W poprzednim wpisie zaprezentowaliśmy nieograniczone możliwości oświetlenia LED w odniesieniu do tradycyjnych opraw oświetleniowych. Jednak nie tylko oświetlenie wielokolorowe może poddawać się sterowaniu. Taśmy LED jednokolorowe również można zintegrować z nowoczesnymi sterownikami, zwanymi popularnie sterownikami LED. Ściemniacze LED wykorzystuje się, aby rozjaśnić lub „ściemnić” oświetlenie emitowane przez źródło światła (czyli np. taśmy LED). Jest to przydatna funkcja, dzięki której zmieniamy poziom natężenia światła według potrzeb, np. pory dnia czy celem uzyskania odpowiedniego nastroju w pomieszczeniu.
Ściemniacze LED – sterowanie oświetleniem LED jednokolorowym
Aby móc wykorzystywać sterowanie oświetleniem LED należy, oprócz taśmy LED, nabyć sterownik LED. Na rynku występuje wiele modeli. Występują np. ściemniacze LED z pokrętłem montowane w ścianach bądź sterowniki podłużne lub o kształcie pastylki, do których potrzebny jest pilot, którym można wygodnie sterować oświetleniem.
Sterownik LED jednokolorowy o kształcie „pastylki”
Ciekawym modelem jest włącznik LED – pilot, zwany przez nas „pastylką”, bowiem jest niewielkich wymiarów, co jest jego kluczową zaletą. Może być więc ukryty w miejscach trudno dostępnych np. w szafkach, ale też nie zwraca na siebie uwagi będąc zamontowanym w widocznym miejscu. Mimo niewielkich gabarytów nie ma ograniczonych funkcji. Jednym przyciskiem włączysz i wyłączysz oświetlenie, ale i zmienisz jego jasność (kwestia długości przyciśnięcia).
Nowoczesne sterowniki LED strefowe do zmiany jasności w kilku wnętrzach
Kolejną grupą są sterowniki LED, które można zaprogramować tak, aby każdy przycisk mógł obsługiwać wybraną/ne strefy w jednym lub kilku pomieszczeniach domu. Dzięki temu nie musisz posiadać kilku pilotów, które się zgubią lub pomieszają, co jest bardzo uciążliwe.
Sterownik LED timer – programator czasowy
Timer, czyli sterownik czasowy ma nieco inne funkcje niż sterowniki opisane powyżej. Programator czasowy służy do ustawienia pory świecenia oświetlenia LED. Przy jego pomocy można ustawić konkretne dni lub godziny, w których oświetlenie ledowe będzie się włączało i wyłączało. Tego typu sterownik montuje się na uniwersalnej szynie (35 mm) na włączniki prądowe w skrzynce rozdzielczej. Timer posiada wyświetlacz z zegarem cyfrowym.
Pamiętaj, że pomagamy przygotowywać kompletne zestawy według Twojej specyfikacji. Nie musisz znać się na doborze taśm, zasilaczy i sterowników, wystarczy, że powiesz nam, czego potrzebujesz, gdzie chcesz to zastosować i podasz wymiary według mebli/sufitów/wymiarów wnętrz. Więcej znajdziesz na naszej stronie: www.soled.pl.