natomiast idealnie znajduje zastosowanie przy podświetlaniu np. gablotek w sklepach, gdy chcemy przykuć uwagę Klienta.
Różnice między taśmami LED – rodzaj diod SMD
Kolejnym istotnym aspektem jest rodzaj diod SMD. Jedne z najpopularniejszych to taśmy z diodami SMD 3528. Takie taśmy LED występują w kilku rozstawach diod na 1m: 30 diod/m, 60 diod/m oraz 120 diod/m.
Najczęściej Klienci decydują się na taśmy z rozstawem diod 60/m. Taka taśma pobiera 4,8W/m, możemy założyć, że 1m daje ok. 200 lumenów. Z tego względu, taka taśma idealnie sprawdza się przy oświetleniu dekoracyjnym – np. oświetleniu wnęki sufitowej czy podświetleniu stopni schodowych.
Zastosowanie rozstawu diod 60/m powoduje, że światło, które odbija się od powierzchni (w przypadku np. wnęki sufitowej światło będzie odbijało się np. od sufitu) tworzy równomierną łunę świetlną. Pojedyncze punkty diod nie są w związku z tym widoczne.
Skonfiguruj
Drugim popularnym rodzajem diod stosowanych w taśmach LED są diody SMD 5050. Tutaj również najpopularniejszy jest rozstaw 60 diod/m. Taka taśma ma znacznie intensywniejsze światło niż taśma SMD 3528. 1m taśmy SMD 5050 stanowi zamiennik tradycyjnej żarówki ok. 60W, daje ok. 500-600 lumenów. 1m pobiera 14,4W, co w przełożeniu na tradycyjne żarówki z żarnikami, jest dużą oszczędnością energii. Ze względu na wysoki strumień świetlny, takie taśmy znajdują zastosowanie np. przy oświetlaniu blatu roboczego w kuchni, gdzie, jak wiadomo, wymagane jest bardzo solidne oświetlenie.
Skonfiguruj
Jakie IP, czyli klasę szczelności, taśmy LED wybrać?
Przy wskazywaniu, jakie są różnice między taśmami LED, niezbędna jest wzmianka o klasie szczelności taśmy LED. Taśma LED niewodoodporna, czyli taka, na której diody LED nie są pokryte żadną warstwą silikonu czy gumy, to taśma z oznaczeniem IP20. Taka taśma może być stosowana w miejscach suchych, nienarażonych na wilgoć.
Taśma wodoodporna, którą możemy zastosować np. w łazience, to taśma o klasie szczelności IP65. Taki pasek jest pokryty silikonem, który zabezpiecza diody przed działaniem np. pary wodnej. Jeśli chcemy taśmę zastosować na zewnątrz, wówczas niezbędne jest IP68. Taka taśma ledowa jest w osłonie gumowej, dlatego znajduje zastosowanie do oświetlenia np. podjazdu do garażu (do tego typu rozwiązania potrzebujesz także odpowiedniego profilu LED SO-H).