Profil LED jest nieodzownym elementem wielu zestawów oświetlenia. Oprócz oczywistej funkcji wizualnej stanowi świetne zabezpieczenie przed czynnikami fizycznymi jak np. uszkodzenie mechaniczne czy – w przypadku niektórych modeli – przed parą wodną. Profil LED pozwala także na wydłużenie czasu świecenia taśmy. Profile świetnie odprowadzają ciepło, które może być przyczyną przepalania się diod. W tym wpisie dowiesz się jak zamontować profil LED.
Od czego zacząć montaż profilu LED?
Na początek należy przyjrzeć się budowie profilu LED. Główną częścią profilu, w której finalnie montujemy taśmę, zajmujemy się na początku.
Kilka sposobów montażu profilu LED
Tę część profilu montujemy adekwatnie do danego materiału.
Wkręty
Możemy użyć wkrętów (wtedy będziemy potrzebowali dodatkowych otworów (standardowy wkręt nie przewierci się przez aluminium). Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie pracy, możemy zastosować tzw. wkręty samo-wiercące.
Klej montażowy lub taśma klejąca
Jeśli jednak mamy do czynienia z materiałami trudniejszymi w obróbce np. betonem, będziemy potrzebowali innej techniki. Znacznie lepiej sprawdzi się tutaj klej montażowy lub porządna piankowa, dwustronna taśma klejąca.
Jak zamontować profil LED wraz z taśmą LED?
Gdy główna część profilu jest zamontowana, możemy wkleić taśmę LED do środka. Pamiętamy, że taśma LED posiada pasek dwustronnej taśmy klejącej, więc tu nie powinno być problemów. Ważne jest, by zabezpieczyć taśmę. „Opadająca” taśma LED może stykać się z plastikową osłonką – powoduje to przegrzewanie i skrócenie żywotności tego komponentu.
Montaż osłonki w profilu LED
Ostatnim krokiem jest montaż osłonki. W większości przypadków wystarczy ją wcisnąć. Jeśli zrobiliśmy do dobrze usłyszymy charakterystyczny klik. W przypadku niektórych profili np. odpornego na parę profilu SO-HR dodatkowo należy zabezpieczyć go silikonem bezbarwnym sanitarnym. Dlatego też należy zapoznać się z instrukcją montażu.
Zaślepki w profilu LED
Ostatnim krokiem będą zaślepki, o ile ich wcześniej nie zainstalowaliśmy.
Tak przygotowany profil zabezpieczy taśmę LED i poprawi efekt wizualny.
4 komentarze
Witam,
Jak zamontować profil typu B w podwieszanym suficie kg. Jakieś wskazówki, aby nie spadł nam kiedyś na głowe?
pozdrawiam
Dzień dobry Panie Danielu,
Jak rozumiem chodzi o profil wpuszczany. W takiej sytuacjach najlepiej jest przemyśleć to na etapie konstrukcji. Trzeba zainstalować profil konstrukcyjny, do którego przykręcimy profil ledowy. Najlepiej użyć do tego blachowkrętów. Jeśli już nie ma możliwości na taką opcję to można wspomóc się kawałkami blachy umieszczonej w bruździe i przymocowanej do sufitu.
Pozdrawiamy
Z montażem na wkręty to tak fajnie nie jest. Oczywiście, samowiercące wkręty ogarną 'na szybko’, ale łby wystają wewnątrz tak przykręconego profilu i taśma LED odstaje na łbach, zatem z czasem LED, który nie ma odprowadzania ciepła w punkcie łba wkręta ulegnie uszkodzeniu lub conajmniej szybszemu zużyciu. Jak chcemy to zrobić porządnia, a nie szybko (niestety) to trzeba wiercić w profilu otwory o śrenicy ~średnica łba wkręta minus 1mm i fazować je „na stożek” grubszym wiertłem. I użyć wkrętów z łbem stożkowym, które w takim setupie się żrównają powieżchnią łba z plaszczyzną wewnętrzna profilu.
Rzeczywiście, fazowanie to bardzo dobra praktyka. W rzeczywistości, wkręty samowiercące których używamy do takiego zastosowania są delikatnie inne. Mają płaski łeb, co pozwala na zdecydowane ukrycie w profilu. Na zdjęciu chcieliśmy bardziej pokazać końcówkę, która na tym konkretnym modelu była najbardziej widoczna.