Oświetlenie LED stanowi coraz większy udział w rynku, stopniowo wypierając tradycyjne żarówki, halogeny oraz świetlówki. Z uwagi na swoją specyfikę, niejednokrotnie ciężko jest dobrać zamiennik LED w taki sposób, aby możliwie blisko odwzorowywał obecnie używane źródło światła.

Jaki zamiennik LED dla żarówki 60W? Poradnik. Napis na tle żarówek wiszących

 

Jak dobrać zamiennik LED?

Decydując się na oświetlenie LED szczególną uwagę należy zwrócić na takie parametry jak: strumień świetlny, temperaturę barwową, wskaźnik oddawania barw Ra oraz krzywą rozsyłu.

 

Strumień świetlny [lm]

Jest to wielkość fotometryczna określająca całkowitą „ilość światła” emitowanego przez źródło. Tabela poniżej przedstawia typowe wartości strumienia świetlnego emitowanego przez wybrane źródła światła w odniesieniu do pobieranej przez nie mocy elektrycznej.

Rodzaj źródła światła Moc źródła[W] Skuteczność świetlna [lm/W]
Żarówka tradycyjna 40 10
60 12
100 13
Żarówka halogenowa 35 16
70 18
Świetlówka kompaktowa 10 35-45
25 55-65
Zamiennik LED 3 40-50
5 50-60
7 60-80

Przedstawione w tabeli poglądowe wartości pozwalają oszacować wartość strumienia wybranego źródła oraz dobrać odpowiedni zamiennik.
InfoŻarówka 60 W typowo osiąga 12 lm/W, co oznacza że strumień świetlny wynosi 720 lm. W celu dobrania zamiennika, otrzymaną wartość dzielimy przez średnie osiągi dobrej jakości LED (np. 70 lm/W) co oznacza, że potrzebujemy źródła LED o mocy około 10 W.

 

Temperatura barwowa [K], wskaźnik oddawania barw Ra

Temperatura barwowa, wyrażona w Kelwinach, w przypadku domowych źródeł światła waha się od około 2700K do 7000K. Dolny zakres odpowiada barwie ciepłej, typowej dla tradycyjnych żarówek, dobrze oddającej oświetlane przedmioty o barwie ciepłej, a im temperatura jest wyższa zbliża się do barwy zimnej, gdzie lepiej oddawane są barwy obiektów zielonych i niebieskich. Źródła światła o temperaturze barwowej >5000K zazwyczaj odznaczają się wyższym strumieniem świetlnym, jednak często jest to kosztem obniżenia wskaźnika oddawania barw Ra. Maksymalna wartość wskaźnika wynosi 100.

InfoPrzyjęte jest, że dokładność oddawania barw przez światło jest dobra, gdy wartość wskaźnika oddawania barw zawiera się w przedziale 85<Ra<100, średnia dla 70<Ra

 

Krzywa rozsyłu

Krzywa światłości określa w jaki sposób dane źródło emituje strumień świetlny.

krzywe światłości

rys. krzywe światłości

Z lewej strony przedstawiona została krzywa rozsyłu tradycyjnej żarówki, z której wynika, że jest źródło promieniujące w każdym kierunku. Z prawej strony krzywa rozsyłu reprezentuje źródło LED promieniujące w dolną półprzestrzeń w kącie około 120°. Jeżeli chcemy zastąpić żarówkę w oprawie nieprzezroczystej, gdzie strumień za pomocą odbłyśników jest kierunkowany w całości w dolną półprzestrzeń, krzywa światłości nie ma istotnego znaczenia. Inaczej jest w przypadku oświetlenia dekoracyjnego lub kloszy przezroczystych i półprzezroczystych. W momencie, gdy np. do lampy z białym kloszem włożymy źródło LED o wąskim kącie promieniowania, utracimy efekt białej, świecącej kuli. Można tego uniknąć dobierając zamiennik o krzywej rozsyłu zbliżonej do oryginalnie stosowanej.

 

Autor: Bartosz Niewiarowski www.bndlight.pl